V Asii se zvyšuje výskyt a intenzita písečných bouří

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Bouře, tornáda, Vydáno dne: 31.03.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004030002

Od poloviny 50. let minulého století se výskyt písečných bouří na asijském kontinentu zpětinásobil. Zvětšila se také jejich ničivá síla. Úměrně tomu vrostly ekonomické škody a zdravotní problémy místních obyvatel. Při bouřích v Asii se na rozdíl od bouří v Africe šíří toxické látky vypuštěné do ovzduší z čínských továren. Vyplývá to ze zprávy, kterou na globálním fóru v jihokorejském Čedžu představili zástupci Programu OSN pro životní prostředí (United Nations Environment Programme, UNEP).

Písečná bouře v čínském hlavním městě Pekingu 7. dubna 2001.
Jedna z písečných bouří zasáhla čínské hlavní město Peking 7. dubna 2001.
Ke vzniku písečných bouří dochází nejčastěji v jarních měsících v pouštních oblastech Mongolska. V poslední době přibývá bouří také v Číně, kde je polovina půdy vysušená kvůli nadměrnému kácení lesů a intenzivní rostlinné a živočišné výrobě. Poušť Gobi se jen mezi lety 1994 a 1999 rozšířila o 52 400 kilometrů čtverečních a nebezpečně se přiblížila až na samý okraj Pekingu. Ohroženo je 400 milionů lidí.

Bouře písek často zanášejí nad Korejský poloostrov, do Japonska a nad Tichý oceán. V těchto regionech vznikají z těchto příčin každým rokem škody ve výši 6,5 miliardy dolarů, zejména kvůli snížení zemědělské produkce a narušování dopravy.

V dubnu 2002 zasáhla neobyčejně silná prachová bouře Jižní Koreu. 1200 kilometrů daleko od místa vzniku dosahovala koncentrace prachových částic 2070 mikrogramů na metr krychlový. Doprava v hlavním městě Soulu zkolabovala, objevilo se mnoho případů dychacích problémů a s tím souvisejících úmrtí. V rozsáhlých oblastech byla zničena úroda. Velké ztráty utrpěli také chovatelé dobytka.

Klaus Toepfer, výkonný ředitel UNEP, ve svém vystoupení připomenul, že písečné bouře sledují celosvětový trend přibývání přírodních katastrof. Zmínil se přitom o vlně veder v Evropě v létě roku 2003, která si vyžádala tisíce obětí či záplavy v Číně, jež v červenci téhož roku připravily o domov miliony místních obyvatel. Za zmínku stojí i fakt, že přibližně 80 procent přírodních katastrof, k nimž dochází na této planetě, postihuje Asii.

Asijské státy a UNEP se dohodly na investici 1 milionu dolarů do nového systému včasného varování před písečnými a prachovými bouřemi.


Zdroje:
- EkoList (31.03.2004, V Asii nebezpečně roste výskyt písečných bouří)
- UNEP (31.03.2004, North East Asian Dust and Sand Storms growing in scale and intensity)