Ekosystém Shetland a Orknejí se hroutí

Autor: Převzato (různé zdr.), Rubrika: Změny ekosystému, Vydáno dne: 01.08.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004080004

Ornitologové, kteří sledují kolonie mořských ptáků na britských ostrovech Shetlandy a Orkneje ještě nic podobného nezažili. Na hnízdiště na útesech, v mokřinách a na oblázkových březích, kde ptáci každé léto vyvádějí své mladé, je letos chmurný pohled. Ptáci letos mladé nevyvedli, protože hladovějí. Pohled na bezdětné ptačí kolonie na Shetlandech má příchuť budoucí ekologické katastrofy, píše list Independent.

Buď vejce vůbec nesnesli, anebo sice snesli, ale neseděli na nich. Ti, kteří se vejce vysedět pokusili, zažili kruté zklamání - mladí ptáci uhynuli ještě v hnízdě. Hrstka jedinců, které se přece jen vyvézt do života podařilo, uhynula po několika dnech. Ohromný ekosystém, který na Orknejích a Shetlandech fungoval miliony let, se zhroutil kvůli tomu, že v moři není dost smáčků - rybek, jimiž se mořští ptáci živí. Smáčkům nesvědčí zvyšující se teplota vody severních moří, která za minulých 20 let stoupla o dva stupně.

Ornitologové na ostrovech v severním moři zaznamenali pokles ptačí populace už v minulosti, ale letošní krizi nikdo nepředpokládal. Na orknejském ostrově Pap Westray se rackům tříprstým podařilo například odchovat mladé jen v pěti z 85 hnízd. Na ostrově Goula vědci pozorovali 400 hnízd, ale narodili se jen dva slabí ptáci, kteří určitě nepřežijí. Na shetlandském útesu Sumburgh Head se na jaře připravovalo hnízdit 1200 párů racků, avšak žádné mládě zde není. Na Shetlandech hnízdí také téměř 30.000 rybáků; na jihu ostrova není letos jediné mládě a na celém ostrově jen hrstka. Příčina je podle vědců jediná: Dospělí ptáci hladovějí a nedokáží uživit nejen mladé, ale ani sami sebe. Smáčci z vod Severního moře postupně ustupovali a z okolí Shetland a Orknejí nyní zmizeli docela. V Británii není jiné místo, pro jehož scenérii by byli ptáci tak charakterističtí jako pro tyto ostrovy. Hnízdí zde ohromná hejna racků tříprstých, rybáků, chaluh, alkounů a papuchalků, za nimiž sem jezdí turisté. Shetlandy jsou domovem asi desetiny z osmi milionů mořských ptáků.

Martin Heubeck z Aberdeenské university tvrdí, že letošní neúspěšná sezona nemá v dějinách života alkounů obdoby. Jestliže hladoví alkouni, dokazuje to, do jaké míry jsou mořští ptáci zasaženi. Rybáci a racci tříprstí totiž smáčky loví jen při hladině, ale alkouni jsou schopni za hejny rybek letět mnoho kilometrů a pak se pro ně potápět do hloubky i 100 metrů. Jestliže se vracejí do hnízdišť hladoví alkouni, pak ostatní nemají na nalezení potravy naději.

Mohutné chaluhy jsou známy tím, že kradou rybky menším ptákům. Teď se do své kriminální činnosti propadají ještě hlouběji - jedí ptáky, které v minulosti okrádaly, a neštítí se ani kanibalismu. Napadají mladé z hnízd svých sousedů.


Zdroje:
- EkoList (01.08.2004, Ekosystém Shetland a Orknejí fungoval miliony let a teď se hroutí)
- Independent (30.07.2004, A giant ecosystem that has functioned for millions of years has begun...)