Řada druhů delfínů, velryb a sviňuch je na pokraji vyhynutí

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Vymírání a úbytek druhů, Vydáno dne: 18.05.2003

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2003050001

Delfínovec čínský (baiji, Lipotes vexillifer), plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus), plejtvák dlouhoploutvý (keporkak, Megaptera novaeangliae), vorvaň tuponosý (Physeter catodon), velryba černá (Eubalaena glacialis) a další druhy delfínů, velryb a sviňuch jsou ohroženi vyhubením. Je možné že z oceánů zmizí už během příštích 10 let. S varováním před katastrofálním rozpadem biodiverzity přišli vědci ze Světového svazu na ochranu přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN). Zpráva s názvem "Delfíni, velryby a sviňuchy: 2002-2010 Plán pro záchranu světových kytovců" byla publikována v květnu 2003.

Lipotes vexillifer V různých částech Země žije celkem 91 druhů kytovců. Řada z nich byla zařazena do Červené knihy kriticky ohrožených druhů. Autoři zprávy považují za nezbytné zdvojnásobit úsilí na jejich záchranu. Přiznávají ovšem, že v některých případech je už na nápravu pozdě. Smutný osud pravděpodobně čeká delfínovce čínského, sladkovodního delfína žijícího v povodí čínské řeky Jang-c'-ťiang.

Výzkum v letech 1985 až 1986 odhadl populaci delfínovce na 300 kusů. V druhé polovině 90. let vědci konstatovali, že se jim podařilo prokázat přítomnost pouhých 21 až 23 jedinců.

"Zdá se nepravděpodobné, že by baiji přežil, když plán záchrany je připravován na osm až deset let dopředu," podotkl Villiam Perrin z IUCN.

Mezi další kriticky ohrožené druhy patří sviňucha kalifornská (vaquita, Phocoena sinus) nebo delfíni vázaní na konkrétní řeky (Indus, Ganga).


Zdroje:
- EkoList (15.05.2003, BBC: Velryby a delfíni blízko vyhynutí, varují vědci)
- BBC News (14.05.2003, Extinction nears for whales and dolphins)
- IUCN (International Union for Conservation of Nature)