Jan van Rijckenborgh

Jan van Rijckenborgh Jan van Rijckenborgh (1896-1968), vlastním jménem Jan Leene, byl holandským mystikem, zakladatelem náboženského hnutí Lectorium Rosicrucianum, které se odvolává a navazuje na křesťanský gnosticismus, středověké hnutí albigenských a rosekruciánské učení 17. století. Společenství vzniklo oficiálně 25.8.1935 jakožto pobočka americké větve organizace Rosicrucian Fellowship. Mezinárodní škola Zlatého Kříže s Růží Lectorium Rosicrucianum má v současné době okolo 15 tisíc členů po celém světě, zejména v Evropě (včetně ČR), Severní a Jižní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.

Jan Leene se narodil v Haarlemu. V mládí inklinoval k dělnickému hnutí. Od roku 1924 se zabýval rosekruciánstvím. Ve 30. letech přeložil a vydal základní rosekruciánské spisy Chymická svatba Christiana Rosenkreuze, Fama Fraternitatis, Confesio Fraternitatis, apod. Výrazně jej také ovlivnili a inspirovali postavy mystiků Jakoba Böhmeho (1575-1624) a Johannese Schefflera (1624-1677) známého pod jménem Angelus Silesius.

Vydané knihy (v češtině): Bratrstvo Šambaly (2001), Přicházející nový člověk (2001), Prázdný prostor neexistuje (2001), Elementární filosofie moderního růžového kříže (2001), Gnose v aktuálním zjevení (2005), Univerzální Gnose (2008), Mystérium života a smrti (2010), Čínská Gnose (2014)

Knihy autora:

 • Ukaž vše Str.: Gnosticismus / Nakladatelství » Lectorium Rosicrucianum / Autoři » Jan van Rijckenborgh / Dostupnost: 1-6 dnů
 • Čínská Gnose

  Gnosticismus / Nakladatelství » Lectorium Rosicrucianum / Autoři » Jan van Rijckenborgh / Moudrost staré Číny / Dostupnost: 1-6 dnů

  Komentáře k Tao te ťingu

  Čínská Gnose Před zhruba dvěma tisíci lety napsal čínský filosof Lao c’ své nepomíjivé dílo Tao te ťing. Toto dílo je tak celistvé, tak důkladné, že ve svých jednaosmdesáti verších obsahuje všechno, co člověk, který hledá pravdu, potřebuje nalézt. Ještě nikdy nebyl publikován komentář, v němž by byl Tao te ťing pojímán jako gnostický spis, a tedy také gnostickým způsobem objasněn tak, jako je tomu v této knize. To také vysvětluje název Čínská Gnose. Gnose je univerzální, čas ani prostor ji nemůže omezovat. Je obsažena v moudrosti všech staletí, všech národů a ras. Pravá Gnose, prapůvodní poznání Boha, se nikdy neomezovala na určitou zemi nebo určitý národ, což se obzvláště v naší době všude prohlašuje. Je tomu zcela naopak, Gnose je univerzální a chce pojmout celé lidstvo, proto se také zjevuje všude, kde působili a působí vyslanci světla.

  459 stran, vazba vázaná, formát: 210x140 mm, vydáno 2014
  cena:369,-
 • Gnose v aktuálním zjevení

  Gnosticismus / Nakladatelství » Lectorium Rosicrucianum / Autoři » Jan van Rijckenborgh / Dostupnost: 1-6 dnů

  Jan van Rijckenborgh - Gnose v aktuálním zjevení Žijeme v době totální světové revolty. Věk Ryb ustupuje věku Aquaria, éře Vodnáře. Jako vždy v dějinách lidstva, také tento přechod je provázen intenzivním Božím usilováním. Gnose se zjevuje celému lidstvu jako vědění a zároveň jako síla k záchraně. Je přítomná a působí nyní, v živém dnešku, v nás a kolem nás. Každý člověk je povinen na Gnosi reagovat. Avšak způsob, jak reaguje, závisí zcela na jeho stavu vědomí. Gnose jej může z jeho stavu bytí pozvednout teprve tehdy, když člověk může na základě skutečného pochopení říci: "Staň se mi podle tvé vůle". V této knize jsou podrobně vysvětleny velkolepé perspektivy, které Gnoze v aktuálním zjevené člověku nabízí.

  243 stran, vazba vázaná, formát: 210x130 mm, vydáno 2005
  cena:210,-
 • Univerzální Gnose

  Gnosticismus / Nakladatelství » Lectorium Rosicrucianum / Autoři » Jan van Rijckenborgh / Dostupnost: 1-6 dnů

  Jan van Rijckenborgh, Catharose de Petri - Univerzální Gnose Gnose - "tajné" vnitřní vědění - bylo původně souhrnem pradávné osvícené moudrosti. "Tajné" je pouze proto, že ho mohou rozpoznat jen ti, kdo vlastním svobodným zednářstvím a odhodlaným životním činem odstraní ze své schopnosti vnímání závoje nevědomosti. Autoři této knihy proto nenapsali "Gnosi" na papír, což je nemožné, ale ve dvaceti kapitolách nás upozorňují na různé aspekty stezky, které ke Gnosi vedou. Zvažujeme-li tato pozorování "srdcem", pak se nám jejich hluboký význam odhaluje stále zřetelněji a tím se čtenáři stávají "lampou před jeho chodidly“.

  160 stran, vazba vázaná, formát: 220x140 mm, vydáno 2008
  cena:170,-
 • Ukaž vše Str.: Gnosticismus / Nakladatelství » Lectorium Rosicrucianum / Autoři » Jan van Rijckenborgh / Dostupnost: 1-6 dnů