Rotace Saturnu se záhadně zpomaluje

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sluneční soustava, Vydáno dne: 30.06.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004060003

Saturn se točí pomaleji, než by podle dosavadních měření měl. Jeden den tam trvá 10 hodin, 45 minut a 45 sekund. (S odchylkou plus minus 36 sekund.) Nové údaje o rychlosti rotace zjistila sonda Cassini. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA).

Saturn Rozdíl oproti měřením provedeným sondami Voyager 1 v roce 1980 a Voyager 2 v roce 1981 činí celých 6 minut. Ve všech encyklopediích se až do dnešního dne uvádělo, že den na Saturnu trvá 10 hodin a 39 minut (plus minus 7 sekund).

Pro vědce jsou nově získané poznatky záhadou. Sonda Cassini uplatnila stejnou metodiku měření jako její předchůdkyně. Monitorovala rádiové signály vysílané ze Saturnu. Tento způsob je považovaný za nejspolehlivěhjší. "Všichni souhlasíme s tím, že perioda radiové rotace Saturnu je nyní delší, než byla během průletu sondy Voyager v roce 1980," konstatoval Michael D. Desch, jeden z členů vědeckého týmu mise Cassini. Od nově získaných údajů se liší i pozorování uskutečněná v roce 1997 astronomickou observatoří v Paříži.

Představa zpomalení rotace o 1 procento za 23 let vyvolává v odbornících pocity zděšení. Není divu. Většina expertů si není ochotna připustit, že by ve Sluneční soutavě mohla působit síla, která by dokázala zpomalit planetu o průměru více než devět krát větším než Země. "Nemyslím, že by kdokoli z nás mohl přijmout myšlenku nějakého procesu, který by byl skutečnou příčinou zpomalování celé planety," namítl Don Gurnett z NASA. On stejně jako jeho kolegové usilovně hledají nějaké "přirozenější" vysvětlení. Guarnett se domnívá, že na Saturnu nejspíše dochází k "jakémusi prokluzování mezi vnitřkem planety a magnetickým polem, které ovládá nabité částice odpovědné za vysílání radiových vln."

Teorie o odlišné rychlosti rotace vnější a vnitřní části planety je zajímavým vysvětlením, nicméně jde pouze o teorii. Existují lidé, kteří zpomalení rotace Saturnu přičítají jiným silám. Spekuluje se o působení Nemesis, hypotetického červeného trpaslíka obíhajícího ve velké vzdálenosti kolem Slunce; nebo o Planetě X, které záhadologové podle sumerských mýtů přezdívají Nibiru.


Zdroje:
- iHNed.cz (30.06.2004, Vědci zjistili, že rotace Saturnu se zpomaluje)
- Astro.cz (30.06.2004, Jak dlouhý je den na Saturnu?)
- Enterprise Mission (01.07.2004, How the New Saturn Rotation Rate Saved the Cassini Mission)
- Techblog (30.06.2004, Saturn se točí pomalu)
- University of Iowa News Release (28.06.2004, Scientists Find That Saturn's Rotation Period Is...)
- NASA (Cassini-Huygens Home)