Evropou se šíří tropické druhy rostlin

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Změny ekosystému, Vydáno dne: 25.07.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004070005

Klimatické změny zasahují stále významněji do evropské přírody. Desítky rostliných druhů, které dříve rostli pouze v teplejších oblastech, se šíří na sever do zemí, kde v minulosti nebyl jejich výskyt nikdy zaznamenán. Týká se to například Holandska ale i Slovenska nebo České republiky

Zakucelka velkokvětá (Ludwigia grandiflora)
"Mezi invazivní druhy rostlin, jejichž výskyt byl zaznamenán v Nizozemí, patří zakucelka velkokvětá (Ludwigia grandiflora).
Odborníci se stavující katalog divoce rostoucích rostlin v Nizozemí (Standaardlijst Nederlandse Flora) upozornili, že v zemi v posledních sedmi letech objevili 50 druhů rostlin, které do té doby rostly pouze v Africe nebo na jihu Evropy. To je zjevný důkaz toho, že se evropské klima otepluje.

Invazivní druhy rostlin pronikají také do střední Evropy. Mezi příčiny patří kromě oteplování také lidská činnost, respektivě rozšíření nepůvodních druhů prostřednictvím člověka. Typickým zástupcem této kategorie je například bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum) nebo rukevník východní (Bunias orientalis).

Obě rostliny jsou velmi odolné, rychle se šíří a mají obdivuhodnou rozmnožovací schopnost. Bolševník vyprodukuje za rok desítky tisíc semen, jejichž klíčivost je velice dlouhá (8 až 12 let). Na české území se dostal jako okrasná rostlina z Kavkazu v 19. století. Ve stejné době byl do střední Evropy zavlečen s dovezeným obilím i rukevník východní.

Invazivní rostliny jsou velice nebezpečné, protože rozvracejí ekosystém a mají negativní ekonomický i zdravotní dopad. Původní druhy jsou vytlačovány, vzhled krajiny se mění, zemědělské výnosy se snižují. Jsou také zdrojem alergenního pylu a toxických látek.

Boj proti bolševníku je velice zdlouhavý a pracný. Vyžaduje si sledování, výzkum a odstraňování mechanickým, chemickým nebo kombinovaným způsobem - tedy po mechanickém odstranění rostliny i chemickým ošetřením plochy, kde se vyskytuje.


Zdroje:
- EkoList (25.07.2004, Kvôli otepľovaniu klímy už možno v Holandsku nájsť aj africké rastlinné druhy)
- EkoList (23.07.2004, Nové druhy agresívnych rastlín sa šíria aj na Slovensku)
- SME (24.07.2004, Našu prírodu ohrozuje invázia cudzích rastlín)
- Wikipedia (Bolševník velkolepý)
- Norderlicht (27.07.2004, Hollands oerwoud)