David Lewis-Williams

David Lewis-Williams David Lewis-Williams (*1934) je jihoafrický vědec, emeritní profesor kognitivní archeologie na University of Witwatersrand v Johannesburgu. Je předním světovým expertem na kulturu křováků, zejména na jejich umění a víru, a také na jeskynní malby z období paleolitu v Evropě.

Napsal celou řadu odborných článků a knih. Do češtiny byly přeloženy knihy Mysl v jeskyni (The Mind in the Cave, 2002) a Uvnitř neolitické mysli (Inside the Neolithic Mind, 2005).

Knihy autora:

 • Ukaž vše Str.: Nakladatelství » Academia / Pravěk / Společnost / Autoři » David Lewis-Williams / Historické záhady
 • Mysl v jeskyni

  Nakladatelství » Academia / Nejlevnější knihy / Pravěk / Autoři » David Lewis-Williams / Historické záhady

  Vědomí a původ umění

  David Lewis-Williams - Mysl v jeskyni Jeskynní malby ve španělské Altamiře byly objeveny na konci 19. století, ale diskuze o jejich významu pokračují dodnes. Proč pravěcí umělci pronikali do podzemí, aby ve skrytu temných zákoutí vytvářeli úchvatná díla? Proč si ke zobrazování vybírali jen některá zvířata, a jiná nikoli? Proč nacházíme tak málo obrazů člověka a proč bývaly lidské bytosti zobrazovány se zvířecími rysy nebo protknuty šípy? Proč vznikalo jeskynní umění a co může říci o stavu mysli našich pravěkých předků? Na tyto a podobné otázky nalézá autor překvapivé odpovědi. Dovedně spojuje svůj celoživotní antropologický výzkum s nejnovějšími vědeckými poznatky a nabízí přesvědčivé vysvětlení, jak jsme se stali moderními lidmi a jak jsme začali tvořit umění.

  402 stran, vazba vázaná, formát: 205x140 mm, vydáno 2007
  nedostupné
 • Uvnitř neolitické mysli

  Nakladatelství » Academia / Pravěk / Společnost / Autoři » David Lewis-Williams / Historické záhady

  Vědomí, vesmír a říše bohů

  David Lewis-Williams - Uvnitř neolitické mysli Autor knihy Mysl v jeskyni se svým kolegou zkoumají složitou pavučinu víry, mýtů a společnosti v neolitickém období, kdy se zrodilo zemědělství a třídně rozdělená společnost, jak ji známe dnes. Autoři se zaměřují na dvě odlišná místa a období: Blízký východ s jeho kultovními stavbami a ukládáním lebek a západní Evropu s jejími kamennými monumenty staršími než egyptské pyramidy. Autoři, kteří čerpají z moderních výzkumů a objevů, spojují tyto poznatky s lidským vědomím, fantazií a vírou, aby vytvořili provokativní nové teorie o příčinách pradávné revoluce v kosmologii a původu složitosti lidské společnosti.

  392 stran, vazba vázaná, formát: 200x130 mm, vydáno 2008
  nedostupné
 • Ukaž vše Str.: Nakladatelství » Academia / Pravěk / Společnost / Autoři » David Lewis-Williams / Historické záhady