Daniil Andrejev

Daniil Leonidovič Andrejev (1906-1959) byl ruský spisovatel, básník, filozof a mystik

Daniil Andrejev Narodil se v Berlíně. Kvůli poporodním komplikacím zemřela jeho matka, otec - významný ruský spisovatel L. N. Andrejev - v miminku viděl příčinu smrti své manželky a dítěte se zřekl. Ujala se jej babička a přivedla jej do rodiny své druhé dcery v Moskvě. Babička zemřela, když mu bylo sedm let. V té době se pokusil o sebevraždu. Brzy začal své pocity vyjadřovat literární formou, psal prózu i poezii. Po gymnáziu studoval na státním Vyšším literárním institutu V. Brjusova. V letech 1942-45 sloužil v pohřební jednotce Rudé armády. V roce 1945 se oženil s A. A. Ivaševovou-Musatovovou. Pracoval jako grafik v Muzeu spojů. Kvůli svému rozpracovanému románu Poutníci noci, ve kterém kritizoval ateismus a sovětský režim, byl v roce 1947 zatčen a obviněn z antisovětské agitace a terorismu. Spolu s ním bylo na 10 až 25 let vězení odsouzeno 19 jeho přátel a příbuzných včetně manželky.

Ve vězení se prohloubil jeho sklon k mystice, v roce 1953 prožil několik intenzivních mystických vizí. V roce 1957 byl propuštěn a rehabilitován. Na svobodě žil znovu se svou ženou, která byla propuštěna v roce 1956. Trápilo jej vážné srdeční onemocnění. Zemřel v roce 1959.

Z díla: Poutníci noci (zničeno), Růže světa, Železné mysterium, Ruští bohové

Knihy autora:

 • Ukaž vše Str.: Autoři » Daniil Andrejev / Duchovní cesta
 • Růže Světa

  Autoři » Daniil Andrejev / Duchovní cesta

  Daniil Andrejev - Růže Světa Stěžejní dílo Daniila Andrejeva Růže Světa, jehož žánr sám autor definoval jako "metahistorický esej", přináší zcela nový pohled na smysl dějin, lidského života i celého vesmíru. Ucelená filosoficko-náboženská koncepce nabízí netradiční přístup k řadě teoretických myšlenkových východisek, a to ať již jde o teologii, filosofii či přírodní vědy. V Růži Světa je spojeno to nejlepší z náboženského a filosofického myšlení předchozích staletí, zvláštní důraz je však také kladen na následování mravního ideálu a principů nejvyšší etiky.

  640 stran, vazba vázaná, formát: 230x160 mm, vydáno 2011

  Související článek na Gnosis: Ženství...
  nedostupné
 • Ukaž vše Str.: Autoři » Daniil Andrejev / Duchovní cesta