V Chile zavedli systém výstrahy před UV zářením

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ozónová díra, Vydáno dne: 28.01.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005010022

Ozónová díra nad jihoamerickým Chile způsobuje vážné problémy. Ultrafialové paprsky typu B nejvíce ohrožují město Punta Arenas, které se nachází 2.100 kilometrů jižně od metropole Santiaga. Odborníci z oddělení dermatologie na univerzitě v Santiagu oznámili, že počet případů rakoviny kůže se v Chile za uplynulých pět let zvýšil o 105 procent. Úřady se proto rozhodly vybudovat nový systém preventivní ochrany před škodlivým slunečním zářením.

V Chile zavedli systém výstrahy před UV zářením Systém včasné výstrahy navrhli experti z katedry fyziky na univerzitě v Santiagu a z Národního sdružení pro boj proti rakovině (Corporación Nacional del Cáncer, CONAC). Jedná se o přístroje, které různými barvami oznamují stupeň rizika v závislosti na intenzitě slunečního záření. Přístrojům se začalo říkat solmafory (od španělského "sol" - slunce a "semáforo" - semafor).

Jak už ze samotného názvu vyplývá, přístroje se podobají dopravním semaforům, narozdíl od nich ale neřídí dopravu, ale informují občany o tom, do jaké míry by se měli chránit před sluncem. Rozsvícené zelené světlo znamená, že žádné nebezpečí nehrozí, žluté nebo oranžové světlo varuje před pobytem na slunci delším než několik minut a červené světlo je jasným ukazatelem hrozícího nebezpečí. Lidé by v takovém případě raději ani neměli vycházet z domu.

Solmafory už byly rozmístěny na 13 různých místech v Chile, zejména na plážích a ve velmi frekventovaných turistických lokalitách. V hlavním městě byly nové přístroje zprovozněny na nejvyšší hoře San Cristóbal, kde se nacházejí čtyři veřejná koupaliště. Další solmafory byly umístěny ve Viňa del Mar 120 kilometrů od Santiaga a to především podél pláže Renaca, kde se často rekreují turisté z Argentiny. Přístroje najdou své uplatnění také ve střediscích letních a zimních sportů. Podle předsedkyně CONAC Cataliny Agosinové je poptávka po solmaforech obrovská a velmi vysoký je i zájem veřejnosti.

Ozónová díra se na jižní polokouli v tomto ročním období, kdy je turistická sezóna v plném proudu, pravidelně zvětšuje.


Zpracováno podle:
- SME (25.01.2005, V Chile inštalujú "solmafory", aby varovali ľudí pred ultrafialovým žiarením)
- Yahoo! Actualités (25.01.2005, Des "feux rouges" pour prévenir des dangers de l'exposition solaire)
- Le Figaro (25.01.2005, Des "feux rouges" pour prévenir des dangers de l'exposition solaire au Chili)


Další zdroje:
- Corporación Nacional del Cáncer (CONAC)