Vichřice zpustošila údolí Bílé Opavy v Jeseníkách

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 26.11.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004110005

Apokalypsu podobnou té ve slovenských Tatrách způsobila vichřice také v národní přírodní rezervaci v údolí Bílé Opavy v Jeseníkách. Na svazích leží tisíce pokácených stromů, ze země trčí holé pahýly smrků.

19. listopadu 2004 udeřila vichřice také v Jeseníkách. "Údolí zažilo v poslední době dvě podobné smršti. Přitom předtím postihla naposled podobná kalamita údolí Bílé Opavy někdy v padesátých letech. Příroda se zřejmě už na nás moc zlobí," řekl bez humoru starosta Karlovy Studánky a pracovník Lesů České republiky Luděk Jurajda. "Je to pekelné místo, připomíná to mrtvou krajinu. Škody nemůžeme ani pořádně zjistit kvůli sněhu, nemůžeme se tam pořádně dostat." Sám byl zrovna v lese, když se vichřice přiřítila. "Utíkal jsem jak krysa," popsal. "Je to k pláči. Dosud jsem snad nic takového nezažil."

Opravdové peklo netrvalo podle něj více než několik desítek minut. "Teplota se během chvíle snížila z plus tři na minus čtyři stupně. Musel jsem se držet stromu, abych ten vichr ustál. Příšerně burácelo a déšť se měnil ve sníh. Vichr některé stromy doslova rozštípal. V polovině je ukroutil a vršky odlétávaly jako v nějakém katastrofickém filmu."

Po několika desítkách minut ležely na atraktivní stezce s mostky stovky stromů. Větve a stromy napadaly i na silnici mezi Hvězdou a Ovčárnou a jeden spadl na jedoucí autobus, který mířil dolů. "Naštěstí jen špičkou, takže neudělal na autobusu žádné škody. Ještě že je tady mrtvo po sezoně. Kdyby se to stalo v srpnu, počítáme možná mrtvé," uzavřel popis průběhu katastrofy Luděk Jurajda.

Stromy popadaly v takových místech, kde dřevorubci zřejmě nebudou moci nijak umístit přenosnou lanovku na přibližování dřeva. "V těchto místech je jediná cesta na Praděd úzká a lanovka by blokovala dopravu na Ovčárnu. Dřevorubci také určitě nebudou moci likvidovat stržené stromy podobně jako v padesátých letech, kdy se ještě nahrubo opracované dřevo splavovalo po Bílé Opavě a tahalo dolů koňmi. Dnes je toto údolí národní přírodní památkou a platí tady přísné předpisy pro práci v lese," řekl Jurajda a dodal, že lesníci budou také muset žádat o povolení odstranění škod po vichřici ministra životního prostředí. Domnívá se, že dopravu stržených stromů v údolí Bílé Opavy bude muset nakonec zajišťovat vrtulník, čímž se likvidace kalamity znatelně prodraží. Lesníci soudí, že nejdříve se k strženým stromům v údolí dostanou až někdy v dubnu či květnu. Stezka bude zřejmě muset být po část letní sezony pro turisty uzavřená. Lesníci podobně uzavřeli jednu z nejkrásnějších stezek na Praděd i v roce 2003, kdy finišovali s odstraňováním kalamity po vichřici z podzimu roku 2002.


Zdroje:
- AGRIS (15.07.2003, Vichřice loni výrazně zvýšila těžbu dřeva)
- Silvarium.cz (20.11.2004, Vichřice pokryla urvanými stromy údolí Bílé Opavy)
- AGRIS (22.11.2004, Vichřice porazila ve státních lesích až 300.000 m3 dřeva)
- MF Dnes (22.11.2004, Vichřice poničila atraktivní údolí)
- Lidové noviny (26.11.2004, Vichřice zpustošila Jeseníky)