Ruští veterináři týrali zvířata kvůli úředníkům

Autor: Převzato (různé zdr.), Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 14.02.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004020006

Úctyhodný soucit projevili ruští byrokrati počátkem února, když pod nátlakem veřejnosti povolili veterinářům operovat zvířata pod narkózou. Do této doby každé zvíře, jež se dostalo na operační stůl, muselo snášet nesnesitelná muka. Ruská protidrogová opatření totiž zakazovala nasazování ketaminu, anestetika běžně používaného ve veterinární praxi na celém světě.

Ruští veterináři týrali zvířata kvůli úředníkům. V případě, že se veterináři nad trpícím živým tvorem slitovali a uchýlili se k narkóze, hrozilo jim sedm až patnáct let odnětí svobody. Minulý týden ruské ministerstvo spravedlnosti zaregistrovalo výnos ministerstva zemědělství, který dovoluje nasazovat ketamin pro anestezii. Zvířatům se však zatím neulevilo. Potrvá prý nejméně půl roku, než veterináři obdrží příslušné licence, které jim umožní narkotik používat beztrestně. Úředníci se ovšem stále nemohou dohodnout na tom, kdo bude tyto licence udělovat. Problém s ketaminem, který je fakticky jediným preparátem umožňujícím plnohodnotnou anestezii při operaci zvířat, vznikl před více než pěti lety.

V roce 1998 byl schválen nový zákon o narkotických prostředcích a psychotropních látkách. Kvůli nedopatření úředníků z ministerstev zdravotnictví a zemědělství však veterináři nezískali licence na používání narkotik k uspávání zvířat při operacích a používání ketaminu se stalo fakticky nezákonným. V chirurgické praxi se ovšem jeho nasazování tolerovalo až do července 2003, kdy byl zřízen Státní výbor pro kontrolu prodeje narkotik a psychotropních látek (Gosnarkokontrol), v jehož čele je bývalý kolega ruského prezidenta z Výboru státní bezpečnosti (KGB) Viktor Čerkasov. Hned od prvních dnů působení výboru se veterináři stali terčem pronásledování kontrolorů. Jen v Moskvě bylo zahájeno sedm trestních stíhání proti veterinářům za to, že při operaci použili ketamin. Byli obviněni z nezákonného prodeje drog ve velkém rozsahu a hrozí jim od sedmi do 15 let odnětí svobody.

Pracovníci Gosnarkokontroly se ve snaze dokázat své úspěchy nezdráhali ani využít provokací. Několika veterinářům byla zraněná zvířata podstrčena, aby je pak kontroloři mohli "přistihnout při činu". Alexandr Duka byl přistižen s ketaminem, když se naivně snažil pomoci psovi, ke kterému byl povolán přímo do budovy Gosnarkokontroly. Byl obviněn z "obchodování drogami". "Představte si, že jsem prý prodával drogy kočkám a psům," pohoršoval se v reportáži televize NTV. Konstantin Sadovedov byl zase obviněn z "kšeftování drogami", když se snažil vstříknout kočce ketamin při sterilizaci. Ačkoli oba použili od 0,02 gramu do jednoho gramu ketaminu, klade se jim za vinu "prodej narkotických prostředků v obzvlášť velkém rozsahu". Oběma stále hrozí až patnáct let odnětí svobody.

Navzdory protestům veterinářů i majitelů domácích zvířat kontrolní orgán zahájil tvrdé tažení a dosáhl fakticky zastavení operací. Chirurgové odmítali operovat jen s použitím prostředků, které sice znehybňují zvířata, avšak bolest neutlumují. Soucit jim zase hrozil vězením a odnětím majetku. Povolení k používání ketaminu se údajně podařilo získat teprve díky osobnímu zásahu prezidenta Vladimira Putina. S výzvou zastavit úředně schválené týrání zvířat se na něj obrátila mimo jiné bývalá francouzská filmová hvězda Brigitte Bardotová a také více než stovka ruských umělců a veřejných činitelů.

"Zatímco na Západě jsou trestáni veterináři, kteří operují zvířata bez narkózy, v Rusku byli dosud veterináři trestáni za to, že ji nasazovali," říká předsedkyně Střediska pro ochranu zvířat VITA Irina Novožilovová. Od roku 1998 ministerstvo zemědělství podle jejích slov přímo nařizovalo veterinářům, aby veškeré operace zvířat prováděli bez narkózy. Mnozí veterináři raději přestali vůbec operovat, neboť zvířata umírala před jejich očima kvůli šoku z bolesti. Trpěli nejen psi a kočky, ale také koně, krávy či prasata. Studenti, kteří v rámci chirurgické praxe museli takto týrat zvířata, opouštěli veterinární školy.

Podle veterinářů si zvíře dokonce několik let po operaci, která byla provedena bez anestezie, pamatuje bolest, kterou cítilo. Dokonce pouhý dotek v místě operační jizvy, která se dávno zacelila, u něj vyvolává dojemné kňučení. Utrpení, kterému bylo vystaveno kvůli lhostejným úředníkům, jej prý poznamenává na celý život.


Převzato z: Společnost pro zvířata (14.02.2004, Ruští veterináři týrali zvířata kvůli úředníkům )