Rekordní statistika katastrof v roce 2004

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Statistické údaje, Vydáno dne: 23.12.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004120004

15.12.2004 zveřejnila Světová meterologická organizace (World Meteorological Organization, WMO) zprávu, podle níž byl rok 2004 čtrvtým nejteplejším zaznamenaným rokem v historii a absolutně nejdražším rokem pro pojišťovací společnosti. Na tomto faktu se nejvíce podepsala letošní rekordní sezóna hurikánů a tajfunů.

Katastrofální rok 2004 se zapíše do historie. Na konferenci o klimatických změnách, která se konala v argentinském Buenos Aires, byly publikovány statistiky o škodách způsobených přírodními katastrofami za prvních deset měsíců roku 2004. V uvedeném období musely pojišťovací společnosti vyplatit přes 35 miliard dolarů, zatímco loni je škody vzniklé ve stejném období stály "jen" 16 miliard dolarů. Nejvíce na pojistném, 26 miliard dolarů, bylo vyplaceno v USA. Přírodní katastrofy v celém světě budou zřejmě stát 95 miliard dolarů.

Generální tajemník WMO Michel Jarraud upozornil, že letošní rok se do historie zapíše i abnormálně vysokým počtem hurikánů a tropických bouří. V Karibiku, USA a Asii na ničivou sílu vichru jen tak nezapomenou. V prostoru Mexického zálivu dosáhly v tomto roce čtyři hurikány čtvrté či dokonce páté nejvyšší katagorie ničivosti. Na Haiti zemřely při řádění hurikánu Jeanne 3 tisíce lidí. V Asii na Filipínách zemřelo 1.400 lidí a Japonsko zaznamenalo rekordní desítku tajfunů, které zasáhly jeho území.

Nejteplejším rokem byl rok 1998, letošní rok se dostal na celkově čtvrtou příčku v pořadí. Zajímavý je fakt, že všech deset nejteplejších roků bylo zaznamenáno v období od roku 1990. Říjen 2004 byl vůbec nejteplejším říjnem, jaký byl kdy meteorology pozorován. Statistiky se vedou od roku 1861.


Statistické údaje švýcarské zajišťovny Swiss Re

Podle švýcarské zajišťovny Swiss Re dosáhnou škody způsobené katastrofami v roce 2004 rekordní výše. 95 procent katastrof způsobila příroda. Na celkovém výčtu se největší měrou podílejí hurikány v Americe a tajfuny v Japonsku. Výše škod byla odhadnuta na 105 miliard dolarů, tedy 2,4 bilionu korun. Z této částky 42 miliard dolarů (což jé téměř 1 bilion korun) zaplatí pojišťovny.

Satelitní snímek hurikánu Ivan. Škody způsobené v roce 2003 byly švýcarskou společností vyčísleny na 65 miliard dolarů (pojišťovny zaplatily 17 miliard). Doposud nejvyšší objem pojištěných škod v roce 1992 byl způsoben hurikánem Andrew. Tehdy pojišťovny vyplatily 38 miliard dolarů. Na druhém místě byl rok 2001 s 37 miliardami dolarů, kdy se na výsledné částce podílel i teroristický útok na New York a Washington. Třetím v pořadí byl rok 1999 s 36 miliardami dolarů. Rostoucí ztráty jsou podle Swiss Re ovlivněny řadou faktorů. Ke katastrofám stále častěji dochází v oblastech s vyšší koncentrací obyvatel, ohrožených zón je stále více a roste i koncentrace pojištěných hodnot.

Zvyšují se počet katastrof vysvětlují odborníci změnami klimatu. Letos poprvé například meteorologové zaznamenali výskyt hurikánu na jižní polokouli. Dříve byla tato oblast světa považována za příliš chladnou na to, aby tu takové tropické bouře mohly vzniknout. Na podzim ale hurikán překvapivě zasáhl pobřeží Brazílie.

Z hlediska České republiky nedopadl rok 2004 nejhůře. Za zmínku stojí především tornádo, které se počátkem června prohnalo Litovlí a listopadová vichřice, jejíž důsledky se projevily především na severní a jižní Moravě a ve východních Čechách. Také Evropa jako celek zaznamenala méně katastrof než v letech předcházejících.

Největší škody v tomto roce způsobily hurikány Ivan, Charley, Frances a Jeanne, které v průběhu srpna a září zpustošily celý Karibik a rozsáhlá území v USA. Do začátku prosince zahynulo při katastrofách na celém světě zhruba 21 tisíc lidí, což je asi o 1 tisíc více než před rokem. Katastrofy nejvíce postihly Haiti. V květnu tam při záplavách přišlo o život 3.300 osob, v září připravil 3 tisíce lidí o život hurikán Jeanne. Při listopadových záplavách na Filipínách zahynulo nejméně 1.400 obyvatel.

Swiss Re je největší zajišťovnou, tedy pojišťovnou pojišťoven na světě jak v životním, tak zdravotním pojištění. Má na 70 kanceláří ve 30 zemích světa. Její služby využívají i české pojišťovny.


Zdroje:
- Swiss Re (16.12.2004, Preliminary sigma estimate, původní zdroj)
- Atlas (17.12.2004, Katastrofy byly letos rekordní, škody činí 42 mld. USD)
- iHNed.cz (23.12.2004, Jeden z nejnáročnějších roků v historii)
- iDNES (16.12.2004, Účet letošních katastrof je rekordní)
- České noviny (16.12.2004, WMO: Letošek byl čtvrtým nejteplejším rokem v historii)
- Lidové noviny (15.12.2004, Podle meteorologů letošek čtvrtým nejteplejším rokem v historii)
- WMO (World Meteorological Organization)