Muži, kteří se živí Sluncem

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Výjimeční lidé, Vydáno dne: 01.01.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004010007

Strojní inženýr Hira Ratan Manek se narodil v roce 1938 ve státě Kérala v jižní Indii. Více než 50 let žil Manek celkem obyčejným životem. K zásadní změně došlo až v roce 1992, kdy začal postupně ztrácet chuť k jídlu. Zcela přerušit přísun živin se Manek zvaný též Hirachand rozhodl v roce 1995 krátce po té, co se vrátil ze své pouti do Himalájí. Od té doby údajně nepozřel ani kousek pevné stravy. Připouští ale, že se občas napije kávy, čaje nebo jiné tekutiny. Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, prošedivělý Ind tvrdí, že veškerou potřebnou energii čerpá ze Slunce.

První hodinu od úsvitu a poslední hodinu před soumrakem postává Manek s bosýma nohama na zemi a upřeným pohledem sleduje sluneční kotouč. "Každý večer se bez mžiknutí oka dívá hodinu do slunečního světla. Je to jeho potrava. Občas pije kávu, čaj nebo jiné tekutiny," řekla novinářům jeho žena Vimla. Světoznámý strojní inženýr nepovažuje svou schopnost za nic vyjímečného: "Po několika dnech tréninku budete cítit, jak vám očima vstupuje do těla energie. Přijímáním slunečních paprsků očima se mozek dobije a začne využívat své netušené schopnosti. Sluneční energie absorbovaná očima zničí duševní choroby, nemoci těla, psychickou nedostatečnost a učiní život šťastným a klidným. Hlad jednoduše zmizí."

Lékaři varují, že několikaminutový pohled do přímého slunce může těžce poškodit sítnice a způsobit slepotu. Manekův zrak je však v rozporu s tímto tvrzením v naprostém pořádku. Aby dokázal, že mluví pravdu, přijal Hirachand nabídku Národního úřadu pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA) a podrobil se 411 dní trvajícímu půstu pod lékařským dohledem v americkém výzkumném centru. Vědci museli nakonec potvrdit, že Manek po celou dobu nic nejedl a pil pouze vodu. Experti z NASA na jeho počest dokonce zavedli nový termín - "HRM fenomén".

Manek však není zdaleka jediným člověkem, jehož schopnost "dobíjet se" slunečními paprsky šokuje veřejnost. Podobným tvrzením se proslavil i pětadvacetiletý Dimbesvara Basumatary ze státu Ásám v severovýchodní Indii. "Je pro mne něco jako pudink. Dokážu čtyři dny nic nejíst a nemám hlad ani žízeň," prohlásil Basumatary. On i Manek jsou přesvědčeni o tom, že lidé využívají pouze 5 procent svého mozku a sluneční energie je skvělou příležitostí, jak zbývající kapacitu aktivovat. Z poškození zraku obavy nemají. Po pětileté praxi se sledováním Slunce se Basumatary nechal vyšetřit na oční klinice v Ásámu. Hlavní oftalmolog Šankardéva Netralaji po vyšetření konstatoval, že mladík má oči v naprostém pořádku a dokonce je obdařen i výtečnou citlivostí na barvy. Zázračný muž usiluje o zařazení do Guinnessovy Knihy rekordů. Ásámká televize o něm natočila dokument.


Zpracováno podle:
- Magazín 2000 záhad (č. 16/2003, Muž, který se živí Sluncem)
- Tiscali (13.02.2003, Indický muž žije ze slunce)
- Space Daily (30.06.2003, NASA To Study Man Who Survives On Liquids And Sunlight)

Další zdroje:
- Solar Healing Center (The official site for Hira Ratan Manek)
- Jain Society of Central Florida (Shri. Hira Ratan Manek)
- Living on Light (30.12.2000, Hira Ratan Manek)
- BBC News (25.11.2003, Fasting fakir flummoxes physicians)