V Arktidě se po 3 tisíciletích rozlomil největší šelfový ledovec

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 24.09.2003

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2003090002

Ward Huntův šelfový ledovec, který je největší v Arktidě, se během posledních dvou let rozlomil. Ledovec v posledních 3 tisíciletích pokrýval hladinu moře na rozloze 390 kilometrů čtverečních. Oznámili to kanadští vědci Warwick Vincent a Derek Mueller z Lavalovy univerzity v Quebeku ve spolupráci s američanem Martinem Jeffriesem z Aljašské univerzity ve Fairbanksu. Souhrnné informace byly zveřejněny v odborném časopise Geophysical Research Letters.

Podle vědců je rozpad ledové plochy u kanadského pobřeží pravděpodobně způsoben dlouhodobým oteplováním v posledním století. "Avšak v poslední době dochází k podstatným změnám, které odpovídají většímu oteplování, jež zaznamenáváme od 60. let dodnes," prohlásil Warwick Vincent.

Šelfový ledovec o síle 43 metrů se začal vytvářet před 4.500 lety u ústí fjordu Ellesmerova ostrova na severu Kanady a jeho formování skončilo před 3 tisíci lety. Byl posledním pozůstatkem rozsáhlé ledové plochy, která ještě před 100 lety pokrývala celé pobřeží ostrova. Ta se za poslední století zmenšila asi o 90 procent, řekl Vincent.


Zdroje:
- EkoList (24.09.2003, V Arktidě se po 3000 letech rozlomil největší ledový šelf)
- BBC News (23.09.2003, Arctic ice shelf splits)
- AGU (Geophysical Research Letters)
- Université Laval
- University of Alaska Fairbanks