Parlament rozhodoval o obnovení vivisekce

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 21.12.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004120010

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) předložila Poslanecké sněmovně návrh zákona, který ruší zákaz pokusů na zvířatech pro účely kosmetického průmyslu. Návrh prošel do druhého čtení. Někteří poslanci zřejmě ani netuší, co schválili, protože návrh je součástí nepřehledné změti novel a pozměňovacích dodatků. Nová legislativa, dle níž byly pokusy na zvířatech v kosmetickém průmyslu zakázány, přitom vstoupila v platnost teprve počátkem května 2004.

Pokusy na zvířatech pro účely kosmetického průmyslu jsou často velmi kruté. Parlament nyní rozhoduje o jejich obnovení. Projednávanou předlohu kritizovala poslankyně Vlasta Parkanová (KDU-ČSL), která se o přijetí zákazu pokusů na zvířatech kvůli kosmetice aktivně zasazovala. Obdobný zákon už platí v Británii, Německu a Nizozemsku. Ostatní státy EU na něj musejí přistoupit do deseti let. Podle Emmerové je ovšem zákon o ochraně zvířat příliš přísný a neodpovídá volnějším evropským směrnicím.

Ochránci zvířat jsou v šoku. Podobné změny s nimi povinně musí konzultovat Ministerstvo zemědělství, jenže tento návrh předložila ministryně zdravotnictví. "Nikdo se nám o tom ani nezmínil. Samozřejmě spustíme protesty," uvedl Tomáš Popp z organizace Svoboda zvířat.

Pozměňovací návrh nepodporuje ani Ministerstvo životního prostředí, které se jeho přijetí parlamentem ještě pokusí zabránit. Proti zmírnění zákazu pokusů se vyslovil i mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.


AKTUALIZACE (09.03.2005)

Zdravotní výbor Poslanecké sněmovny dnes podpořil novelu, která ruší zákaz testování kosmetiky na zvířatech. Podle nového znění zákona by mohly být pokusy na zvířatech provedeny, pokud by existovaly obavy, že některá složka kosmetického prostředku může ohrozit lidské zdraví.


AKTUALIZACE (12.05.2005)

Poslanecká sněmovna při včerejším hlasování téměř jednomyslně podpořila návrh poslankyně Vlasty Parkanové (KDU-ČSL), aby se do českého práva nevracela možnost provádět pokusy na zvířatech kvůli ověření nezávadnosti kosmetických výrobků nebo jejich složek. Byl tím zamítnut návrh ministerstva zdravotnictví úzákonit možnost udělení vyjímky.


Zdroje:
- EkoList (19.12.2004, Týden: Testy kosmetických výrobků na zvířatech se možná vrátí)
- EkoList (20.12.2004, Proti uvolnění testů na zvířatech bude veterina i ekologové)
- iHNed.cz (09.03.2005, Testy na zvířatech už možná nebudou v ČR tabu)
- EkoList (12.05.2005, Hlasování ve sněmovně: Kosmetika se na zvířatech testovat nebude)
- Svoboda zvířat (14.01.2005, Zákaz testovat kosmetiku na zvířatech ohrožen!)