Tim Flannery

Tim Flannery Timothy Fridtjof Flannery (*1956) je australský biolog, zoolog, paleontolog, ekolog a odborník na klimatickou změnu. Je profesorem na Macquarie University a předsedou Copenhagen Climate Council.

Jako zoolog objevil a pojmenoval desítky živočišných druhů, mj. i na 30 druhů klokanů, na něž se specializuje, a také četné druhy na Nové Guineji. Je držitelem řady významných ocenění, jako je Edgeworth David Medal, Australský humanista roku 2005, Australan roku (2007).

Je často zmiňován kvůli svým kontroverzním názorům, prosazuje například odstavení uhelných elektráren ve střednědobém horizontu. Nahradit by je měly jaderné elektrárny. Mnoho odmítavých reakcí vzbudil i jeho návrh na rozptýlení síry v atmosféře, aby došlo k zastínění slunce a zmírnění globálního oteplování.

Je autorem více než 90 odborných prací a řady populárně vědeckých knih. Některé jsou zaměřené na biologii, jiné pojednávají o změně klimatu. Např. Savci Nové Guineje (1995), Úžasná zvířata (2004), Měníme podnebí: Minulost a budoucnost klimatických změn (2005), Teď nebo nikdy: Proč musíme jednat teď v zájmu udržitelné budoucnosti (2007), Tady na Zemi (2010)

Knihy autora: