Oblohu nad Washingtonem rozzářil meteor

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Nebezpečí z vesmíru, Vydáno dne: 04.06.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004060004

Ve čtvrtek 3. června 2004 ve 2:40 místního času prosvištěl nad americkým státem Washington a kanadskou Britskou Kolumbií meteorit. Svědci zaznamenali dunění a jasný záblesk. "Viděli jsme něco zhruba o velikosti monitoru počítače nebo velkého kufru," popsal událost Geoff Chester z americké Námořní observatoře. Radary zachytí meteority jen zřídka a podle astronoma Allena Kenitzera se objekt pohyboval tak rychle, že ani velmi výkonný radar Federálního úřadu pro letectví na severozápadě USA ho nedokázal zachytit.

3.6.2004 rozzářil noční oblohu nad státem Washington meteor. "Všechno nasvědčuje tomu, že do zemské atmosféry vstoupil meteor doprovázený duněním," potvrdil astronom Tobby Smith z Washingtonské univerzity.

Na očité svědky průlet vesmírného tělesa hluboce zapůsobil. Někteří si mysleli, že právě vybuchla atomová bomba. Jedna žena došla k závěru, že přiletělo UFO. Policie byla zavalena vysokým počtem telefonátů na nouzové číslo 911. Pád meteoritu zachytilo i zhruba 80 seizmických stanic v oblasti. Prudkou záři, která na několik okamžiků proměnila hlubokou noc v den, zaznamenaly i desítky bezpečnostních kamer.

Vědci se nyní pokoušejí určit přibližné místo dopadu. Právě k tomu jim záznamy kamer mohou pomoci.

"Země je bombardována neustále. Neobvyklý je intenzivní jas, který náraz doprovázel. Většina meteoridů shoří ve velké výšce a nikdo si jich ani nevšimne," konstatoval Tobby Smith, který už zhruba 10 let přednáší astronomii na univerzitě.

Exploze meteoritu upoutala pozornost velkého množství obyvatel. Meteorid je termín pro objekt, který se nachází v prostoru mimo atmosféru. Úkaz světelného pruhu, k němuž dochází, když těleso exploduje při vstupu nebo průletu skrze atmosféru, se nazývá meteor. Pokud dopadne až na zem, stává se meteoritem.

Jasné světlo může být přisuzováno rychlosti, s jakou těleso vpadlo do atmosféry. Tlaková vlna, která ho doprovázela s 1-2 minutovým zpožděním, pravděpodobně souvisí s velikostí objektu řítícího se oblohou. Smith dodává, že jen vzácně jsou pády meteorů doprovázeny zvukovým efektem. "Vypovídá to o tom, že to byl poměrně velký kus."

Podle seizmických údajů došlo k meteorické explozi přibližně 27 mil vysoko a 6.4 mil daleko severovýchodním směrem od obce Snohomish.


Příslušné záznamy dvou bezpečnostních kamer si můžete prohlédnout zde (wmv, 1.25 MB) a zde (wmv, 0.88 MB).


Zdroje:
- iDNES (04.06.2004, Nad Washingtonem zářil meteorit jako kufr)
- Komo TV (03.06.2004, Meteor Explosion Lights Up The Northwestern Skies)