Zastaví povodně na Filipínách drancování lesů?

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Kácení stromů, Vydáno dne: 12.12.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004120009

Filipíny zasáhla v rozmezí necelých dvou týdnů série čtyř prudkých tajfunů a bouří. Živel a následné sesuvy půdy smetly stovky domů, farem, silnic i mostů, zemřelo nejméně 1400 lidí. Filipínská vláda požádala mezinárodní společenství, aby jí pomohlo při obnově zničených vesnic především v chudých severních oblastech. Na rozsahu katastrofy se podepsalo zejména odlesňování.

Podle odhadů citovaných britským listem Guardian zůstalo nezasaženo těžbou pouze šest procent celkové rozlohy tropického pralesa, kterou zaujímal před sto lety. Lesy a vegetace vůbec by byly schopny zadržet velké množství vody. Rozsáhlé kácení stromů trvající dlouhá léta však dalo průchod i proudům bahna a zeminy.

Vzhledem k této situaci prezidentka Gloria Macapagalová Arroyová vydala v sobotu 4. prosince 2004 nařízení k zastavení veškeré těžby dřeva. Upozornila, že ilegální dřevorubci budou stíháni jako teroristé, únosci, obchodníci s drogami a další těžcí zločinci. Zatím není jasné, jak dlouho bude toto nařízení platit a jestli bude uplatňováno na celém území státu.

Experti se ale domnívají, že problém je složitější. Požadují proto mnohem komplexnější akce k zastavení škod na životním prostředí. Mezi širšími příčinami úbytku tropických pralesů uvádějí chabou roli státu, korupci místních úředníků i prudký nárůst filipínské populace. "Úředníci nemají žádné svědomí, korupce je součástí naší kultury," uvedl ekologický aktivista Blas Tabaranza.

Navíc se prohlubují obavy z velkých těžařských společností. Razance, se kterou prosazují své zájmy, je podle ochránců přírody větším nebezpečím než aktivity meších ilegálních dřevorubců. Situace je dramatická. Podle odhadů citovaných britským listem Guardian zůstalo nezasaženo těžbou pouze šest procent celkové rozlohy tropického pralesa, kterou zaujímal před sto lety. Zastavení těžby dřeva samo o sobě nepomůže. Podle odborníků je třeba zalesnit rozsáhlá území.


Zdroje:
- iHNed.cz (07.12.2004, Účet bouře na Filipínách zní: 1400 obětí)
- České noviny (05.12.2004, Obětí záplav na Filipínách přes tisíc, postižena také Indonésie)
- BBC Czech (04.12.2004, Záchranáři na Filipínách postupují k postiženým)