Klimatické změny v ČR prospívají klíšťatům

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Změny ekosystému, Vydáno dne: 08.12.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004120007

Klimatické změny jsou stále výraznější. Dokladem toho je i větší rozšíření klíšťat. Teplejší podmínky na jaře a na podzim jim umožnily v průběhu 20 let proniknout až vysoko do hor.

Teplejší klima v ČR klíšťatům propívá. "Před dvaceti lety klíšťata žila nejvýše sedm set metrů nad mořem. Dnes už vystoupala do výšky dvanácti set metrů, tedy dokonce i do Krkonoš, které byly pro klíšťata příliš chladné," vysvětlil Milan Daniel ze Státního zdravotního ústavu.

Klíšťatům vyhovuje i přemnožení vysoké zvěře, hlodavců a psů. Rizikové území se zvětšilo o 8 procent, což se nezdá být mnoho, ale tyto oblasti jsou turisticky nejvíce frekventované. Pravděpodobnost nákazy klíšťovou encefalitidou nebo lymskou borreliózou je tak stále větší.

"V souvislosti se změnami klimatu a především velmi teplým počasím na jaře a na podzim došlo zřejmě i k šíření klíšťat do vyšších nadmořských výšek. Jejich četnost kolísá i během roku. Vrchol jejich aktivity je na jaře, v horkém létě se snižuje a opět vzrůstá koncem léta a na podzim. Proto jsou pro nás tak důležité informace o napadení lidí klíšťaty ve vyšších nadmořských výškách. Když si člověk prokazatelně přinese klíště z lokalit nad 800 metrů, budeme rádi, pokud nás bude informovat," uvedl Mgr. Jan Materna, koordinátor výzkumu v Krkonoších.


Nejčastější výskyt klíštěte v ČR

Jižní Čechy - Český Krumlov, České Budějovice, Strakonice, Jindřichův Hradec, Tábor, Písek, Prachatice, Klatovy, Plzeň-sever.

Střední Čechy - Praha, Benešov, Kladno, Příbram.

Severní Čechy - Ústí nad Labem, Pardubice, Kutná Hora, Havlíčkův Brod.

Severní Morava- Opava, Šumperk, Jeseníky, Ostravsko, Olomoucko, Přerovsko.

Jižní Morava - Žďársko, Brněnsko, Blansko, Znojemsko, Třebíčsko, Jihlavsko.

Obecně platí, že nejvyšší zamořenost bývá v okolí řek, např. Vltavy nebo Oslavy.


Zdroje:
- MF Dnes (08.12.2004, Klíšťata se zabydlují v místech, kde dříve nežila)
- EcoMonitor (08.12.2004, Klíšťata se zabydlují v místech, kde dříve nežila)
- Novinky (15.06.2004, Klíšťata útočí i na horách)
- KRNAP (Klíště obecné)
- Životní prostředí Mostecka (Klíště obecné)
- 100+1 zahraniční zajímavost (21.08.2000, Zdroj nákazy - klíště)