Šrí Ramana Maharši

Šrí Ramana Maharši Šrí Ramana Maharši (1879-1950), rodným jménem Venkataraman Iyer, byl indický mudrc. Vyrůstal v ortodoxní hinduistické rodině. V 16 letech po náhlém dosažení samádhi opustil domov a odešel pod posvátnou horu Arunáčalu v jihoindickém svazovém státu Tamilnád. Toto místo pak už nikdy neopustil. Prvních šest let pobytu strávil v mlčení. Tím si získal úctu místních obyvatel. Později začal vysvětlovat, jak dosáhnout osvobození. Doporučoval metodu sebedotazování (átmavičáru). Jeho výroky byly zaznamenány v několika knihách. V Evropě a Americe rozšířil Maharišiho nauku Paul Brunton. V Československu překládal knihy Karel Weinfurter. Šrí Ramana Maharši se nikdy nestavěl do role gurua, neobklopoval se žáky a neurčil žádné své následovníky.

Odkazy: http://www.sriramanamaharshi.org/, http://www.arunachala-ramana.org/

Knihy autora:

 • Ukaž vše Str.: Nakladatelství » Avatar / Autoři » Jiří Navrátil / Autoři » Šrí Ramana Maharši / Duchovní cesta
 • Maharšiho evangelium

  Jóga / Nakladatelství » Avatar / Autoři » Šrí Ramana Maharši / Duchovní cesta

  Odpovědi Šrí Ramany Maharšiho na otázky jeho žáků

  Maharšiho evangelium Maharšiho evangelium náleží k nejvýznamnějším souborům odpovědí velkého tamilského mudrce Ramany Maharšiho na otázky jeho posluchačů. Předností tohoto díla je tematické rozčlenění, které usnadňuje studium Ramanovy filozofie, jejímž východiskem je učení o Jednotě a ústřední metodou átmavičára čili sebedotazování.

  "Mír je váš přirozený stav. Je to mysl, co překáží přirozenému stavu. Vaše pátrání probíhalo pouze v mysli. Zkoumejte, co je mysl, a ona zmizí. Není vůbec žádné mysli mimo myšlenku. Ale ježto myšlenka se vynořuje, domníváte se, že je tu něco, z čeho pochází, a nazýváte to myslí. Zkoumáte-li blíže, co mysl je, shledáváte, že ve skutečnosti žádné mysli není; a když mysl takto zmizí, uskutečníte věčný mír."

  126 stran, vazba vázaná, formát: 197x130 mm, vydáno 2007
  nedostupné
 • Moudrost Ticha

  Jóga / Nakladatelství » Avatar / Autoři » Šrí Ramana Maharši / Duchovní cesta / Skladem

  Moudrost ticha Mlčení s Ramanou Maharšim

  Atraktivní obrazová publikace, plná působivých černobílých fotografií, doprovázených výroky Ramany Maharšiho. Ze stránek knihy vyzařuje tichá síla Pravdy, jež vtahuje čtenáře do nitra a povznáší jej duchovně i eticky. V edici Zlatý věk vyšlo v roce 2008. Přeložil Rudolf Skarnitzl.

  116 stran, vazba vázaná, formát: 240x230 mm, vydáno 2008
  cena:599,-
 • Učení

  Nakladatelství » Avatar / Autoři » Jiří Navrátil / Autoři » Šrí Ramana Maharši / Duchovní cesta

  Vybrané výroky Šrí Ramana Maharšiho / Uspořádal, přeložil a průvodními texty opatřil Jiří Navrátil

  Šrí Ramana Maharši - Učení Šrí Ramana Maharši byl jedním z největších mudrců a současně i jedním z největších duchovních učitelů v dějinách. Publikace je výborem Maharšiho výroků a duchovních rozhovorů. Zárukou kvality je její překladatel a autor průvodního slova Jiří Navrátil, který jednotlivé texty přehledně tematicky uspořádal - formálně tím dílo získalo encyklopedický rozměr.

  Poznání sebe sama není výsadou jedinců, nýbrž možností každého opravdového zájemce. Maharšiho učení o jednotě, jako jeden z nepochybných vrcholů lidského ducha, nejenže k tomuto poznání vede, ale přímo k němu vyzývá. Záleží jen na nás, zda tuto výzvu vyslyšíme.

  245 stran, vazba vázaná, formát: 205x135 mm, vydáno 2005
  nedostupné
 • Ukaž vše Str.: Nakladatelství » Avatar / Autoři » Jiří Navrátil / Autoři » Šrí Ramana Maharši / Duchovní cesta