Vdovec se naučil kojit

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Výjimeční lidé, Vydáno dne: 11.10.2004

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2003100002

Panu B. Wijeratnemu z Walapanee nedaleko Colomba na Srí Lance zemřela při porodu druhé dcery manželka. Starší z dětí, osmnáctiměsíční Ninsansala Madhushani, byla natolik zvyklá na mateřské mléko, že odmítala pít náhražku z láhve. Pan Wijeratne se proto pokusil kojit svou dcerku sám. A byl úspěšný! Z jeho prsních bradavek začalo vytékat mléko. Lékaři z vládní nemocnice v Kurunegala osmatřicetiletého muže vyšetřili a konstatovali, že je schopen kojení.

Svou malou dcerku začal kojit vlastním mlékem vdovec Wijeratne z Walapanee nedaleko Colomba na Srí Lance. "Nemohl jsem se dívat, jak dcerka hlady pláče. Tak jsem ji přiložil k hrudi a zjistil jsem, že mi začala sát z prsní bradavky," řekl novinářům z deníku Lankadeepa kojící otec.

Zázrak? Ne tak docela. "Muži s hyperaktivními prolaktinovými hormony skutečně dokáží ze svých prsních žláz vylučovat mléko," podotkl doktor Kamal Jayasinghe, jeden z lékařů, kteří pana Wijeratneho vyšetřovali.

Muži mají stejně jako ženy vyvinuté prsní žlázy a při vhodné hormonální stimulaci mohou začít produkovat mléko, i když samozřejmě v menším množství než průměrná žena. Také proto dostává mladší dcera mléko sušené.

Zpracováno podle:
- Magazín 2000 záhad (01/2003, Vdovec se naučil kojit)
- Sepia Mutiny (11.04.2005, Mamma!)