Sopka na ostrově La Palma způsobí apokalypsu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sopečné erupce, Vydáno dne: 16.08.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004080007

"Až to přijde, zhroutí se asi za devadesát sekund," tvrdí profesor Bill McGuire z londýnského střediska pro výzkum rizik. Podle něj je stabilita ostrova otřesena dvěma výbuchy sopky a obří masa země tam pomalu sklouzává do moře.

Do moře se nepropadne celý ostrov, ale jen jeho západní část velká jako Praha. To může být úvod k největší katastrofě v moderních dějinách. Oceánem se pak poženou tsunami, které zamíří ke břehům Afriky, Evropy i Ameriky.

"Je to jako vysoká zeď, která jen postupuje," říká o tsunami McGuire. Během hodiny se obří vlna převalí přes zbytek Kanárských ostrovů. Do dvou hodin přiburácí vodní stěna, vysoká sto metrů, ke břehům Afriky. Za čtyři hodiny po zkáze La Palmy může udeřit na Evropu. A do dvanácti hodin dorazí 20 až 50 metrů vysoká tsunami k pobřeží Ameriky.

Nebude to jen jedna vlna. "Když něco takového přijde, bude to trvat deset až patnáct minut," dodává britský vědec.

Mořské vody se tedy budou valit dlouhé minuty na bezmocná města a velkoměsta u moře i hluboko ve vnitrozemí. Pro lidi v horních patrech newyorských mrakodrapů by to asi byla fantastická podívaná, pokud by měli jistotu, že přežijí. Jistotu však mít nebudou - co z lidských výtvorů může odolat vlnám, která se poženou rychlostí tryskového letadla (asi 900 kilometrů za hodinu).

Něco podobného už kdysi zažil Lisabon. Obří vlna, vyvolaná podmořským zemětřesením, smetla v roce 1755 město a zabila 60 tisíc lidí. Po katastrofě na La Palmě by se asi oběti počítaly na miliony. Kdy k tomu dojde? To profesor McGuire ani nikdo jiní neví. Je pravděpodobné, že k tomu dojde nejpozději za několik tisíc let. Může to však být i zítra, třeba hned při příštím výbuchu sopky na La Palmě. Zdejší vulkán Cumbre Vieja vybuchuje jednou za 25 až 200 let. K jeho poslední erupci došlo v roce 1971.

"Je to opravdu znepokojující situace. (Ostrov) téměř určitě spadne při sopečném výbuchu. Problém je, že s těmi pár seizmometry, co máme na ostrově, nedostaneme varování, které potřebujeme," tvrdí McGuire, který při té příležitosti apeloval na španělskou a americkou vládu, aby přispěly k budování monitorovací sítě na nebezpečném ostrově.


Zpracováno podle:
- EcoMonitor (11.08.2004, Obří vlna z ráje turistů může smést vše)
- iDNES.cz (10.08.2004, Vědci: Musíme se lépe připravit na katastrofy)
- BBC News (10.08.2004, Expert slams wave threat inertia)

Další zdroje:
- ScienceWorld.cz (08.01.2002, Sopka z Kanárských ostrovů ohrožuje New York?)