Ekologický plast z kůry citrusů

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ekologické objevy a vynálezy, Vydáno dne: 21.01.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005010011

Tým pod vedením profesora Geoffreye Coatese z americké univerzity v Cornellu ohlásil převratný objev. Popsal totiž způsob, jak z kůry citrusů a oxidu uhličitého vyrobit nový druh plastické hmoty. Tento druh plastu z přírodních zdrojů je plně biologicky odbouratelný.

Profesor Geoffrey Coates se svými mladými kolegy. Nový polymer má podobné vlastnosti jako polystyrén. Základní surovinou při jeho výrobě je limonen, který je obsažen ve slupkách pomerančů. Kůra pomerančů obsahuje až 95 procent oleje, který se v současnosti používá jako vonná složka do nejrůznějších čistících prostředků. Kromě pomerančů lze podobnou látku získat z 300 dalších plodin.

Profesor Geoffrey Coates z Cornellovy univerzity si cení toho, že plast je vyroben z obnovitelných zdrojů a nikoli z ropných látek, jak je tomu v případě známých plastů.

"Musíme pracovat na takovýchto výzkumech, jestliže chceme přestat být závislí na ropě a začít využívat obnovitelné a levné látky. Je úžasné, že se podařilo získat plast velmi dobré kvality z obnovitelných zdrojů," řekl.

Tým profesora Coatese se zabývá využitím oxidu uhličitého v průmyslu. Chce docílit toho, aby byl škodlivý plyn, který nyní uniká do ovzduší, zachycen a využit. Zatímco výroba plastů z ropných derivátů produkuje značné množství oxidu uhličitého, nový výrobní proces ho naopak spotřebovává.


Zdroje:
- Colosseum (19.01.2005, Nový objev: plast z pomerančů)
- Lidové noviny (21.01.2005, Vědci vyrobili ekologický plast z pomeranče)
- Bleskově.cz (21.01.2005, Nahradí pomerančová kůra ropu?)
- Cornell News (17.01.2004, Sweet and environmentally beneficial discovery...)
- AGRIS (20.01.2005, Nový objev: plast z pomerančů)
- iHNed.cz (21.01.2004, Plast z pomerančové slupky vyroben)