Evropská komise: Ozónová díra začne ohrožovat Evropu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ozónová díra, Vydáno dne: 31.01.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005010021

Evropská komise přiznala závažný problém. Rekordně mrazivá zima v Arktidě zvětšuje ozónovou díru. V budoucnosti by se mohla rozšířit nad velkou část Evropy, což by způsobilo zvýšený výskyt rakoviny kůže a značně by to ovlivnilo i celý ekosystém.

Stratosférická polární oblačnost (PSC). Extrémní mrazy ve stratosféře velmi urychlují rozpad ozónové vrstvy nad Arktidou. Vědci varují před důsledky. Rekordně nízké teploty nejsou dobrým znamením.

"Pokud bude ochlazování stratosféry v Arktidě pokračovat, lze očekávat rychlejší ztenčování ozónové vrstvy během příštích desetiletí. Díra v ozónové vrstvě zesílí ultrafialové záření a to postihne neobydlené polární kraje, Skandinávii a možná i střední Evropu," uvedla komise.

Dnešní komuniké současně varuje před následky v podobě zvýšeného výskytu rakoviny kůže, jakož i před dopady na pestrost rostlinných a živočišných druhů.

Situace v Arktidě se začíná nebezpečně přibližovat situaci v Antarktidě, kde tuhé zimy už od konce 80. let výrazně narušují ozónovou vrstvu a způsobují ozónovou díru mnohem větší než na severní polokouli. Navzdory ročním výkyvům z měření celkově vyplývá trend slábnutí ozónové vrstvy nad Arktidou už od roku 1980.

Změny ozónové vrstvy v Arktidě sleduje evropský výzkumný projekt Scout-03, do něhož se zapojily více než dvě stovky vědců z 59 ústavů z 19 zemí. Mezi zapojenými partnery je na internetové stránce projektu uvedena i solární a ozónová observatoř z Hradce Králové.

Ozónová vrstva kolem Země ve výšce od 40 do 70 kilometrů chrání život na planetě před ničivým ultrafialovým zářením, ale dlouhodobě slábne o zhruba sedm procent za deset let. Nejnižší je nad zemskými póly, kde se vyskytuje již ve výšce osmi kilometrů.

O rekordních mrazech v Arktidě a rychlém ubývání ozónu informovali před několika dny vědci z německého Institutu Alfreda Wegenera (bližší informace zde). Naplňuje se tak jejich varování z dubna loňského roku (více zde).


Zpracováno podle:
- EkoList (31.01.2005, Evropská komise: Mrazivé zimy v Arktidě ztenčují ozónovou vrstvu)