Jižní Asii vážně ohrožuje nedostatek vody

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sucho a šíření pouští, Vydáno dne: 07.12.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004120003

Jižní Asie trpí chronickým nedostatkem vody. Vědci, ekologičtí a sociální aktivisté, podnikatelé i obyčejní obyvatelé bijí na poplach. Vývoj směřuje ke katastrofě netušených rozměrů. Podle údajů OSN se do roku 2020 zvýší počet lidí strádajících nedostatkem vody na 2,3 miliardy. Příčina? Globální oteplování.

Mapa jižní Asie "Už roky se potýkáme se suchem. Studny nám vyschly, rostliny na polích uvadly a také dobytek nám časem pošel," popsal svou nezáviděníhodnou životní situaci rolník Bhairu Singh z vesnice Batheda Kala v indickém svazovém státě Rádžasthán. Vodu ve své studni viděl naposledy před deseti lety. "Třebaže letos trochu pršelo, nebylo toho dost, aby to vynahradilo ta dlouholetá sucha," dodal Singh.

Dostupnost vody na jednoho obyvatele v Indii se snížila z 5.177 metrů krychlových ročně v roce 1951 na 1820 kubíků v roce 2001. Očekává se, že kolem roku 2025 to bude 1341 metrů krychlových.

"Indie se čtyřmi procenty světových vodních zdrojů a 16 procenty obyvatelstva bude mít velké potíže, aby uspokojila potřeby zemědělství a průmyslu," prohlásil předseda Federace indických obchodních a průmyslových komor Jógendra Kumár Modi.

Zřejmým dokladem, jak vážná je situace, je dohoda, kterou v listopadu 2004 podepsali zástupci svazového státu Ándhrapradéš s Keňou a Ugandou. Podle smlouvy bude 500 ándhrapradéšských rolníků postižených suchem obdělávat půdu v těchto východoafrických zemích. Ŕešení je to sice nezvyklé, ale pro velké množství farmářů není jiné východisko. Alternativa je jediná. Za uplynulých šest let jich kolem 6 tisíc spáchalo sebevraždu.

Nedostatek vody vyvolává i vášně. V listopadu se v Indii uskutečnila série protestních akcí proti společnosti Coca-Cola. Místní aktivisté a někteří obyvatelé ji viní z toho, že její stáčírny odčerpáváním podzemních vod zhoršují sucho v oblasti. "Kvůli tomu čelí nejméně pět obcí v Indii vážnému nedostatku vody a zdravotním potížím," uvedla v prohlášení americká nevládní organizace Mezinárodní firemní odpovědnost. Coca-Cola India na své internetové stránce naopak zdůraznila, že spolupracuje s obcemi v boji proti suchu, zvláště zachytáváním dešťové vody.

Také Pákistán se vážně zamýšlí, co dělat. Na velkém shromáždění rolníků neskrýval znepokojení předseda Sdružení pákistánských cukrovarů Čaudhrí Zaka Ašraf. "Nejnovější zprávy naznačují, že země bude čelit suchu příštích patnáct let, což by mohlo zničit zemědělskou základnu," zdůraznil.

Ozvala se i vláda. "Výstavba dalších vodních nádrží v zemi je příkazem okamžiku, abychom zachránili zemědělský sektor," uvedl hlavní ministr pákistánského státu Sindh Arbab Ghulám Rahím. Podle expertů to ale nevypadá, že by se věci měly měnit k lepšímu. Příčinou je totiž globální oteplování, které lze ovlivnit jen obtížně za delší dobu.

Jižní Asie v minulém desetiletí zaznamenávala průměrný ekonomický růst 5,2 procenta, avšak potíží má více než dost. Žije tam 40 procent všech chudých lidí na Zemi, oblast je přelidněná a růst obyvatelstva je rychlejší než jinde ve světě. Stále větší nedostatek vody je hrozivý. "Dostupnost vody na jednoho obyvatele ve většině zemí v oblasti klesala, což může vážně ovlivnit hospodářský a sociální vývoj," uvedl ve své zprávě Program OSN pro životní prostředí (United Nations Environment Programme, UNEP).

Problémy jsou nejtíživější v Indii a v Pákistánu. "Hrozba, kterou pro zemědělskou základnu indického subkontinentu představuje sucho a zesílené vlny veder, je potenciálně velmi významná," prohlásil poradce Greenpeace Steve Sawyer.


Zdroje:
- iHNed.cz (07.12.2004, Jižní Asie má starosti. Vody je stále méně)
- Planet Ark (29.11.2004, South Asia Stares at Looming Water Crisis)
- UNEP (United Nations Environment Programme)
- Greenpeace
- Coca-Cola India