Thomas Carlyle

Thomas Carlyle (1795-1881) byl váznamný skotský spisovatel, učitel a historik. Byl odborníkem na německou literaturu. Po jistou dobu byl také rektorem na univerzitě v Edinburghu. Za jeho největší dílo je považován filozofický román Sartor Resartus (1832). Většinu života prožil v Craigenputtocku.

Knihy autora:

 • Ukaž vše Str.: Mýty a pověsti / Nejlevnější knihy / Autoři » Thomas Carlyle
 • Hrdina jako božstvo

  Mýty a pověsti / Nejlevnější knihy / Autoři » Thomas Carlyle

  Odin, pohanství a skandinávské báje

  Thomas Carlyle - Hrdina jako božstvo O významu hrdinů a hrdinství v dějinách, o nejvyšším germánském božstvu i vztahu pohanů k přírodě.

  "Nacházím v nordickém systému pohanství cosi velmi ryzího, velkého a mužného. Narozdíl od lehkosti, elegance, napůl hry řeckého pohanství se tento vyznačuje širokou prostotou a venkovskou hrubostí. Je to hloubání, čiré hloubání hlubokých, drsných, upřímných duchů, zcela otevřených k okolním věcem, a nazírání těchto věcí tváří v tvář, od srdce k srdci - odjakživa první známka správného myšlení. Je to zvláštní sestoupit od krásného Apollóna a jasných, radostných mýtů k nordickým bohům, kteří "vaří pivo" na hody s Aegim, mořským jötunem, a posílají Tóra, aby jim opatřil kotel v zemi jötunů."

  64 stran, vazba paperback, formát: 125x80 mm, vydáno 1994
  nedostupné
 • Ukaž vše Str.: Mýty a pověsti / Nejlevnější knihy / Autoři » Thomas Carlyle