V krvi všech ministrů EU se našly jedy

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Odpady, zamoření, Vydáno dne: 20.10.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004100006

Čtrnáct ministrů životního prostředí nebo zdravotnictví členských států Evropské unie se v červnu 2004 rozhodlo k neobvyklému kroku. Na popud Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) si nechali odebrat krevní vzorky, které byly následně testovány na obsah chemických látek. V krvi jednoho ministra bylo v průměru identifikováno 37 druhů toxinů včetně takových, které se už dávno nepoužívají, nebo byly pro svoji prokazatelnou škodlivost výslovně zakázány. WWF testoval krev na celkem 103 látek. Ve vzorcích byla prokázána přítomnost 55 z nich.

V krvi všech ministrů EU se našly jedy. Jako nejhorší byla vyhodnocena krev španělské ministryně Cristiny Narbony. V její krvi vědci rozpoznali 43 toxických látek. Na opačné straně žebříčku se umístila švédka Lena Sommestadová, které v žilách koluje "pouhých" 33 chemikálií.

Náš zástupce Libor Ambrozek má v krvi lehce nadprůměrných 38 toxinů, což ho nemile překvapilo. Při analýze vyšlo na jevo, že jeho vzorek obsahuje druhé nejvyšší množství polychlorovaných bifenylů (PCB). Zákaz PCB přitom v ČR platí už 20 let. Je známo, že PCB poškozuje hormonální a imunitní systém. V minulosti se PCB přidávaly do barev, inkoustů, rtěnek a mnoha dalších výrobků. Ještě vyšší obsah polychlorovaných bifenylů měl Ambrozkův slovenský kolega Lásló Miklós. "Asi proto, že je starší a více se v něm nakumulovaly," podotkl Ambrozek.

Ambrozkova krev obsahuje i DDT, přestože výroba tohoto pesticidu byla u nás zakázána před 30 lety. "Dokazuje to, že i lidé, kteří nežijí zrovna u chemičky, mohou být kontaminováni dávno zakázanými látkami," uvedl Ambrozek.

Mnohem lépe dopadl při rozboru na zjištění přítomnosti ftalátů. Ty se dodnes používají na výrobu hraček, plastových obalů nebo zdravotnických pomůcek. "Asi je to tím, že jsem v dětství nedostával gumové hračky, ale jen dřevěné a pak už jen knížky, takže to je v pořádku," vysvětlil ministr.

V současné době se v průmyslu používá celkem asi 120 tisíc nejrůznějších chemických látek. Nejméně 1/10 z uvedeného počtu nepříznivě působí na lidské zdraví. "Z desetitisíců používaných chemických látek máme dostatečné informace o jejich vlivech na zdraví jen u zlomku," řekl Petr Hrdina ze sdružení Arnika.

Toxiny jsou běžnou součástí života každého Evropana. Nebezpečné chemikálie pronikají do lidských těl například z počítačů, nábytku, potravinových obalů nebo teflonových pánví.

Výsledky rozboru krevních vzorků by měly být podle WWF jasným impulsem ke zpřísnění chemické politiky EU.


Zpracováno podle:
- WWF (19.10.2004, Bad Blood?)
- Lidové noviny (20.10.2004, V krvi všech ministrů se našly jedy)
- iHNed.cz (20.10.2004, Politici EU testovali svou krev)
- Moje noviny (20.10.2004, Ambrozek má v sobě spoustu DDT)
- Český rozhlas (19.10.2004, Ministra Ambrozka nepříjemně překvapily výsledky testu)
- iDNES (19.10.2004, Test krve ministrů: Česko skoro nejhorší)