Chudí lidé v jižní Asii prodávají své ledviny

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Krize společnosti, Vydáno dne: 19.08.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004080008

Choduba, hlad a celkově špatná životní situace nutí řadu obyvatel jižní Asie hledat nouzová řešení. V posledních letech se v Indii, Pákistánu a Nepálu rozšířil zvláštní druh obchodu. Mladí lidé tam v zoufalé snaze zbavit se dluhů za směčnou finanční odměnu prodávají své vlastní ledviny. Nesrovnatelně větší zisky však plynou do kapes pokoutných zprostředkovatelů.

Pákistánec Muhammad Ašraf prodal před několika svou vlastní ledvinu. Dostal za ni 48 tisíc korun, které použil k umoření svého dluhu. Dnes trpí krutými bolestmi, chodí o berlích a není schopný prakticky žádné práce. "Kdyby se mě teď někdo zeptal na radu, zda něco podobného podstoupit, řekl bych mu, aby to nedělal. Jenže lidé jako my si nemohou vybírat," uvedl Ašraf v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN.

Nazár Muhammad pochází ze stejné vesnice jako Ašraf a také on dopadl podobně. A s ním mnoho tisíc dalších. "Neděláme to pro zábavu. Potřebujeme zaplatit dluhy, abychom rodiny vykoupili z otrockých smluv," krčil rameny Muhammad.

V Pákistánu není prodej orgánů regulován zákonem a tak se obchodování s touto komoditou nerušeně rozvíjí. Každým rokem je chudým pákistáncům odebráno několik tisíc ledvin, které pak končí v tělech cizinců nebo místních zbohatlíků.

Dvaceticentimetrové jizva zdobí také "břicho" dvaačtyřicetiletého Mana Dhodže Tamanga z Nepálu. Tamang prodal svou ledvinu v roce 2000 za v přepočtu 24 tisíc korun. Překupníci orgány dále nabízejí za 50 až 62 tisíc korun. Tamang ta vydělané peníze splatil dluh a zaplatil makléři, který mu přislíbil, že pro něj koupí část pole. Makléř však peníze zpronevěřil a zmizel neznámo kam. "Je se mnou konec. Přišel jsem o ledvinu a nemám půdu, za kterou jsem zaplatil," konstatoval smutně Tamang, který bydlí ve vesnici Šikharpúr v malém domě z hlíny a kamenů. Ve vesnici žije přibližně 3 tisíce obyvatel. 33 z nich se rozhodlo získat peníze prodejem ledviny.

Svou ledvinu prodal i sedmadvacetiletý rolník Pratap Láma. "Jestli můžete žít s jednou ledvinou, proč neprodat druhou a vydělat nějaké peníze. Co můžeš dělat, když nemáš z čeho uživit svou rodinu," řekl Láma. Když si před čtyřmi lety tímto způsobem vydělal nějaké peníze, otevřel si ve vesnici malý obchod s čajem a bar. Příliš mnoho lidí však kupovalo a pilo na dluh, takže podnik zkrachoval. Zesláblý Láma nemůže vykonávat těžší práci a nemá prostředky k tomu, aby uživil své dvě manželky a osm dětí.

Na rozdíl od Pákistánu je obchodování ledvinami v Nepálu i sousední Indii nezákonné. V praxi však trestáno není. "Nejsou tu žádné soudní stížnosti, co se týče prodeje ledvin," řekl Šambhú Koirala, vedoucí činitel v okrese Dhulikhel, kam spadá oblast, v níž leží Šikharpúr. Odnímání ledvin a jejich transplantace se provádí v Indii.

"Venkovany, kteří žijí hluboce zakořenění v chudobě, místní obchodníci na prodej ledvin snadno nalákají," řekl Badrí Prasád Dhungana, učitel na šikharpúrské střední škole, který sleduje prodej ledvin ve vesnici po mnoho let. Nepál patří mezi deset nejchudších států světa a příjem většiny z 25 milionů obyvatel je nižší než 1 dolar. 50 procent z nich nemá ani žádný přístup k základní zdravotní péči, vzdělání, elektřině nebo nezávadné pitné vodě. Nezaměstnanost je obrovská.

"Jde o nejhorší formu vykořisťování. Chudák prodávající je na tom večer po odebrání orgánu stejně jako ráno, ale je chudší o ledvinu a psychicky vážně nalomen," argumentoval pákistánský chirurg Hasan Rizví. "Co prodají po ledvině? Játra, plíce, nebo oči? Kde se to zastaví?" Džit Bahádúr Bišvorkarma je podobného názoru. "Musíme pečovat o každou část těla, kterou nám nadělil Bůh."


Zpracováno podle:
- iDNES (19.08.2004, Kvůli dluhům prodal svou ledvinu)
- iHNed.cz (13.08.2004, Chudí lidé v Nepálu prodávají ledviny)
- South Asian Media Net (10.08.2004, Nepal villagers sell kidneys to beat poverty)
- BBC News (21.09.2004, Nepal's trade of doom)