Lao-c'

Lao-c Lao-c' [v překladu Starý mistr] (cca 570-490 př.n.l.) je legendární osobností čínské filozofie a zakladatel taoismu. Podle tradice byl současníkem Konfucia a setkal se s ním osobně v době, kdy byl archivářem knihovny na dvoře čouského krále. Ve stáří, když viděl, jak dynastie upadá, se rozhodl odejít na západ. Na cestě se v průsmyku Sien-ku setkal se strážcem jménem Jin Sim. Na jeho žádost zapsal své myšlenky, čímž vnikla kniha Tao te ťing, jež se stala základem taoismu. Kniha je rozdělena do dvou částí: Tao-ťing - Kniha o cestě a Te-ťing - Kniha o principu ctnosti. Podle legend doputoval Lao-c' až do Indie a setkal se tam s Buddhou.

Knihy autora:

 • Ukaž vše Str.: Nakladatelství » Dokořán / Posvátné spisy / Autoři » Lao-c' / Moudrost staré Číny / Václav Cílek
 • Tao te ťing

  Nakladatelství » DharmaGaia / Posvátné spisy / Taoismus / Autoři » Lao-c' / Moudrost staré Číny / Dostupnost: 1-6 dnů

  O tao a ctnosti / Překlad: Berta Krebsová

  Lao-c' - Tao te ťing Tao te ťing patří už více než dva tisíce let k hlavním zdrojům čínského myšlení a je i nejčastěji překládaným čínským textem do západních jazyků. V současnosti je považován za jedno z klíčových děl světové filosofie, které v budoucnu pravděpodobně přinese ještě mnoho nových podnětů.

  Excelentní a dnes už klasický překlad sinoložky Berty Krebsové doplňují její filologické a filosofické komentáře, originální čínský text, rozhovor s překladatelkou, text filozofa Egona Bondyho a dodatky.

  268 stran, vazba vázaná, formát: 195x125 mm, vydáno 2003

  cena:328,-
 • Tao te ťing

  Nakladatelství » CAD Press / Posvátné spisy / Taoismus / Moudrost staré Číny / Skladem / Autoři » Lao-c'

  Kniha o Tao a ctnosti / Překlad: Kuo-ying Changm, F. H. Richard

  Lao-c' - Tao te ťing Jedno ze základních děl čínské filosofie z pera zakladatele taoismu, jenž žil v 5. století před Kristem. Mistrovské dílo Lao-c není zobrazením abstraktního myšlení, je to druh myšlení, jenž představuje protipól logiky. Tao je pojmem neporovnatelným s evropskou představou božstva, je to pojmově nepostižitelný absolutní princip, jímž se řídí bytí, a tím i svět. Hlavní myšlenkou jeho spisu je, jak může malý stát a malý člověk přežít ve světě vražedných, soupeřících mocností. Je to snaha nalézt skutečný princip věcí, jenž dává šanci uniknout nebezpečí, a autor nalézá dva hlavní koncepty, Cesta, kterou kráčí mudrc, a Síla v něm, která mu pomáhá po této Cestě kráčet.

  183 stran, vazba brožovaná, formát: 145x200 mm, vydáno 2009
  cena:189,-
 • Tao te ťing

  Nakladatelství » Dokořán / Posvátné spisy / Autoři » Lao-c' / Moudrost staré Číny / Václav Cílek

  Tao te ťing Kniha Tao te-ťing představuje jednu ze základních knih světa a hlavní zdroj čínského malířství a poezie. V roce 1973 byly v hrobce Ma-wang-tuej odkryty na hedvábných svitcích nejstarší známé texty knihy, ale ke skutečné senzaci došlo před několika lety, kdy v jiné hrobce Kuotien byl vykopán text Taa někdy z roku 350 před Kristem. Nález má stejný význam, jako měly kumránské svitky pro biblická studia. Tento překlad Václava Cílka se vrací ke starému, syrovému Tau. Je silné, archaické a podivné. Každá kapitola knihy je doprovázena stručným komentářem literáta Wang-Piho ze 3. století po Kristu.

  112 stran, vazba vázaná, formát: 200x190 mm, vydáno 2013
  nedostupné
 • Ukaž vše Str.: Nakladatelství » Dokořán / Posvátné spisy / Autoři » Lao-c' / Moudrost staré Číny / Václav Cílek