Na Slunci došlo k největší erupci v dějinách

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sluneční aktivita, Vydáno dne: 06.11.2003

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2003110001

4. listopadu 2003 kolem 19:50 světového času se Slunce stalo dějištěm nebývale silné erupce, která oslepila čidla satelitů a ohromila všechny experty. Při obrovské explozi, jejíž přesnou intenzitu se ani nepodařilo změřit, byly do vesmírného prostoru vyvrženy miliardy tun žhavého plynu. Naše planeta měla štěstí, že k výbuchu nedošlo na přivrácené straně hvězdy. I tak se lidé v USA a na dalších místech planety potýkali s extrémními poruchami šíření radiových vln. Detektory satelitů, který monitorují sluneční aktivitu, byly na dlouhé minuty oslepeny.

Erupce na Slunci dne 4.11.2004 "Jde o X40. Za to dám ruku do ohně. A to je možná umírněný odhad," nechal se slyšet Craig DeForest, solární fyzik z amerického Jihozápadního výzkumného ústavu (Southwest Research Institute, SwRI) provozujícího specializovaný server SPACE.com. Síla slunečních erupcí se označuje písmenem X a příslučnou číslicí. Doposud rekordní erupce z 2. dubna 2004 a 16. srpna 1989 měly hodnotu X20. Specialisté z NASA po poslední explozi spekulovali dokonce o hodnotě X50.

Mimořádná síla erupce se projevila extrémním narušením šíření rádiových vln. Ty jsou označovány vzestupně od R1 po R5. "Toto je extrémní R5. Větší už nebývají," řekl pro SPACE.com Bill Murtagh z amerického Národního oceánografického a atmosférického úřadu (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).

Největší erupce v historii pohledem sondy SOHO. "Myslím, že tento a minulý týden vejde do učebnic jako jedno z nejdramatičtějších období solární aktivity v moderních dějinách," prohlásil Paal Brekke, vedoucí projektu NASA zaměřeného na provoz a vyhodnocení činnosti sluneční observatoře (Solar and Heliospheric Observatory, SOHO).

Na konci října a počátkem listopadu vyprodukovalo Slunce obdivuhodnou sérii prudkých vzplanutí, z nichž největší dosáhly intenzity X10 a X7.

Sluneční erupce způsobují na Zemi silné magnetické bouře. Negativními důsledky těchto bouří mohou být výpadky elektrického proudu, zničení nebo vychýlení družic na oběžné dráze, rušení přenosů televizních a rádiových signálů, výpadky mobilních sítí a navigačních systémů. Lidé mohou pociťovat bolesti hlavy, únavu a nesoustředěnost. Sluneční radiace rovněž ohrožuje zdraví kosmonautů a osob cestujících v letadlech.


Zpracováno podle:
- Novinky (06.11.2003, Na Slunci došlo k největší erupci v dějinách)
- BBC News (05.11.2003, Sun produces monster solar flare)
- NASA - SOHO (05.11.2003, X-whatever Flare!)


Další zdroje:
- NASA - SOHO (Solar and Heliospheric Observatory)
- SwRI (Southwest Research Institute)
- NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration)