Těžba ropy na Aljašce má podporu politiků

Autor: Převzato (Zvedavec), Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 11.11.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004110013

Republikánům se konečně daří prosadit těžbu nafty v chráněných a dosud nedotčených oblastech Aljašky. Nejenže získali v posledních volbách uspokojivou senátní většinu, ale dokonce i řada demokratů se přiklání k těžbě. Zákon, umožňující těžbu, se připravuje, předpokládá se, že bude schválen do léta.

Kolik nafty se dá z Aljašky vytěžit, se dosud neví, odhaduje se, že denně by mohla aljšská naleziště produkovat 5,7 až 16 milionů barelů. Denní spotřeba USA je 5,8 milionu. Zisk ropných společností bude záviset na světových cenách ropy. Zastánci těžby argumentují čísly. Aljaška představuje plochu 19 milionů akrů. Těžební závody a ropovod z této části vykousnou pouze 2 tisíce akrů. O čem se ale mluví méně, je skutečnost, že ropovod protne aljašskou rezervaci napříč, čímž omezí migraci zvířat. Rovněž bude třeba vybudovat tisíce kilometrů nových zásobovacích cest, i ty budou protínat dosud chráněná a civilizací nedotčená území.

Oponenti argumentují časem. Uplyne nejméně deset let, než Američané uvidí první aljašskou ropu.

Rychlejší by bylo formou zákonu přinutit výrobce automobilů snížit spotřebu a formou daňových úlev povzbudit konzervační aktivity občanů. Oponují rovněž nenahraditelností aljašské fauny a flory. Aljaška je místem, kde žijí nejvzácnější a ohrožené druhy zvířat a rostlin. Obávají se také otevření Pandořiny skříňky. Jakmile se jednou začne, bude se pokračovat otevíráním dalších dolů v této oblasti.

Už delší dobu bylo jasné, že se drancování Aljašky zabránit nepodaří. Chamtivost a touha po zisku jsou motivace příliš silné.


Převzato z:
- Zvědavec (10.11.2004, Vrty na Aljašce. Konečně!)


Další zdroje:
- MSNBC News (11.11.2004, Bets are on for drilling in Arctic refuge, původní zdroj)
- EcoMonitor (15.11.2004, MSNBC: USA čeká nový zákon o energetice)