Z mořských ptáků se stávají létající popelnice

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Znečištění vody, Vydáno dne: 08.01.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005010027

Mořští ptáci mají žaludky plné umělých hmot. Dokládá to výzkum nizozemského odborníka na mořskou biologii Jana van Franekera. Van Franeker zkoumal obsah žaludků u 560 burňáků ledních (Fulmarus glacialis) z osmi zemí v okolí Severního moře. Částice plastikových obalů nalezl v žaludcích u 95 % z nich. Závěry výzkumu publikoval britský časopis New Scientist.

Burňák lední získal díky civilizačnímu rozvoji přívlastek létající popelnice. "Každý odpad, který náhodou spolknou, zůstává v jejich žaludku, a tak se z nich stávají létající popelnice," konstatuje Franeker. V jednom případě z Dánska obsahoval ptačí žaludek 20,6 gramu umělé hmoty, což odpovídá dvěma kilogramům v žaludku člověka. Plastikové částice vážily v jednotlivých případech průměrně 0,33 gramu.

Značně postiženi byli ptáci z německého a francouzského pobřeží, jejichž zátěž byla dvojnásobná v porovnání s ptáky z odlehlých skotských Orkneyských ostrovů. Na ilegální odhazování odpadů z lodí a pevných plošin však nejvíce doplatili ptáci nalezení podél frekventovaných lodních tras.

Spolehlivě zjistit bezprostřední příčinu smrti u zkoumaných ptáků bohužel nelze, van Franeker se ovšem domnívá, že plastikové obaly se na ni s největší pravděpodobností podílejí. Mohou totiž způsobit poranění žaludku, zablokovat příjem potravy i otrávit organismus uvolněním jedovatých látek.


Zpracováno podle:
- EkoList (07.01.2005, Z mořských ptáků se prý stávají létající popelnice)
- New Scientist (08.01.2005, Seabirds ingest bellyfuls of plastic pollution)


Další zdroje:
- Seaplanet (17.01.2005, Plast z moře bezpečně zabíjí ptáky)