Paradoxy globalizace v číslech

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Krize společnosti, Vydáno dne: 13.04.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004040010

Michel Chossudovsky, bývalý poradce OSN, Africké rozvojové banky, Světové zdravotnické organizace a Mezinárodní organizace práce, publikoval knihu s názvem "Globalizace chudoby", v níz poukazuje na nerovnoměrné přerozdělení světového bohatství.

Paradoxy globalizace v číslech. Podle odhadu OSN dosahují roční výnosy nadnárodních zločineckých organizací částky 1 biliónu dolarů, tedy stejně, jaký je součet HDP chudých států světa se 3 miliardami obyvatel.

Rodina Waltonových ze severozápadního Arkansasu vlastní obchodní řetězec Wal-Mart a další majetek v celkové hodnotě 85 miliard dolarů. HDP Bangladéše se 127 miliony obyvatel je oproti tomu pouhých 33,4 miliardy dolarů.

Nejbohatší státy, které reprezentují 15 procent světového obyvatelstva, využívají skoro 80 procent světových příjmů. Nejchudší státy s 3 miliardami 500 miliony obyvatel mají k dispozici pouze 6,3 procenta světových příjmů.

HDP států v subsaharské Africe s 600 miliony obyvatel zhruba odpovídá polovině HDP amerického státu Texas.

V roce 1970 dlužily rozvojové země 62 miliard dolarů. Do roku 1980 se toto zadlužení zvýšilo na 481 miliard a v roce 1998 už dosahovalo 2 bilionů dolarů.

Výrazný nepoměr se také promítá do rozdílů mezi reálnými mzdami. V USA, západní Evropě a Japonsku jsou mzdy až 70 krát vyšší než ve východní Evropě a rozvojovém světě.


Zdroje:
- Wikipedia (Michel Chossudovsky)
- The Baltimore Chronicle (War and Globalization by Michel Chossudovsky)