Chalíl Džibrán

Chalíl Džibrán Chalíl Džibrán (1883-1931) byl libanonský básník, spisovatel, filozof, malíř a sochař. Narodil se do prostředí maronitských křesťanů, rodina o majetek přišla, když jeho otce odsoudili za podvody a daňové úniky. Rodina neměla prakticky žádný majetek, matka s dětmi proto emigrovala v roce 1894 do USA. Usadili se v Bostonu, kde byla silná libanonská komunita. Teprve v USA začal Chalil chodit do školy. V roce 1898 se vrátil do Libanonu kvůli studiu arabské literatury. Do USA znovu odcestoval v roce 1902, když se dozvěděl o vážných zdravotních problémech ostatních členů rodiny. Během 1,5 roku zemřela jeho čtrnáctiletá sestra Sultanela, jeho bratr Peter i matka Kamilah.

V roce 1904 se uskutečnila první výstava jeho obrazů, v té době začal Chalíl psát své knihy anglicky. Jeho literární počiny vzbudily pozornost. Za vydání příběhů "Odbojní duchové" byl v roce 1908 vyloučen z katolické církve. V roce 1909 začal studovat výtvarné umění v Paříži, ve škole však dlouho nevydržel. Od roku 1910 žil trvale v USA a postupně se stával díky své umělecké tvorbě populárním. V roce 1920 založil literární spolek Al-Rabitah Al-Qalamiyyah (Svaz pera). Po roce 1927 podlehl závislosti na alkoholu, zemřel v roce 1931 v New Yorku na rakovinu jater.

Z díla: Al-Músíqa (Hudba, 1905), Údolí nymf (1906), Obojní duchové (1908), Zlomená křídla (1912), Slzy a úsměv (1914), Blázen (1918), Zvěstovatel (1920), Prorok (1923), Nové a podivuhodné (1923), Písek a pěna (1926), Království fantazie (1927), Ježíš, syn člověka (1928), Bohové země (1931), Poutník (1932), Zahrada Prorokova (1933)

Knihy autora:

 • Ukaž vše Str.: Nakladatelství » DharmaGaia / Nejlevnější knihy / Poezie / Autoři » Chalíl Džibrán / Duchovní cesta
 • Bohové země

  Nakladatelství » Vyšehrad / Nejlevnější knihy / Poezie / Autoři » Chalíl Džibrán / Skladem

  Chalíl Džibrán - Bohové země Vrcholným literárním dílem libanonského spisovatele a malíře Chalíla Džibrána (1883-1931) zůstává bezesporu jeho Prorok. Autorský rukopis, v němž se sžíravá kritika lidských institucí snoubí s mysticky hlubokým vnímáním lásky a přírody. Bohové země, poslední dílo, jež libanonský básník odevzdal do tisku a které vyšlo v roce 1931, zaujímá mezi jeho díly v jistém smyslu místo výjimečné. Jak píše Barbara Youngová ve své knize "Tento muž z Libanonu", choval Džibrán k této knize obzvláštní lásku, poněvadž "povstala z básníkova pekla - byla porodním procesem, rozením". Autor v něm působivým způsobem zpracoval svůj starý příběh o třech bozích, kteří spolu rozmlouvají o božském a lidském údělu: o vůli bohů, o lidské lásce.

  64 stran, vazba vázaná, formát: 162x116 mm, vydáno 2007
  cena:74,-
 • Ježíš, Syn člověka

  Beletrie / Křesťanství / Nakladatelství » Vyšehrad / Autoři » Chalíl Džibrán

  Chalíl Džibrán - Ježíš, Syn člověka Známý libanonský autor Chalíl Džibrán (1883–1931) svým nezaměnitelným, poeticko-mystickým rukopisem oživuje osobnost Ježíše Nazaretského. Ve své knize se snaží podívat na postavu Bohočlověka očima těch, kteří se s ním setkali a kteří vydávají svá nejrůznější svědectví o jeho životě. V jednotlivých kapitolách o něm vyprávějí jeho učedníci, následovníci, ženy, aristokraté, učenci, kupci, ale i oponenti a nepřátelé, v jejichž vzpomínkách probleskují novozákonní zprávy a výroky. Vyprávění jednotlivých postav se však Džibránovi stávají především prostorem pro vlastní úvahy, v nichž se nejen vyznává z niterného vztahu k Synu člověka, ale také rozjímá o mnoha věčných tématech lidského života. Každá z kapitol je tak, podobně jako promluvy slavného Džibránova Proroka, vždy konkrétním zrcadlem vztahu světa, člověka a Boha.

  200 stran, vazba vázaná, formát: 164x116 mm, vydáno 2012
  nedostupné
 • Prorok

  Nakladatelství » DharmaGaia / Nejlevnější knihy / Poezie / Autoři » Chalíl Džibrán / Duchovní cesta

  Chalíl Džibrán - Prorok Nesmrtelná klasika, Džibránovo vrcholné dílo, filosofická báseň v próze týkající se zásadních témat lidského života a smrti, v novém překladu Pavly Piňosové.

  "Autor se nebál být idealistou ve věku cynismu. Tam, kde se jiní vychloubají řemeslnou dovedností, se spokojuje s prostou pravdou... Oněch 28 kapitol je malou Biblí pro ty, kdo jsou na Pravdu připraveni." (recenze v Chicago Evening Post, 1923)

  "Lide orfaleský, krása je život, když život odhalí svou posvátnou tvář. Avšak vy jste život a vy jste závoj. Krása je věčnost zhlížející se v zrcadle. Avšak vy jste věčnost a vy jste zrcadlo" (ukázka - O kráse)

  92 stran, vazba brožovaná, formát: 160x110 mm, vydáno 2009
  nedostupné
 • Ukaž vše Str.: Nakladatelství » DharmaGaia / Nejlevnější knihy / Poezie / Autoři » Chalíl Džibrán / Duchovní cesta