Velký meteor prosvištěl oblohou nad USA

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Nebezpečí z vesmíru, Vydáno dne: 20.06.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004060008

Meteor velký jako automobil doslova otřásl v pátek 19. června 2004 Webster County v Missouri.

Paul Kesterson se v pátek ráno připravoval do práce, když z nebe nad domem v sekundovém intervalu zaburácely dva prudké výbuchy. "Bylo to dost hlasité na to, aby se celý dům otřásl a rozdrnčela se okna," řekl Kesterson, majitel společnosti Marshfield TV and Electronics. "Psi jsou nejspíš ještě teď někde zalezlí." Muž z Webster County vyběhl ven a sledoval oblohu, kudy se táhla dlouhá kouřová stopa. Správní úřad Webster County zahltily v čase kolem 9:20 téměř dvě desítky telefonátů od místnách občanů, které silné výbuchy značně vyděsily. Jako možnou příčinu detonací uřady vzápětí vyloučily odstřel v lomu i tlakovou vlnu způsobenou nadzvukovým letadlem.

Vědec z NASA Mike Mumma soudí, že pravou příčinou byl nejspíše "poměrně velký" meteor rozpadající se při průletu atmosférou rychlostí 100.000 mil za hodinu (160.900 km/h, 44,7 km/s). "Podle toho, jak se třásly domy i okna, šlo o poměrně silnou tlakovou vlnu", tvrdí Mumma, špičkový specialista z Goddardova výzkumného centra v Greenbeltu. Mumma se domnívá, že vzhledem k enormnímu množství vygenerované energie a vysoké intenzitě zvuku musel být objekt mnohem větší než pěst.

Don Yeemans, vedoucí monitorovacího programu NASA Near Earth Object se sídlem v Pasadeně, prohlásil, že meteor, který otřese domy i okny by mohl být velký jako menší automobil. "Statisticky můžeme předpokládat, že něco tak velkého se objeví v průměru dvakrát do roka. Nejvíce zemského povrchu zabírají samozřejmě oceány, takže to nevidíme tak často. Jde o zcela vyjímečnou událost."

Šerif z Webster County kapitán Robert Brown řekl, že exploze rozvibrovala horní poschodí správní budovy. Brown kontaktoval šéfa okresního Krizového štábu (Emergence Management) a nařídil zkontrolovat správní budovu, aby se ujistil, že je situace bezpečná. "Byli jsme okamžitě připraveni vyrazit, pokud by se opravdu něco stalo."

Recepční v provozovně Chevrolet Olds v Marshfiledu Lynn Baysová řekla, že když zrovna seděla za svým stolem, uslyšela "silný, hlasitý výbuch". "Zpočátku jsem si myslela, že jde o silný úder blesku, ale bylo to mnohem hlasitější. Bylo to pěkně divoké."

Rebecca Tuckerová, majitelka marshfiledského Salónu krásy, potvrdila, že výbuch zněl "stejně jako silná rázová vlna". "Mluvila jsem se svou matkou a ta mi řekla, že dokonce začaly drnčet její garážová vrata."

Podle Mummy tento typ svědectví odpovídá efektům, které doprovázejí vstup meteoru do atmosféry. Kestersonova výpověď o tom, že slyšel dvě rázové vlny, není neobvyklá. "Mohlo jít o dvojitý objekt – o dva meteory pohybující se společně vesmírem. Každý z nich by při vstupu do atmosféry vyvolal aerodynamický třesk."

4. června se obyvatelům Seattlu naskytl velkolepý pohled na jednotlivé kusy rozpadajícího se meteoru. Meteor rozzářil oblohu ve 2:40 v noci a jeho oslňující světlo zaznamenaly v celém městě tucty bezpečnostních kamer. Těleso explodovalo přibližně 27 mil nad Snohomischem a jeho hřmotné zadunění zaregistrovaly četné seizmické stanice v oblasti. Podle svědectví očitých svědků a údajů ze seizmického monitoringu byly rozměry Washingtonského meteoru srovnatelné s velikostí počítačové obrazovky.

Oliver Manuel, penzionovaný profesor chemie na University of Missouri-Rolla, konstatoval, že každý, komu by se ve Webster County podařilo najít kus pátečního meteoritu, by měl velké štěstí. "Oblast je skalnatá a porostlá lesy, oba tyto faktory by mohly značně ztížit jeho nalezení. Doufejme, že nějaký meteoritický fragment bude přesto objeven."


Zpracováno podle:
- Springfield News-Leader (19.06.2004, NASA suspects meteor in Webster County's big boom)
- Surfing The Apocalypse Network (19.06.2004, NASA suspects meteor in Webster County's..., kopie)
- Rumor Mill News Reading Room (20.06.2004, Record Number of Meteors, UFO's swarm across...)