Meteor vyděsil obyvatele Nového Zélandu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Nebezpečí z vesmíru, Vydáno dne: 10.06.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004060005

Záhadný výbuch doprovázený zábleskem otřásl 10. června 2004 nad ránem městečkem Wairoa na Novém Zélandě. S největší pravděpodobností se jednalo o efekt způsobený pádem meteoru.

Záhadná mohutná exploze ve Wairoa rozdrnčela dnes ráno okna a probudila obyvatele v Mahia, Kotemaori, Ruakituri, Lake Waikaremoana a Wairoa. Waroiský velící seržant Chris Flood konstatoval, že k explozi došlo zhruba ve 3:40 místního času.

Policistům zavolalo několik lidí z okolí. "Dosvědčili, že slyšeli hlasitý výbuch a viděli, jak se celá obloha rozzářila. Všichni lidé to slyšeli," řekl Flood. Domníval se, že by to mohl být meteor.

Šéfa Ochranářského úřadu oblasti Aniwaniwa Glenna Mitchella napadlo, že ránu mohl způsobit výbuch plynové bomby. "Já vím, že šlo o něco jiného. Byla to hodně silná exploze. Proletěl jsem všechno kolem autocampu, protože mým hlavním zájmem bylo zjistit, jestli nevybuchla plynová bomba v caravanu nebo agregát." popsal Mitchell.

Kotemaorský konstábl John Bruce si zase myslel, že hluk zbůsobilo zemětřesení. "Seděl jsem a čekal, až se objeví otřesy, ale neobjevily se. Napadlo mě, že by mohlo jít o výbuch bojleru s horkou vodou, protože jsou tady velké mrazy. Znělo to jako nějaká detonace, jako by někdo vyhodil do vzduchu skalní masív," řekl Bruce.

Hluk rovněž probudil majitele servisu Nuhaka Richarda Michaelsena: "Byl to podivný zvuk. Byl dost hlasitý na to, aby mě probudil. Myslel jsem si, že zahřmělo a tak jsem zůstal vzhůru a poslouchal, jestli se to bude opakovat, ale už se nestalo nic."

Astronom z Carterovy hvězdárny Kay Leather řekl, že exploze docela dobře mohla být tlakovou vlnou z meteoru vstupujícího do atmosféry. "Existuje několik zpráv z poslední doby o pozorování jasných meteorů na severní polokouli, v Portugalsku a ve Washingtonu. Tam bylo pořízeno také několik záznamů této události, během níž se obloha rozzářila jako ve dne, přestože byla noc." Leather dále řekl, že meteor, který nemusí být větší než pěst, může vyvolat hlasitou explozi a světlo tak jasné, jako by byl den.


Zpracováno podle:
- MyTown.co.nz (10.06.2004, Mysterious blast)
- STUFF (11.06.2004, Giant blast believed to be meteor)