Supervulkány

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sopečné erupce, Vydáno dne: 03.02.2000

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2000020001

Ve skrytu hluboko pod zemským povrchem dřímají jedny z nejničivějších a přesto nejméně pochopených přírodních jevů tohoto světa - supervulkány. Je jich pouze hrstka, ale pokud jediný z nich vybuchne, překoná tím veškeré sopečné erupce, které známe. Explozi pocítí všichni lidé. Obloha se zatemní, začne padat černý déšť a Země bude uvržena do obdoby nukleární zimy.

Klasická sopka je tvořena sloupcem magmatu, roztavené horniny vystupující z nitra Země. K erupcím dochází na povrchu a magma tvrdne ve vrstvách na úbočích sopky. S vulkány spojujeme hory s typickým tvarem kužele. Supervulkány ovšem ožívají, jakmile magma vystupující z hlubin vytvoří rozžhavenou nádrž v zemské kůře. Tento zásobník zvětšuje prudce své rozměry a vyvíjí obrovský tlak, až nakonec vybuchne.

Yellowstone, foto USGS Zatím poslední supersopkou, která explodovala, byla Toba na Sumatře. Výbuch před 74 tisíci lety byl desettisíckrát silnější než erupce St. Helens a způsobil globální katastrofu s dramatickými důsledky pro pozemský život. Vědci jsou si jisti, že další výbuchy budou následovat. Nevědí však kdy - ani kde.

Málo se ví o tom, že pod jedním z největších a nejkrásnějších Národních parků ve Spojených státech - Yellowstonským parkem - se nachází jeden z nejmohutnějších supervulkánů na světě. V minulosti procházel pravidelným cyklem erupcí každých 600 tisíc let. K poslední erupci došlo před 640 tisíci lety - takže další má zpoždění.

A dřímající obr dýchá: Vulkanologové sledující pohyb magmatu pod parkem vypočítali, že země v Yellowstonu se v tomto století zvedla o sedmdesát centimetrů. Jde pouze o neškodný přesun lávy proudící z jednoho rezevoáru do jiného? Nebo je to předzvěst něčeho mnohem hrozivějšího, čím by mohl být zvyšující se tlak nahromaděné žhavé lávy?

Vědci mají jen málo odpovědí, přesto se smířili s vědomím, že případné následky Yellowstonské erupce by byly strašlivé. Zcela zničena by byla většina území USA. Americká ekonomika by se zhroutila a statisíce nebo milióny lidí by zemřeli.

Erupce by poznamenala celou planetu. Při výbuchu Toby bylo do stratosféry vyvrženo tak obrovské množství popela a oxidu siřičitého, že došlo k zastínění Slunce. To způsobilo pokles teploty na povrchu planety. To samozřejmě mělo katastrofální důsledky pro existenci lidí. Počet obyvatel na Zemi se zredukoval na pouhých několik tisíc osob. Lidstvo se ocitlo na pokraji vyhynutí. A přesně to by se mohlo stát znovu.


DOPLNĚNÍ (12.03.2005)

Vědci z britské Geologické společnosti (Geological Society) oznámili, že pravděpodobnost výbuchu supervulkánu je pětkrát až desetkrát větší, než riziko srážky naší planety s asteroidem. Erupce supervulkánu je co důsledků srovnatelná s dopadem asteroidu o průměru jednoho kilometru. Na rozdíl od mnohých jiných nebezpečí nelze explozím obřích sopek zabránit a dříve nebo později k nim dojde znovu. Může se to stát zítra nebo za několik tisíc let. Supervulkány vybuchují každých 50 až 100 tisíciletí. Vzhledem k nedostatku informací o všech supervulkánech na naší planetě se vědci obávají, že erupce se mohou vyskytovat i v kratších časových intervalech. O něco menší, ale přesto masivní erupce globálního rozsahu, se vyskytují přibližně každých 5 tisíciletí.

Britská Geologická společnost dosud identifikovala přes 30 míst na celém světě, kde v minulosti explodovaly supervulkány.

Před 640 tisíci lety v Yellowstonu vytvořila masivní erupce kráter (tzv. kalderu), který by v sobě bez problémů pojmul největší město planety - Tokio.

Zatím poslední výbuch supervulkánu zatemnil oblohu na Zemi před 74 tisíci lety. Toba, sopka na ostrově Sumatra, tehdy explodovala silou 10.000 krát převyšující výbuch novodobého rekordmana - sopky St. Helens v USA, která v roce 1980 zcela zničila území o rozloze přes 250 kilometrů čtverečních. Podle genetických výzkumů přežilo výbuch Toby na celém světě pouze 10 tisíc lidí.

Někteří geologové vyzvali vlády světových velmocí, aby začaly brát hrozbu supervulkánů vážně a sestavily zvláštní týmy lidí s úkolem přípravy krizových scénářů pro případ gigantické erupce.

Britská BBC dokonce natočila fiktivní drama o průběhu několika vulkanických explozí v Yellowstonském národním parku. Ve filmu milióny vyděšených lidí zaplní dálnice a první tisíce obětí si vyžádá spad prachu a popela uvolněný během obrovské erupce. Samotnými výbuchy ale zkáza nekončí. Mračna dýmu a výparů se rozprostřou po obloze a zastíní Slunce. Podle počítačových simulací poklesne teplota na celé planetě o 5 až 10 stupňů Celsia, místy až o 20 stupňů. Začne boj o přežití.

Experti věří, že krizový plán se nebude příliš lišit od strategií vypracovaných pro případ jaderné války.

Ukázku z filmového zpracování hypotetického výbuchu supervulkánu v Yellowstone můžete shlédnout na internetových stránkách Discovery Channel - Supervolcano. Stejnému tématu se věnuje také BBC - Supervolcano.


DOPLNĚNÍ (17.03.2007)

Hraný dokument BBC Supersopka byl nedávno zařazen do programu České televize. Bližší informace na webu ČT zde.


Pod Yellowstonem dříme obrovská sopka


Zdroje:
- BBC (03.02.2000, Supervolcanoes)
- BBC Slovak (09.03.2005, Vedci varujú pred supersopkou)
- Live Science (08.03.2005, Super Volcano Will Challenge Civilization, Geologists Warn)
- The Geological Society (08.03.2005, Super-eruptions pose global Threat “5-10 times more likely...”)
- Cape Argus (09.03.2005, Super-volcano poses doomsday threat - scientists)
- The Coventry Observer (17.03.2005, University experts warn of super volcano threat)