Zachrání lidstvo bioplasty?

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ekologické objevy a vynálezy, Vydáno dne: 05.09.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004090003

Šedesátiletý biochemik Petr Wojnar je vlastníkem licence na výrobu biplastů. Na rozdíl od klasické umělé hmoty není při jejich výrobě zapotřebí žádná ropa. Místo ní je využíván rostlinný škrob.

Láhve vyrobené z bioplastu se do několika let sami rozloží. "Obaly z těchto materiálů jsou cenově srovnatelné se současnými obalovými materiály na trhu," tvrdí Wojnar, podle něhož cena litrové láhve z ekologických plastů nepřesahuje 3,50 Kč. "Jsme jediní na světě, kteří dokáží vyrobit kilogram bioplastů za cenu do 30 korun. V USA to dělají za tři americké dolary, v Itálii asi za čtyři eura." Problematické jsou mechanické vlastnosti bioplastů, které nejsou příliš odolné nešetrnému zacházení. Naopak velkou výhodou je fakt, že zatímco umělohmotné PET lahve se rozkládají stovku let, bioplastům to netrvá déle než pár měsíců.

"Je to zajímavý objev a představuje určité řešení, ale také to není úplně dokonalé," hodnotí význam bioplastových láhví Karel Ciahotný, prorektor pro vědu a výzkum Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Součástí materiálu je kromě škrobu také polyethylen, který se na rozdíl od škrobu zcela nerozpustí. Bude-li tedy třeba v lese hromada bioláhví, za čas po nich zůstane kupička průhledného prášku. "Ale pro přírodu je to naprosto neškodné," dodává Ciahotný.

V České republice se ročně vyrobí více než miliarda PET lahví. Většina posléze skončí na skládce. Rozšíření bioplastů by určitě přivítali všichni ekologové. Zahraniční obchodní řetězce už dokonce začaly prodávat některé výrobky balené v tzv. oxoplastu. Na obalech je vyznačen i termín jejich rozpadu.

O Wojnarův vynaléz projevila zájem řada tuzemských i zahraničních firem. Některé organizace však Wojnara obvinily z podvodu a otevřeně prohlásily, že tzv. ekologický plast není funkční.


Zdroje:
- iHNed.cz (20.08.2004, Zachrání lidstvo bioplasty?)
- iHNed.cz (04.08.2004, Za několik let zůstane z plastové láhve jenom prášek)
- iHNed.cz (03.09.2004, Vynálezce "mizejícího" plastu nás okradl, říkají firmy)
- EnwiWeb (20.07.2004, Plast, co sám zmizí)
- Agronavigátor (06.08.2004, Za několik let zůstane z plastové láhve jenom prášek)
- Agris (17.06.2004, Bioplasty míří na tuzemský trh)