Mistr Sosan

Mistr Sosan Mistr Sosan (1520-1604) nebo též Sosan Tesa, vlastním jménem Čchongho Hjudžong, byl vůdčí osobností korejského buddhismu v království Čoson. Sosan ukazoval na potřebu rovnováhy mezi studiem posvátných písem a meditací. Jeho spisy jsou v Koreji studovány už více než 400 let. Pro samá slova však nesmíme nikdy zapomenout na cíl, zdůrazňoval Sosan. Slova jsou jen prostředkem, prstem, který ukazuje na Měsíc.

V českém překladu vyšly texty Mistra Sosana v knize Zrcadlo zenu.

Knihy autora:

 • Ukaž vše Str.: Buddhismus / Nakladatelství » DharmaGaia / Autoři » Mistr Sosan / Zen
 • Zrcadlo zenu

  Buddhismus / Nakladatelství » DharmaGaia / Autoři » Mistr Sosan / Zen

  Mistr Sosan - Zrcadlo zenu Mistr Sosan (1520-1604), vůdčí osobnost korejského buddhismu v království Čoson, po sobě zanechal útlou, leč pozoruhodnou knihu Zrcadlo zenu (1564). Shrnuje zde v 86 krátkých kapitolkách esenci zásadních pasáží z různých buddhistických textů a objasňuje mj. vztah mezi studiem súter, meditací a recitováním jména Buddhy Amitábhy. Zdůrazňuje, že pouhé rozumové chápání může stát v cestě k dosažení dokonalé jednoty mezi pravdou a rozumějícím člověkem; princip odložit kjo (studium súter) a vstoupit do son (meditace) dodržují korejští mniši dodnes.

  "Je tu Jedna Věc. Odjakživa a stále jasná a tajemná. Nerodí se a neumírá. Nelze ji ani pojmenovat, ani zobrazit." (Mistr Sosan)

  138 stran, vazba vázaná, vydáno 2007
  nedostupné
 • Ukaž vše Str.: Buddhismus / Nakladatelství » DharmaGaia / Autoři » Mistr Sosan / Zen