Finsko zasáhl meteorický déšť

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Nebezpečí z vesmíru, Vydáno dne: 13.07.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004070009

V noci z pondělí 12.7. na úterý 13.7.2004 zasáhl prostor Botnického zálivu ve Finsku meteorický roj. Svědci ohlásili pozorování velkého množství červených světel, které prolétávaly oblohou. Informaci potvrdili Finské zpravodajské agentuře (STT) také zaměstannci pobřežní stráže ve Vaasa, 420 kilometrů severozápadně od Helsinek.

"Pracuji zde už přes 19 let a ani jednou jsem se předtím s ničím podobným nesetkal," řekl kapitán pobřežní stráže Petr Sundell. Sundell odhadl, že by meteority mohly způsobit velké škody, kdyby dopadly na pevninu. Naštěstí zřejmě skončily v moři.

Jeden z očitých svědků se na své jachtě právě blížil k přístavu v Kokkole, když spatřil červené, rychle se pohybující ohnivé objekty, které za sebou zanechávaly kouřovou stopu a postupně měnily barvu na bílou.

Svědci, kteří zaznamenali podobná pozorování, se obraceli zejména na základnu pobřežní stráže, záchrannou službu a hasičský záchranný sbor ve Vaasa. Volající uváděli tentýž popis a přesvědčili tak úřady o tom, že se jedná o meteorický déšť. Roj záblesků nad finským pobřežím mnozí volající totiž považovali za nouzové signály lodí.

"Bombardování trvalo možná jen několik sekund, ale do této chvíle jsme přijali více než sedmdesát telefonátů," řekl Matti Salokorpi, nadporučík z námořního záchranného centra ve Vaasa. Několik dalších záchranných středisek po celém finském západním pobřeží zaznamenalo vysoký počet podobných hovorů.


Zdroje:
- NewsRoom Finland (13.07.2004, Meteor shower over Gulf of Bothnia)
- Red Ice (13.07.2004, Meteor Shower over Gulf of Bothnia)