Michel Odent

Michel Odent Michel Odent, MD (*1930) je francouzský chirurg, gynekolog a porodník. Je znám svou aktivní podporou přirozených porodů.

Vystudoval medicínu na univerzitě v Paříži. Během vojenské služby viděl rodit africké ženy, které dávají přednost poloze vestoje nebo vsedě, což ho přimělo uvažovat nad změnou dosavadního přístupu lékařů k porodům. V letech 1962 až 1985 pracoval v malé nemocnici v Pithiviers nedaleko Paříže. V roce 1987 založil v Londýně Výzkumné středisko prvotního zdraví (Primal Health Research Centre), jehož cílem je zkoumat souvislost mezi tím, co se děje v průběhu "prvotního období" (od početí do prvních narozenin) a zdravotní stav a chování daného člověka během následujícího života.

Odent klade důraz na vhodné prostředí pro porod (malý civilně zařízený pokoj), chování personálu porodnice, možnost využití bazénu s teplou vodou a co nejmenší aplikaci léků. Ideální polohu by si měla volit rodička sama, vhodný je podřep s oporou další osoby. Novorozence je třeba ihned po porodu umístit na břicho matky, důležitá je stimulace kontaktem kůže na kůži, důležité je i první přisátí dítěte k prsu matky. Pupečník má být oddělen až po té, co se zastaví jeho pulzace. Ultrazvukové vyšetření by nemělo být pokud možno vůbec prováděno, protože negativně působí na vztah matky a plodu. Kardiotokografie v době porodní není podle něj bezpečná, protože zvyšuje riziko komplikací a císařského řezu.

Napsal celkem 12 knih, většinou o porodech a věcech souvisejících, které byly přeloženy do 22 jazyků.

Knihy autora:

 • Ukaž vše Str.: Nakladatelství » Argo / Autoři » Michel Odent / O dětech a pro děti
 • Láska jako věda

  Autoři » Michel Odent / O dětech a pro děti / Partnerské vztahy

  Michel Odent - Láska jako věda Proč všechny kultury rituálně narušují první kontakt mezi matkou a novorozenětem? Proč byl během evoluce rozvíjen potenciál lidské agresivity více než lidské schopnosti milovat? Až donedávna byla láska doménou básníků, umělců a filozofů. Teprve mnohem později začala být zkoumána z mnohostranných vědeckých perspektiv. Autor zdůrazňuje, že přístup specialistů až dosud přehlížel důležitost lásky jakožto potenciálně nové strategie pro přežití lidstva a že stará strategie pro přežití, tj. podmanění si přírody a jiných skupin lidí, je už nevhodná. Díky tomu, že světoznámý porodník Michel Odent sbíral údaje z mnoha disciplín, nám nyní může nabídnout celou řadu hluboce smysluplných a vzrušujících vysvětlení a uvést závažné důvody pro přijetí radikálně nových strategií pro přežití lidstva.

  112 stran, vazba vázaná, formát: 210x130 mm, vydáno 2001
  nedostupné
 • Matka Země

  Člověk a příroda / Společnost / Zdraví / Autoři » Michel Odent / O dětech a pro děti

  Michel Odent - Matka Země Kniha Michela Odenta, francouzského chirurga, gynekologa a porodníka, je pokusem o charakteristiku historie 20. století. Autor odhaluje překvapující souvislosti, mezi způsobem života naší civilizace, naším vztahem k přírodě a způsobem rození dětí, který naše civilizace považuje za normální. Rozebírá do očí bijící podobnosti mezi industrializací zemědělství a industrializací porodu, které se v průběhu minulého století vyvíjely bok po boku. Jeden z propagátorů přirozeného porodu věnuje podstatnou část knihy instinktům a vztahům matky a novorozeného dítěte a má cenné rady pro všechny maminky, které chtějí přivést své dítě na svět co nejšetrněji.

  157 stran, vazba pevná, formát: 235x135 mm, vydáno 2003
  nedostupné
 • Porod a budoucnost Homo sapiens

  Nakladatelství » Maitrea / Společnost / Transformace společnosti / Autoři » Michel Odent

  První kniha o evoluci člověka v souvislosti s tím, jak přicházíme na svět

  Michel Odent - Porod a budoucnost Homo sapiens Tato kniha je o tom, proč vyslovovat otázky, které se týkají možné transformace Homo sapiens v souvislosti s tím, jak přicházíme na svět. Zaprvé proto, že doba kolem porodu je nepochybně fází moderního života, která se za poslední desetiletí dramatickým způsobem změnila. Zadruhé proto, že nové vědní disciplíny potvrzují, že toto krátké období je „zásadní“ pro utváření lidských bytostí. Přenos získaných vlastností na následující generace navíc můžeme z vědeckého hlediska vysvětlit: je to okamžik, který je zásadní pro naše porozumění mechanismu evoluce druhu. V době, kdy se porodnická praxe hodnotí pouze podle krátkodobých měřítek, by nás tato první kniha o evoluci Homo sapiens v souvislosti s tím, jak přicházíme na svět, měla podpořit v přemýšlení z dlouhodobého hlediska a v kontextu evoluce svého druhu.

  165 stran, vazba brožovaná, formát: 210x140 mm, vydáno 2014
  cena:245,-
 • Přirozené funkce orgasmů při milování, porodu a kojení

  Nakladatelství » Maitrea / Sexualita / Autoři » Michel Odent / O dětech a pro děti / Dostupnost: 1-6 dnů

  Přímá cesta k transcendenci

  Přirozené funkce orgasmů při milování, porodu a kojení Tato kniha o mužských a ženských orgasmech přesvědčí kohokoliv, že lidskost se ocitá před nezbytnou, zásadní změnou. Díky vyspělým metodám asistovaného početí a císařských řezů, díky pokrokům anesteziologie a farmakologie a díky potravinářskému průmyslu, mohou dnes ženy dítě počít, porodit a také své novorozeně krmit, aniž by se musely spoléhat na vyplavení "hormonálního koktejlu lásky". Lidská inteligence a vynalézavost udělala z hormonů lásky cosi nadbytečného. Zkusme se podívat do budoucnosti a zamysleme se nad naší civilizací v širším kontextu. V sázce je budoucnost lidstva.

  131 stran, vazba brožovaná, formát: 210x150 mm, vydáno 2013
  cena:225,-
 • Znovuzrozený porod

  Nakladatelství » Argo / Autoři » Michel Odent / O dětech a pro děti

  Michel Odent - Znovuzrozený porod Porod, podobně jako smrt, představuje univerzální zkušenost. Může být tím nejmocnějším tvůrčím zážitkem v životě mnoha žen. Může být zlomkem v proudu lidské existence, fragmentem, který nemá nic nebo jen málo společného s vášnivou touhou, jež vytvořila toto dítě. Anebo je možné prožívat ho krásně a s důstojností a porod sám může být oslavou radosti.

  V celosvětovém hnutí za reformu a humanizaci zážitku porodu je jen velmi málo důležitých mezníků. Kniha doktora Michaela Odenta "Znovuzrozený porod" je však jedním z nich. Do světa, v němž se porod ve většině nemocnic stal noční můrou složenou z chemických a technologických intervencí, prováděných ve jménu bezpečnosti, vnáší dr. Odent smysl pro zdravý rozum.

  154 stran, vazba vázaná, formát: 200x140 mm, vydáno 2000
  nedostupné
 • Ukaž vše Str.: Nakladatelství » Argo / Autoři » Michel Odent / O dětech a pro děti