Noreena Hertzová

Noreena Hertzová Noreena Hertzová (*1967) je anglická ekonomka, expertka na globalizaci, investiční bankovnictví a ruskou ekonomiku.

Studovala na University College v Londýně a Wharton University of Pennsylvania. Doktorát získala na Univerzitě v Cambridge. Pracovala pro Světovou banku v Rusku, byla poradkyní ruské vlády a podílela na vzniku ruské burzy. Angažovala se v mírovém procesu na Blízkém východě a ziskávání peněz pro oběti AIDS v Africe. Od roku 2006 je ředitelkou Rozhodčí obchodní školy při Cambridge a členem Centre for Global Governance při London School of Economics.

Do širšího povědomí se dostala v roce 2002 díky své knize Plíživý převrat: Globální Kapitalismus a smrt demokracie. Od té doby je častým hostem v televizních a rozhlasových diskusích o ekonomice, politice a globalizaci. Po vypuknutí finanční krize v roce 2008 ji začali mnozí lidé považovat za prozíravou, protože tento vývoj předpověděla.

Je autorkou několika studií a knih: Ruské poreformní obchodní vztahy (1997), Plíživý převrat: Globální Kapitalismus a smrt demokracie (2002), Hrozba dluhu: Jak zničující je dluh v rozvojovém světě (2005), IOU: Hrozba dluhu a proč ho musíme odmítnout (2005)

Knihy autorky: