Vivisekce - krutosti páchané na psech

Autor: Převzato (Svoboda zvířat), Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 25.04.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004040005

Bíglové byli otráveni plynem až poté, co protrpěli tajné testy, v kterých se zkoumal efekt chemikálie, která byla zakázána před více než patnácti lety. Tajné dokumenty odhalily, že s psími těly se mělo při experimentech, které byly provedeny v kontroverzních laboratořích Huntingdon Life Sciences (HLS), násilně a prudce třást. Tyto nové poznatky znovu podnítily debatu nad užíváním zvířat v experimentech. Účastníci kampaně (kampaň Stop Huntingdon Life Sciences (SHAC) za uzavření HLS) minulou noc přislíbili, že vystupňují svůj boj proti areálu v Cambridgeshire (právě zde je umístěn komplex HLS), protože vědci obhajují experimenty na zvířatech jako nutné. Zaměstnanci HLS použily psy při testech na působení chemikálie HCFC která, z důvodu vysokého vylučování ozónu, byla v roce 1987 ministry zařazena do Montrealského Protokolu.

Bíglové jsou pro svou milou a vstřícnou povahu pro pokusy upřednostňováni. Tato chemikálie byla zakázána v pěnovém stavu a rozpouštědlech, ale stále existuje v některých starších přístrojích. Detailní záznamy, které se dostaly do rukou Observeru, zachycují, jak mělo být s psími těly lomcováno a máváno, což dokazují zařízení, která monitorovala životní funkce zvířat, a na kterých se před selháním životních funkcí objevovaly různé příznaky velkého rozrušení. Efekty markantně vzrůstaly, nejvíce s novými dávkami chemikálie.

Zastánci zvířat tvrdí, že testy - na velikost účinku hydro-chlorofluorocarbonu na srdce - byly zbytečné, protože substance byla vyškrtnuta ze seznamu povolených látek. Nicméně vědci v laboratořích tvrdí, že experimenty byly velmi důležité k pochopení účinku chemikálie na lidi. Laboratoře HLS, které jsou obehnány 10 stop vysokým ochranným plotem, jsou cílem intenzivní kampaně organizace SHAC. Protesty proti HLS začaly v roce 1997 poté co se v televizi objevil dokument, v kterém bylo ukázáno, jak zaměstnanci HLS kopou bígla a házejí s ním o zeď.

Minulou noc mluvčí kontroverzní skupiny SHAC, která je v centru mnoha obvinění včetně násilí a zastrašovacích taktik proti personálu HLS, odsoudil experimenty jako nechutné. Upozornil, že podpora pro uzavření HLS dosáhla historické výše s 2000 tvrdými členy, kteří jsou připraveni bojovat, dokud nebude areál HLS uzavřen.

"V těchto experimentech můžete vidět vzpírající se, zvracející a trpící psy. Kolik politiků jste slyšely odsoudit tyto experimenty?" dodává mluvčí.

Laboratoře Huntingdon Life Sciences (HLS) jsou ve Velké Británii smutně proslulé. Detaily testů jsou zveřejněny několik týdnů poté, co Universita Cambridge (která předložila projekt na stavbu největší laboratoře pro testování primátů na světě) byla nucena z důvodů stále se zvyšujících finančních požadavků na svou honosnou stavbu (ochrana před radikálními ochránci zvířat) zrušit svůj plán. Během testování bíglů, které skončilo minulý rok, vědci dávkovali HCFC 22 skrze trubice do plynových masek, které byly připevněny na tváře sedm až osm měsíců starých bíglů mužského pohlaví.

V zápiscích jsou poznámky o tom, jak psi museli snášet různé stupně nepohodlí od "strhávání masek", "škubání hlavou", "otřesy celého těla" po neschopnost správně zaostřit pohled. Nakonec někteří ze psů ztratili vědomí poté, co byli během experimentů, které se odehrály minulé léto, vystaveni plynu déle než 14 minut. Někteří psi se po testech jevili jako "utlumení". Mluvčí HLS uvedl, že psi se netrápili delší čas (dostali se z toho) a mohou být použiti v následujících experimentech.


Mark Townsend, Observer, 22.02.2004


Převzato z:
- Svoboda zvířat (03-04/2004, Tajné poznámky z laboratoře odhalily krutosti páchané na psech)


Další zdroje:
- Observer (22.02.2004, Secret lab notes reveal dog cruelty, původní článek)
- OHZ (02.04.2002, Katastrofa na brněnské univerzitní půdě)
- OHZ (Slepá cesta vivisekce)
- Svoboda zvířat (Proti pokusům na zvířatech)
- Animal rights (Pokusná zvířata, seznam článků)