Nelegální lov ohrožuje poslední tygry na Zemi

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Vymírání a úbytek druhů, Vydáno dne: 29.11.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004110015

Z osmi poddruhů tygrů byly od počátku 20. století vyhubeny tři. Všechny zbývající jsou na pokraji vyhubení. Celková populace těchto kočkovitých šelem poklesla za posledních 100 let o 95 procent ze 100 tisíc na 5 až 7 tisíc jedinců. Kromě rychlé devastace životního protředí se na tomto úbytku podílí také nelegální lov motivovaný vysokými cenami kožešin.

Světová populace tygrů klesla od počátku 20. století o 95 procent a v současné době jich ve volné přírodě přežívá posledních pět až sedm tisíc. V Asii se ceny tygřích kůží pohybují kolem 15 tisíc dolarů. Kostra tygra pak například ve Vietnamu stojí až 25 tisíc dolarů. Tygří kosti jsou totiž v Asii považovány za afrodiziakum.

"Nelegální lov divoké zvěře nebyl přísně kontrolován, což mělo za následek dramatické snížení tygří populace ve Vietnamu," oznámil vietnamský ministr zemědělství Cao Duc Phat. Na území tohoto státu už nežije více než 150 tygrů. Nová mezinárodní dohoda o spolupráci by podle politiků měla situaci zlepšit. Vědci a ochránci přírody ale optimismem nehýří.

"Obchod s tygřími kožešinami, který vychází z ženské fantazie a marnivosti, se zdá být hlavní hrozbou pro tygry ve většině zemí, kde se vyskytují," řekl S.C. Dey, generální tajemník globálního fóra na ochranou tygrů (Global Tiger Forum, GTF). GTF je mezivlání organizace, která se zabývá ochranou tygrů ve volné přírodě na území 14 států, pytří mezi ně i Vietnam, Indie, Nepál, Bangladéš, Thajsko, Rusko, Čína a Severní Korea. "Zda nadále žijí tygři v KLDR, je ovšem otázkou," dodal Dey s tím, že žádné statistické údaje nejsou z této země k dispozici.


Zdroje:
- EkoList (29.11.2004, Obchodování s kožešinami ohrožuje poslední přežívající tygry)
- CNN (26.11.2004, Skin trade threatens world's surviving tigers)
- Planet Ark (29.11.2004, Skin trade threatens world's surviving tigers)
- 100+1 zahraniční zajímavost (23.11.2004, Tygři - část třetí: soumrak velkých koček)