Části Austrálie se mohou stát neobyvatelnými

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sucho a šíření pouští, Vydáno dne: 15.11.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004110003

Pokud nebudou okamžitě přijata naléhavá opatření a nesníží se emisí skleníkových plynů, stanou se už v brzké době některé hustě zalidněné oblasti v Austrálii neobyvatelné. Takový závěr učinili klimatologové na konferenci v Sydney.

Neobyvatelnými by se mohly v brzké budoucnosti stát některé nyní zalidněné oblasti Austrálie. "Domnívám se, že části Austrálie, které jsou v současné době zalidněné, budou neobyvatelné. Z toho důvodu budeme muset pomáhat při rozsáhlých přesunech obyvatelstva a budeme svědky toho, že si občané budou přizpůsobovat své domovy tak, aby byly schopny čelit extrémním podmínkám," řekl novinářům Clive Hamilton, přední klimatolog a ředitel Australského institutu (Australia Institute). "Dříve se ekologové o těchto věcech obávali hovořit, dokud si nepřečetli zprávy vědců, kteří mluvili o ještě děsivějších věcech," dodal Hamilton.

Podle modelů klimatického vývoje bude Austrálie v následujících letech čelit zásadním změnám, které si vynutí masivní stěhování obyvatel a rozšíří choroby přenášené hmyzem.

Premiér nejlidnatějšího australského státu Nový Jižní Wales Bob Carr vydal v den zahájení konference 15. listopadu 2004 zprávu, která předpovídá pro toto území častější vlny veder, sucha, bouře a silné vichry. Podle nejhoršího scénáře by se frekvence vln sucha mohla do roku 2030 zvýšit o 70 procent a život v Novém Jižním Walesu by se mohl podobat "životu v peci".

Vědci kritizovali převládající postoj australských politiků, kteří po vzoru americké administrativy odmítají přistoupit na omezení emisí skleníkových plynů. Austrálie stejně jako USA odmítla podepsat Kjótský protokol s odůvodněním, že by tento krok poškodil ekonomiku a zvýšil nezaměstnanost.


Zdroje:
- EcoMonitor (15.11.2004, Globální oteplování může učinit části Austrálie neobyvatelnými)
- Sydney Morning Herald (15.11.2004, Global warming alert: no-go zones coming)
- ABC Online (15.11.2004, Carr discusses the heat on NSW)
- Australia Institute