Henry Steel Olcott

Henry Steel Olcott Henry Steel Olcott (1832-1907) byl americký plukovník, právník, publicista, filozof a první prezident Teosofické společnosti. Významnou měrou napomohl oživení zájmu o buddhismus na Srí Lance.

Narodil se v Orange v New Jersey v rodině obchodníka. Studoval na Columbia University, ale kvůli nedostatku financí studia nedokončil. Pracoval jako novinář. Během občanské války v USA sloužil v armádě, byl povýšen do hodnosti plukovníka. V roce 1868 se stal právníkem. Po svém setkání s Helenou Petrovnou Blavatskou stál v roce 1875 u vzniku Teosofické společnosti a stal se jejím prezidentem. Ve funkci prezidenta Teosofické společnosti zůstal až do své smrti. Velký zájem věnoval buddhismu. Od roku 1879 žil v Indii a na Srí Lance.

Knihy autora:

 • Ukaž vše Str.: Buddhismus / Nejlevnější knihy / Autoři » Henry Steel Olcott
 • Buddhistický katechismus

  Buddhismus / Nejlevnější knihy / Autoři » Henry Steel Olcott

  Henry Steel Olcott - Buddhistický katechismus Buddhistický katechismus připravil jako učební pomůcku pro žáky cejlonských škol americký právník, publicista a filozof Henry Steel Olcott (1832-1907). Jeho první anglické vydání z roku 1881 (přeložené zároveň i do sinhalštiny) poskytovalo v 171 otázkách a odpovědích mladým Cejloncům, odchovaným křesťanskými misijními školami, základní poučení o Buddhově nauce, jejíž znalost začala v té době znepokojivě upadat. Díky přístupné formě výkladu a populární volbě otázek a odpovědí získal katechismus široký čtenářský ohlas, dočkal se téměř 40 vydání a byl přeložen do více než 20 jazyků. Autor text postupně rozšířil na 386 otázek a opatřil jej svými výklady a komentáři, které jsou ovlivněny jeho teosofickým přesvědčením.

  107 stran, vazba brožovaná, formát: 200x140 mm, vydáno 1996
  nedostupné
 • Ukaž vše Str.: Buddhismus / Nejlevnější knihy / Autoři » Henry Steel Olcott