Autoři

 • Abd-ru-shin

  Oskar Ernst Bernhardt alias Abd-ru-shin (1875-1941), byl německý spisovatel a zakladatel Hnutí grálu. Narodil se v Bischofswerda v Sasku nedaleko českých hranic. Jeho otec byl majitelem hostince a koželužství. Po obchodní škole pracoval jako podnikatel a podílník ve firmě zaměřené na export a import. V roce 1897 se oženil s Marthou Oeserovou, s níž měl dvě děti. V období let 1900 až 1914 často cestoval, několik let pobýval i v USA a ve Velké Británii, kde ho zastihl začátek první světové války. Jakožto německý občan pak musel žít v internačním táboře na ostrově Man. V bojích padl jeho devatenáctiletý syn Herbert. Po rozvodu s první ženou se v roce 1924 se oženil s Marií Freyerovou, vdovou se třemi dětmi. Od roku 1928 žila rodina v tyrolském Vomperbergu, kde se kolem Bernhardta začala formovat tzv. osada Grálu. Ihned po obsazení Rakouska nacisty v roce 1938 byl Bernhardt zatčen, po půl roce byl vyhoštěn z Rakouska a byl mu přikázán nucený pobyt v Německu, kde byl pod policejním dohledem a měl zakázáno veřejně působit. Zemřel 6. prosince 1941.

  Zážitky z cest Bernhardta inspirovali k psaní cestopisů, románů a divadelních her. Své odpovědi na otázky po smyslu života a duchovním hledání začal sepisovat v roce 1923, souborné dílo ve Světle Pravdy vydal poprvé v roce 1926 pod pseudonymem Abd-ru-shin. Tato kniha byla později rozšiřována a upravována. Stala se základem učení Hnutí Grálu. Z další tvorby: Doznívání k Poselství Grálu (1934), Odpovědi na otázky (vydávány průběžně v letech 1926-1937).
 • Abhinavagupta

  Abhinavagupta (cca 950-1020) byl významný indický filozof, jógín a učitel. Narodil se v Kašmíru v rodině učenců a guruů. Studoval všechny známé filozofické školy své doby. Je nejvýznamnějším představitelem kašmírského šivaismu. Po celý život zůstal svobodný a bezdětný. Je autorem čtyřiceti spisů, z nichž nejvýznamnější a nejrozsáhlejší je Tantrálóka.
 • Adelle Davis

  Adelle Davis (1904-1974) byla americkou autorkou specializovanou na oblast zdravé výživy. Ve své době patřila mezi nejznámější a nejuznávanější odborníky na výživu v USA. Její kniha Let's Get Well (1965) vyšla v českém překladu pod názvem Uzdravme se (1998).
 • Adrian Gilbert

  Adrian Gilbert je britský autor devíti knih s ezoterickým a náboženským obsahem. Vystudoval univerzitu v Kentu, pracoval v nakladatelství a jako počítačový programátor. V roce 1991 začal ve svém vlastním vydavatelství publikovat knihy o gnosticismu, křesťanské mystice a hermetismu. Nejvíce ho proslavila kniha Mystérium Orióna, kterou napsal společně s Robertem Bauvalem a zveřejnil v roce 1994. Další publikace se věnují různým tématům - mayskému kalendáři, starověkým mystériím, astrologii nebo alchymii.

  Podle Gilberta prochází náš svět v současnosti největšími změnami za posledních 13 tisíc let. Klimatické výkyvy jsou jen malou částí související s těmito dalekosáhlými změnami. Je to mimořádná doba a ideální příležitost pro duchovní transformaci, říká Adrian Gilbert, čas k posunu na úrovni každého jednotlivce i celého lidského druhu.
 • Ajahn Sumedho

  Luang Por Ajahn Sumedho (*1934) rodným jménem Robert Jackman, je přední zástupce thajské lesní tradice théravádového buddhismu na Západě. (Luang Por znamená, ctihodný otec, Ajahn znamená učitel.)

  Narodil se v Seattlu v roce 1934. Po čtyřleté vojenské službě v americké armádě během války na Korejském poloostrově vystudaval kulturu Dálného východu a kulturu Jižní Asie na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Pracoval pro Červený kříž. V letech 1964 až 1966 vyučoval angličtinu jako člen mírových sborů na Borneu.
 • Al Gore

  Albert Arnold Gore (*1948) je americký politik, viceprezident USA v letech 1993 až 2000 a neúspěšný kandidát na prezidenta USA ve volbách v roce 2000. Vystudoval Harvardovu univerzitu. Zajímá se o ekologii, je jedním z autorů deklarace o ochraně životního prostředí na Zemi na konferenci o chraně ozónové vrsvy v roce 1989. Je hlavním aktérem úspěšného dokumentárního filmu Nepříjemná pravda z roku 2006, který získal Oscara v kategorii filmový dokument. V roce 2007 dostal spolu s Mezivládním panelem pro změnu klimatu (IPCC) Nobelovu cenu míru. Hlásí se k baptistům.
 • Alan Ereira

  Alan Ereira je populární britský autor a televizní dokumentarista. Pracoval v BBC, za své dokumentární filmy získal několik mezinárodních cen.
 • Alan Watts

  Alan Wilson Watts (1915-1973) byl anglický filozof, spisovatel, básník a popularizátor východní filozofie v západním světě.
 • Aleister Crowley

  Aleister Crowley (1875-1947), rodným jménem Edward Alexander Crowley, byl britský okultista, filozof, básník a spisovatel. Narodil se do zámožné rodiny protestantského kazatele. Když mu bylo jedenáct let, jeho otec zemřel na rakovinu. Dospívající Crowley se pak začal projevovat značně problémově, jeho vlastní matka ho nazvala "Bestií" neboli Antikristem, označení "Velká Bestie" mu už zůstalo. Velký zájem věnoval magii a hermetismu. Nevyhýbal se drogám a provozoval i magické sexuální praktiky. Tři roky studoval na Trinity College v Oxfordu filozofii, psychologii, ekonomii a klasickou filologii. V roce 1879 se zúčastnil šachového kongresu v Berlíně.
 • Alexandr Astrogor

  Alexandr Alexandrovič Astrogor (*1949) je ruský astrolog, ředitel Školy ruské astrologie Volchvy (Věštby). Je autorem 10 knih.
 • Alexandr Stipsits

  Alexandr Stipsits alias Medvěd Shash (*1978) je rakouský cestovatel, publicista a organizátor projektů kulturní spolupráce. Narodil se v Mödlingu. Procestoval svět od Austrálie přes Indii a Tibet až po USA. V roce 1996 se přestěhoval do indiánské rezervace Navahů, kde byl "adoptován" do rodiny Černého koně. Pracoval jako novinář a přednášel o médiích a komunikaci na několika indiánských středních školách a univerzitách. Později organizoval kulturní programy a workshopy v mnoha světových městech a podílel se na vzniku několika úspěšných dokumentárních filmů. V současné době žije střídavě v českých Slavonicích a ve svém druhém domově v navažské rezervaci.
 • Alexandra Bruce

  Alexandra Bruce je americká autorka původem z Brazílie. Vystudovala sémiotiku na Brown University v Providence, studovala také kulturní kritiku a filmovou teorii na Pařížské univerzitě a v New Yorku. Podílela se na vzniku více než 40 videoklipů, pracovala pro televizní a filmové společnosti. Žije v Los Angeles.

  Napsala několik publikací o záhadách (Filadelfský experiment, Fatimské zjevení, fenomén roku 2012) a úspěšných dokumentárních filmech a knihách z nedávné minulosti - Tajemství, Co my jen víme?
 • Aleš Česal

  Mgr. Aleš Česal (*1976) je český spisovatel a publicista, autor knih o historických záhadách Čech. Vystudoval archeologii se zaměřením na raný středověk v českém a středoevropském kontextu na Západočeské univerzitě v Plzni. Zajímá se o staré pověsti a legendy, historické události, tajemná místa a záhady. Mezi jeho další zájmy patří ezoterika a geomantie. Byl redaktorem a editorem několika záhadologických časopisů (Fantastická fakta, Vědma, Svět magie, Magazín záhad, Přírodní lékař). Po dokončení studií archeologie byl kurátorem a vedoucím oddělení historie a společenských věd v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Po té se stal pracovníkem Centra pro prezentaci kulturního dědictví Národního muzea v Praze a výkonným redaktorem časopisu Muzeum. Z odborného hlediska se zabývá vztahem mezi archeologií a muzeologií, popularizací vědy a prezentací kulturního dědictví.
 • Alfred Birnbaum

  Alfred Birnbaum (*1955) je americký autor a překladatel významných literárních děl z japonštiny do angličtiny. Narodil se v USA, ale od svých pěti let žije v Japonsku. Studoval na univerzitě Waseda v Tokiu. V současné době působí na této univerzitě jako profesor tvůrčího psaní a překladu. Je autorem knihy Zen pro kočky (1993, v češtině 1995).
 • Aljoscha Schwarz

  Aljoscha Schwarz (*1961) je německý psycholog a úspěšný autor řady knih. Narodil se v Bonnu. Studoval filozofii, psychologii, hudební výchovu a jazyky na školách v Kanadě a Mnichově. Od roku 1987 působí jako léčitel, učitel hudby a spisovatel. Společně s Ronaldem Schweppem založil Institut pro osobní integraci. Oženil se s čínskou spisovatelkou Fei Long. Žije v Mnichově.
 • Allan Hardman

  Allan Hardman je mistrem učení Toltéků podle Miguela Ruize, slavného autora knihy Čtyři dohody. Hardman byl původním povoláním včelař, majitel restaurace a prodejny zdravé výživy. S Ruizem se setkal v roce 1995 a deset let byl jeho žákem. V současné době vyučuje toltéckou moudrost a emocionální způsoby léčení v USA a dalších zemích. Žije v Kalifornii v Sonoma County, nedaleko San Francisca.
 • Allison Mitchell

  Allison Mitchellová je britská manažerka a autorka úspěšné knihy "Příručka pro zoufalé matky" (Time Management For Manic Mums, 2006).
 • Allyne Smith

  Allyne Smith je kněz křesťanské ortodoxní církve, teolog a filozof. Vyučuje na univerzitní úrovni. Specializuje se na liturgii, morální a duchovní teologii.
 • Alois Jirásek

  Alois Jirásek (1851-1930) byl český pedagog a spisovatel, autor mnoha historických povídek a románů i divadelních her. Byl významný představitel realismu. Narodil se do početné rodiny rolníka a později pekaře Josefa Jiráska v Hronově. Po výuce na německém piaristickém gymnáziu v Broumově a českém gymnáziu v Hradci Králové vystudoval historii na univerzitě v Praze. Poté působil 14 let v Litomyšli, kde vyučoval dějepis a zeměpis na gymnáziu. Od roku 1888 žil opět v Praze. Věnoval se pedagogické a literární činnosti. Od roku 1909 byl v penzi, v květnu 1917 podepsal Manifest českých spisovatelů na podporu samostatnosti českého národa. Po vzniku Československa se stal senátorem za Československou národní demokracii. Opakovaně byl navrhován na Nobelovu cenu za literaturu (1918, 1919, 1921, 1930). Zemřel v Praze, pochován je ale v rodném Hronově.
 • Amy Newmarková

  Amy Newmarková je americká vydavatelka a šéfredaktorka série Slepičích polévek pro duši. Vystudovala portugalštinu a francouzštinu na Harvard Coollege. Třicet let se živila psaním, přednášením, finanční analytikou a prací v oblasti obchodu, financí a telekomunikací.
 • Amy S. Marashinsky

  Amy Sophia Marashinsky je americká autorka. Vystudovala Lynbrook Senior High School v New Yorku. Zajímá se šamanismus, mytologii a pohádky. Věnuje se divadelní dramaturgii, hudební a filmové tvorbě. Miluje kočky. Žije v Shutesbury ve státě Massachusetts.
 • Andreas Gruschke

  Andreas Gruschke (*1960) je německý spisovatel a fotograf, který se zajímá o tibetskou kulturu. Vystudoval geografii, sonologii a etnologii na univerzitách ve Freiburgu a v Lipsku. Od roku 1987 pracuje jako publicista a fotograf na volné noze se zaměřením na Tibet, Himaláje, Hedvábnou stezku a východní Asii. Podnikl řadu cest do jihovýchodní Asie, Číny, Koreje, střední Asie, především však do Tibetu. Pořádá přednášky a semináře ve Freiburgu, kde se narodil, i jinde v Německu. O Tibetu a tibetské kultuře publikoval množství článků a knih, v současné době soustředí svou pozornost na tibetské kočovníky v oblasti severního Khamu.
 • Angaangaq

  Angaangaq (*1949) je grónský inuitský šaman a léčitel, stařešina národa Kalaallitů ze západního Grónska. jméno Angaangaq doslova znamená "muž, který je podoben svému strýci". Je nositelem titulu "Angakkorsuaq" (Velký šaman). Narodil a vyrůstal v Kalaallit Nunaat na severu Grónska. Protože v jeho rodině už po mnoho generací vyrůstali tradiční léčitelé, matka a babička jej na tento úkol odmalička připravovaly. Vzhledem k ekologické krizi a klimatickým změnám v Grónsku obdržel jako mladý muž od stařešinů svého národa příkaz, aby rozšířil duchovní poselství Eskymáků do celého světa. Tento úkol jej během uplynulých třiceti let zavedl do čtyřiceti zemí v pěti světadílech. Je považován za duchovního vůdce inuitských kmenů a na půdě OSN zastupuje původní obyvatelstvo Arktidy. Je také delegátem Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) a Stálého fóra OSN pro otázky původních obyvatel (UNPFII). Ve své práci kombinuje poznatky západní vědy a tradiční eskymácké učení. Pořádá přednášky, vede semináře, léčitelské kroužky a kurzy dalšího vzdělávání.
 • Angeles Arrienová

  Angeles Arrienová (*1940) je americká kulturní antroložka a spisovatelka. Vystudovala antropologii na univerzitě v Berkeley. Je specialistkou na mytologii, symboliku a rituály světových kultur. Na mezinárodní úrovni pořádá přednášky a workshopy v oblastech kulturní antropologie, psychologie a religionistiky. Napsala knihu věnovanou Crowleyho Tarotu, v němž jsou obsaženy četné symboly a prvky ze starověkého Egypta, Řecka, křesťanství, alchymie, kabaly, astrologie, ale i z Číny a Japonska.
 • Angelus Silesius

  Angelus Silesius, vlastním jménem Johannes Scheffler, se narodil 25. prosince 1624 ve Vratislavi v rodině polského protestanstkého šlechtice. Otec zemřel, když mu bylo třináct let, matka o dva roky později. Po dokončení gymnázia studoval postupně na univerzitách ve Štrasburku, v Leydenu a v Padově, kde byl roku 1648 promován na doktora filozofie a lékařství.

  V roce 1649 přesídlil do Olešnice, kde působil jako dvorní lékař ve službách würtenberského vévody Sylvia Nimroda. V Olešnici se mladý Scheffler seznámil s Abrahamem von Franckenberg, mystikem a životopiscem slavného osvíceného německého filozofa - samouka Jakoba Böhma (1575-1624). Franckenberg zemřel v roce 1652 a Johannes zdědil větší část jeho rozsáhlé knihovny. Dostaly se mu do rukou díla předních zástupců německé mystické školy - Mistra Eckharta, Johannese Taulera, Heinricha Susa, Mechtildy z Magdeburgu a Gertrudy z Helfty. Oslovily ho rovněž knihy svaté Terezie z Avily a Johannese van Ruysbroecka.
 • Aniceto Molinaro

  Mons. Aniceto Molinaro, Ph.D., ST.D. (1936-2011) byl italský katolický kněz, vysokoškolský profesor a filosof (metafyzik). Působil na římských papežských univerzitách (Laterán, Anselmianum), předsedal Asociaci italských učitelů filosofie (ADIF) a vedl časopis "Per la Filosofia". Z jeho rozsáhlé publikační činnosti obzvláště připomínáme Frammenti di una metafisica (2000). Jeho osobnosti a dílu byl věnován sborník Verità e responsabilità. Studi in onore di Aniceto Molinaro (eds. L. Messinese a Chr. Göbel, 2006).
 • Anna Farianová

  Anna Farianová je česká autorka. Dosud vydala dvě knihy: Putování po čtrnácti životech (2005) a Na vině je Atlantida (2008). V obou knihách popisuje své zážitky, které získala při regresní terapii návratu do minulých životů.
 • Anna Hýžová

  Anna Hýžová je česká autorka knihy Škola živé stravy (2011), která obsahuje vitariánské recepty ze syrových, tepelně neupravovaných surovin. Žije v Hradci Králové.
 • Anna Strunecká

  Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. (*1944) je česká fyzioložka, bioložka a spoluautorka dvou dílů populární knihy Doba jedová. Má dlouholeté zkušenosti z pedagogické práce na Univerzitě Karlově, kde přednášela fyziologii a vývojovou biologii. Zároveň byla řešitelkou a spoluřešitelkou sedmi grantových projektů zabývajících se mechanismy vzniku patofyziologických změn u hematologických onemocnění, schizofrenie, Alzheimerovy nemoci a autismu. Intenzivně se také věnuje vědecko-populární publicistice se zaměřením na biomedicínu. Je členkou Rady guvernérů Amerického biografického institutu, který ji udělil titul Žena roku 1995. Od roku 2007 je v důchodu, je zaměstnána na částečný úvazek na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy (laboratoř neufarmakologie).
 • Anne McCaffrey

  Anne Inez McCaffrey (*1926) je americká spisovatelka, autorka nebo spoluautorka více než třiceti sci-fi a fantasy románů i povídek. Nejvíce ji proslavila mnohadílná série Drakenů z Pernu. Vystudovala slovanské jazyky a literaturu na Radcliffe College v Cambridge. Pracovala v reklamě. Psaní knih (nejdříve sci-fi, později fantasy) se věnuje od roku 1952. Je laureátkou několik literárních cen - jako první žena v historii získala v roce 1968 cenu Hugo a o rok později cenu Nebula. Je rozvedená, má tři děti. Žije ve svém domě v County Wicklow.

  Z vydaných knih (v češtině): S alchymisty nejsou žerty (1970), Dračí let (1993), Dračí skok (1993), Bílý drak (1996), Nerilka (1996), Moreta (1996), Rowena (1997), Acorna (1997), Hranice Volnosti (1998), Dračí píseň (1998), Svobodná volba (1998), Dračí úsvit (2001), Dračí rod (2004), Dračí dar (2004), Všechny pernské weyry (2010), Pernští delfíni (2011)
 • Annemarie Postma

  Annemarie Postma (*1969) je nizozemská spisovatelka, novinářka a první evropská profesionální modelka s tělesným postižením.
 • Annick de Souzenelle

  Annick Souzenelle (*1922) je francouzská spisovatelka a psychoterapeutka inspirovaná psychologickou školou Carla Gustava Junga (1875-1961). Ve svých knihách se zabývá duchovními tématy, čerpá především z židovské a křesťanské tradice.
 • Anselm Grün

  Anselm Grün (*1945) je německý katolický kněz, benediktinský mnich, filozof, teolog a velmi plodný spisovatel. Narodil se v Junkershausenu, vyrůstal v Mnichově. Vystudoval filozofii, teologii a ekonomii. Napsal přes 300 knih, z nichž více než 100 bylo přeloženo do jiných jazyků. Přes 80 knih vyšlo i v českém překladu. Celkem se na celém světě prodalo přes 14 milionů výtisků. Je hlavním ekonomem benediktinského klášterního společenství Münsterschwarzach.
 • Anthony Aveni

  Anthony Francis Aveni (*1938) je americký profesor antropologie a astronomie, od roku 1963 přednáší na Colgatově univerzitě ve státě New York. Patří mezi nejvýznamnější současné představitele archeoastronomie. Zabývá se převážně astronomií mezoamerických civilizací. Je autorem či editorem více než dvaceti knih o dávnověké astronomii. Se svou ženou žije v Hamiltonu.
 • Antoine de Saint-Exupéry

  Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry (1900-1944) byl francouzský spisovatel a filozof. Jeho otec hrabě Jean de Saint-Exupéry zemřel náhle v roce 1904. Antoine část svého dětství prožil s matkou a sourozenci u své babičky a dědečka na zámku Saint-Maurice-de-Remens. Profesně se věnoval létání, které ho od malička přitahovalo. Jako pilot několikrát havaroval a způsobil si vážná zranění. Během druhé světové války se na vlastní žádost zúčastnil bojových letů. 31. července 1944 vzlétl z Korsiky na průzkum směrem k Francii. Od toho dne byl nezvěstný. V roce 2000 byly trosky jeho letadla nalezeny v moři u francouzského Marseille. Příčiny havárie nejsou jasné, je možné, že byl sestřelen německým stíhačem, nebo došlo k technické závadě, vyloučeny nejsou ani další možnosti - zdravotní indispozice, nedostatek paliva, spekulovalo se dokonce i o únosu mimozemšťany.

  Z díla: Letec (1928), Kurýr na jih (1929), Noční let (1931), Země lidí (1939), Válečný pilot (1942), Malý princ (1943), Dopis rukojmímu (1944), Citadela (1948).
 • Armin Risi

  Armin Risi (*1962) je švýcarský spisovatel, filozof a odborník na védy. V letech 1981 až 1998 žil ve védských klášterech v Indii a Evropě. Studoval sanskrtské spisy, zabýval se filozofií indickou i západní. Podílel se na překladu více než dvaceti děl sanskrtské literatury (z angličtiny do němčiny). Publikoval řadu odborných článků, zúčastňuje se konferencí a seminářů, píše knihy. Zastává kritický postoj k darwinismu, místo toho prosazuje svou vlastní teorii involuce.

  Z vydaných knih: Multidimenzionální vesmír (3 svazky, 1995-1999), Matka Země bojuje (1997), Světlo nevrhá stín (2005), Vegetariánství - přednosti bezmasé výživy (2006), Radikální střední cesta - překonání ateismu a monoteismu (2009), Holistická apiritualita (2011)
 • Arnold Lanz

  Arnold H. Hanz (*1945) je švýcarský spisovatel, autor knih a článků o zdravém životním stylu a cvičení Pět Tibeťanů. Pracoval jako ekonomický kontrolor a poradce v oblasti podnikání. Později začal organizovat kurzy o zvládání stresu v práci, udržení zdraví, apod. Dlouhodobě se zabývá léčitelstvím. Publikoval množství článků o Pěti Tibeťanech ve zdravotních a hospodářských časopisech v souvislosti se stravováníjm, kvalitou života a přírodním léčitelstvím. Napsal knihy "Buďte fit s Pěti Tibeťany" (1998) a "Pět Tibeťanů - záruka dlouhého života" (2001), které byly přeloženy do českého jazyka. Další vydané knihy: "Das Schwarz-weiss-buch Der Mitarbeiter-motivation" (1998), Der Stress-Manage (2001).
 • Arnold Mindell

  Arnold Mindell, Ph.D., (*1940) je americký fyzik a psychoterapeut, tvůrce procesově orientované psychologie, která vychází z principů analytické psychologie C. G. Junga a při řešení individuálních i kolektivních konfliktních a krizových situací inovativním způsobem spojuje práci se sny a práci s tělem, jungiánskou psychoterapii, šamanské techniky a kvantovou fyziku. Je autorem více než dvaceti knih, které vycházejí v mnoha zemích světa. Žije v Portlandu v Oregonu.
 • Arnošt Vašíček

  Arnošt Vašíček (*1953) je český záhadolog, cestovatel, spisovatel a scénárista. Vystudoval filmovou a televizní žurnalistiku na Univerzitě Karlově v Praze. Při výpravách za nejrůznějšími záhadami a tajemstvími procestoval už více než 80 zemí na pěti kontinentech a také ostrovy v Tichém a Indickém oceánu. Zajímá se o tajemné jevy, nevysvětlitelné úkazy, zvláštní archeologické nálezy, rituály, mýty a legendy. Podobně jako Erich von Däniken pátrá po důkazech o působení mimozemských civilizací na Zemi a jejich zásazích do historie. Kromě knih napsal scénáře pro seriál Strážce duší (2005, 2008), film pro děti Zajatci Ďáblova chřtánu (2006), filmovou triologii Ďáblova lest (2008), je také autorem scénářů dokumentárních seriálů Setkání s tajemnem (1994) a Planeta záhad (1996-1999).
 • Arthur Guirdham

  Dr. Arthur Guirdham (1905-1992) byl anglický psychiatr, spisovatel a publicista se zaměřením na středověké heretické hnutí katarů, alternativní medicínu, mimosmyslové vnímání a fenomén reinkarnace.
 • Aurelius Augustinus

  Aurelius Augustinus (354-430) se narodil 13. listopadu 354 v římské provincii Numidia ve městě Tagasta (dnešní Souk-Ahras ve východním Alžírsku). Augustinův otec Patricius byl pragmatickým úředníkem římské správy, matku Moniku lze charakterizovat jako horlivou křesťanku. Během svých dlouholetých studií se Augustin často oddával světským radovánkám včetně sexuálních dobrodružství s prostitutkami. V osmnácti letech se vášnivě zamiloval do dívky Melanie, s níž přivedl na svět syna Adeodata. Matka jejich vztahu nepřála, protože Melanie nesplňovala její kritéria (dobrý původ a vzdělání). Augustin se s ní proto nikdy neoženil a nakonec jí kvůli matce dokonce opustil.
 • B. J. Gallagherová

  B. J. Gallagherová je americká autorka, organizátorka seminářů v oblasti podnikání. Vystudovala Jihokalifornskou univerzitu. Pracovala v Los Angeles Times jako manažerka školení. Hlásá evangelium soucitného řízení a moudrých praktik při práci s lidmi. Mezi jejími klienty jsou společnosti, profesní organizace, nezisková sdružení a vládní agentury, například IBM, Chevron, Kellogg, Toyota, Chrysler, Volkswagen, Americký tiskový ústav, Americký odbor pro záležitosti veteránů. Její kniha Páv v zemi tučňáků se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do 23 jazyků a prodalo se jí 350 tisíc výtisků.
 • Bahman Namvar-Motlag

  Bahman Namvar-Motlag je franzouzská literární historička, přednáší na univerzitě v Clermont Ferrand. Mimo jiné se věnuje dílu Rúmího. Některé texty překládá do francouzského jazyka.
 • Barbara Bergerová

  Barbara Bergerová je americká spisovatelka a duchovní učitelka, která se v 60. letech na protest proti účasti USA ve válce ve Vietnamu přestěhovala do Dánska. Přerušila kvůli tomu svá studia na Sarah Lawrence College v New Yorku. Usadila se v Kodani, kde se vdala a založila rodinu. Dosud vydala čtrnáct knih, světovým bestsellerem se stala její kniha "Cesta k vnitřní síle" (1995), která vyšla v překladech do třiceti jazyků v USA, Evropě, Jižní Americe či v Rusku. Kniha "Deset duchovních zákonů úspěchu a síla mysli" (2007) byla přeložena do čtrnácti jazyků. Píše anglicky, ale ovládá také dánštinu a švédštinu. V Dánsku pořádá se svým synem přednášky, workshopy a kursy.
 • Barbara Beuysová

  Barbara Beuysová (*1943) je německá historička, spisovatelka, novinářka a editorka. Vystudovala historii, filozofii a sociologii na univerzitě v Kolíně nad Rýnem. Po studiích pracovala jako redaktorka nejdříve v Kolíně nad Rýnem, od roku 1971 v Hamburku. V roce 1979 vydala svou první knihu, od roku 2001 je spisovatelkou na volné noze, píše knihy biografické a populárně naučné, mezi její oblasti zájmu patří historie, hudba, malířství, literatura a spiritualita.
 • Barbara Goldsmith

  Barbara Goldsmith je spoluautorka knihy Aura bumerangu a "městská šamanka".
 • Barbara Hand Clow

  Barbara Hand Clow je úspěšnou autorkou jedenácti knih o transformaci vědomí a roku 2012. Žije střídavě v Britské Kolumbii a Karibiku.
 • Barbara Simonsohn

  Barbara Simonsohn (*1954) je německá autorka, pochází z Hamburku. Po studiích politologie pracovala jako novinářka. V Německu a USA pořádá kurzy celostní terapie, holistické metody rozvoje osobnosti, techniky Radiance a cvičení Pěti Tibeťanů.
 • Barbara Temelie

  Barbara Temelie (*1955) je německá autorka a lektorka v oblasti výživy podle pěti elementů. Vychází z tradiční čínské medicíny, ale podobné principy lze podle ní nalézt i v řadě evropských, asijských a latinskoamerických kulturách. Kromě psaní knih, které byly přeloženy do několika jazyků, pořádá semináře a školení. Žije v Hamburku.
 • Barbora Klofátová

  Barbora Klofátová je česká vegetariánka, bývalá spolumajitelka vegetariánské restaurace, autorka Vegetariánské kuchařky po česku (2010).
 • Barry Vissell

  Barry Vissell, MD, je americký autor a lékař. Spolu se svou manželkou Joyce (ve vztahu žijí od roku 1964) se zabývají poradenstvím zaměřeným na osobní růst, zdraví, vztahy a rodinný život jako duchovní cestu. Jsou zakladateli a vedoucími Nadace The Shared Heart, což je nezisková organizace zaměřená na uzdravování vztahů a rodin. Společně píší měsíční sloupky "Nové dimenze vztahu" pro časopisy a noviny po celém světě. Se svými třemií dětmi žijí v Kalifornii.
 • Becky Prelitz

  Becky Prelitz, M.F.T., R.D. je americká poradkyně a terapeutka. Vystudovala dietetiku, manželské a rodinné poradenství a dětskou psychoterapii. Pomáhá klientům s emoční a duchovní stránkou stravování, hubnutí a tělesného vzhledu. O výživě a vegetariánství přednáší na univerzitách v Kalifornii. Se svým manželem Christopherem a třemi kočkami žije v energeticky pasivním domě v Laguna Beach.
 • Bede Griffiths

  Griffiths se narodil ve Walton-on-Thames v Anglii a vystudoval literaturu a filozofii na Magdalen College v Oxfordu. Ke katolické církvi konvertoval jako student v roce 1931. V prosinci 1932 vstoupil do benediktinského kláštera Prinknash Abbey v hrabství Gloucestershire, kde byl v roce 1940 vysvěcen na kněze. Několik let strávil v opatství ve Skotsku. V roce 1955 se přestěhoval do indické vesnice Kengeri u Béngalúru s cílem vybudovat zde klášter. Tento projekt však nebyl úspěšný. Od roku 1968 se účastnil průkopnického pokusu založit v Indii křesťanskou komunitu, která by se přizpůsobila hinduistickému způsobu života a modlitby. Ášram Šántivanam v Tamilnádu byl založen francouzskými benediktinskými mnichy Monchaninem a Le Sauxem v roce 1950. Byl zasvěcen Nejsvětější Trojici, v sanskrtu byl použit termín Satčitánanda podle hinduistického označení Božství sestávajícího z Bytí (Sat), Poznání (Čit) a Blaženosti (Ánanda).
 • Belinda Goreová

  Belinda Goreová, Ph.D. vystudovala psychologii. Od roku 1987 je profesionální instruktorkou a odbornou poradkyní. Zastává funkci ředitele Enneagram Institute of Central Ohio a také funkci prezidenta The Cuyamungue Institute v Santa Fe v Novém Mexiku. Napsala dvě knihy o praktických cvičeních pro dosažení extatického transu a o jeho průvodních vizionářských prožitcích. Žije v Columbusu ve státě Ohio.
 • Bernard Roger

  Bernard Roger je francouzský autor a architekt. Přes svůj zájem o surrealismus, lidové tradice, mýty, rity a svobodné zednářství se dostal až k alchymii. V sedmdesátých letech minulého století se podílel na reedicích starých traktátů v edici Bibliotheca hermetica řízené René Alleauem, pro kterou psal předmluvy a překládal. Roku 1981 publikoval v Éditions Alta svoje první dílo Paříž a alchymie (Paris et l'alchimie).
 • Bernie S. Siegel

  Bernie S. Siegel, M.D (*1932) je americký lékař a spisovatel, proslulý zastánce alternativních léčebných metod. Vystudoval medicínu na Cornellově univerzitě. Pracoval jako chirurg v nemocnicích v New Havenu a Pittsburghu. Do důchodu odešel v roce 1989. Celý život se snaží o polidštění zdravotnických institucí. Klade důraz na etiku, spiritualitu a nezastupitelnou úlohu pacienta v samoléčbě. S manželkou Bobbie žije v Connecticutu, mají pět dospělých dětí.
 • Bert Hellinger

  Bert Hellinger (*1925) vystudoval filozofii, teologii a pedagogiku a jako člen katolického misijního řádu pracoval 16 let u obyvatel Zulu v Jihoafrické republice. Poté se stal psychoanalytikem a pod vlivem skupinové dynamiky, primární terapie, transakční analýzy a různých hypnoterapeutických postupů vyvinul sobě vlastní formu, rodinné konstelace, které jsou dnes uznávány a aplikovány v mnoha oborech - například v psychoterapii, firemním poradenství, lékařství, výchovném poradenství a v "péči o duši" v nejširším slova smyslu.
 • Bill McKibben

  Bill McKibben (*1960) je americký ekolog, publicista a novinář, který píše o důsledcích globálního oteplování. Je absolventem Harvardovy univerzity, přispěvatelem řady prestižních časopisů a autorem více než deseti knih. Je zakladatelem ekologických iniciativ 350.org a Step It Up.
 • Bjørn Lomborg

  Bjørn Lomborg je světově známy dánský profesor statistiky na katedře politologie univerzity v Aarhusu. Proslavila ho kniha Skeptický ekolog, která vyšla poprvé v roce 1999 a v roce 2001 byla přeložena do angličtiny. V roce 2007 vydal Lomborg další knihu - Zchlaďte hlavy. Jeho názory na problematiku klimatických změn se během doby trochu změnily. V roce 2008 Lomborg prohlásil, že klimatické změny jsou vážný problém, který je třeba naléhavě řešit. Snižování emisí skleníkových plynů však nepovažuje za efektivní. Místo toho podporuje investice do adaptačních opatření, vývoje nových technologií a zalesňování. "Základní vědecké otázky o klimatických změnách už byly zcela jednoznačně zodpovězeny," konstatoval Lomborg. Hlavním tématem současných diskusí je, jak zajistit takové řešení, které by bylo skutečně efektivní a přitom ne příliš nákladné.
 • Bobbie Sandozová

  Bobbie Sandozová, MSW, je americká spisovatelka a konzultantka v oblasti osobního rozvoje a výchovy dětí. Po úspěchu se svou první knihou "Padáky pro rodiče" (1997) napsala o svém desetiletém přátelství s delfíny a velrybami. Kniha "Tajemství delfínů" si získala řadu čtenářů po celém světě a v roce 2002 vyšla i v českém překladu.
 • Bohumil Vurm

  Bohumil Vurm je ředitel společnosti Praga Mystica, autor a spoluautor knih o záhadách české a evropské historie. Zabývá se dílem nizozemského malíře Hieronyma Bosche, je předsedou Nadace Hieronymus. Mezi jeho další zájmy patří karetní systém tarot, který považuje primárně za metodu sebepoznání. Je také spoluautorem encyklopedie českého a moravského vína.

  Z vydaných knih: Tajemství karet (1995), Rudolf II. a jeho Praha (1997), Tajné dějiny Evropy (1999), Tajné dějiny Prahy (2000), Tajné dějiny Čech, Moravy a Slezska (2002), Nová encyklopedie českého a moravského vína (2005), Praga mystica - Město Velké Bohyně (2006), Tarot a hledání smyslu života (2007).
 • Bonaventura

  Svatý Bonaventura - Jan Fidanza se narodil kolem roku 1217 v Bagnoregiu ve střední Itálii. Když byl jako dítě těžce nemocný, přinesla ho matka k Františkovi z Assisi, aby mu požehnal. Po synově uzrdavení s ním přišla podruhé a Františkovi poděkovala. Podle tradice měl tehdy Jan zvolat: "Buona ventura" (Jaká to šťastná událost). Od té doby se chlapci už jinak neřeklo.

  Bonaventura vystudoval filozofii a teologii na univerzitě v Paříži a sám na ní také vyučoval. V roce 1243 vstoupil do františkánského řádu a v roce 1257 se stal sedmým nástupcem sv. Františka v úřadě generálního ministra. V této funkci celý řád přeorganizoval a bývá proto označován za "druhého zakladatele františkánského řádu". Na sklonku života v roce 1273 byl jmenován biskupem a kardinálem v Albanu. Papež Řehoř X. ho pověřil přípravou a vedením Druhého lyonského koncilu. Ještě během zasedání v Lyonu Bonaventura 15.7.1274 zemřel. V roce 1482 byl prohlášen za svatého a v roce 1588 mu byl udělen titul Učitel církve (Doctor ecclesiae).

  Bonaventura je autorem zhruba 45 spisů, vesměs teologicky zaměřených. Vedle sv. Tomáše Akvinského je považován za nejdůležitějšího teologa středověku. Nejznámnější knihou sv. Bonaventury je "Intinerarium mentis in Deum" (Putování mysli do Boha). Z pověření generální kapituly sepsal po roce 1260 oficiální životopis Františka z Assisi "Legendu maior" (Legendu větší) a její zkrácenou verzi "Legendu minor" (Legendu menší). Všechny předcházející životopisy byly z rozhodnutí generální kapituly v Paříži roku 1266 zničeny, čímž byla část františkova duchovního odkazu ztracena.
 • Bořek Neškudla

  Bořek Neškudla je český historik a knihovník. Je autorem knihy Encyklopedie řeckých bohů a mýtů (2003) a Encyklopedie bohů a mýtů starověkého Říma a Apeninského poloostrova (2004).
 • Božena Němcová

  Božena Němcová (1820-1862), rozená Barbora Novotná, později Barbora Panklová, byla významná česká spisovatelka, svobodomyslná žena, která se hrdě hlásila k příslušnosti k českému národu a národním tradicím. Psala především prózu - romány, povídky, sepisovala také české i slovenské pověsti a pohádky. Se svým mužem Josefem Němcem, kterého ji vybrali rodiče, měla čtyři děti, manželství však nebylo šťastné a Božena opakovaně hledala útěchu a pochopení u milenců. Prakticky celý život čelila chudobě a často byla nucena žádat o pomoc v českých vlasteneckých kruzích.
 • Brad Blanton

  Brad Blanton (*1940) je americký lékař a spisovatel. Vystudoval psychologii na Texaské univerzitě v Austinu. Dvakrát jako nezávislý kandidoval ve volbách do Kongresu. Je zakladatelem společnosti Radical Honesty Enterprises a nevýdělečné nadace Center for Radical Honesty. Cílem obou organizací je vybudovat komunity důvěrných přátel, kteří se snaží radikálně změnit lidské vědomí prostřednictvím otevřené a upřímné konverzace. Blanton pořádá semináře a školení pro zaměstnance korporací na celém světě. Žije ve Stanley ve Virginii.
 • Brenda Barnaby

  Brenda Barnaby je britská psycholožka, spisovatelka a investigativní novinářka zaměřená na oblast mentální síly a zkoumání původu a fungování vibrací v mozku. Ve svých knihách popisuje, jak využívat zdroje mentální energie, odmítat negativní vibrace a vyvolávat změny za účelem plnějšího a šťastnějšího života. Žije na venkově v hrabství West Sussex ve společné domácnosti s manželem, lékařem orientovaným na přírodní medicínu, a s dětmi Paulem a Serenou.
 • Brenda Davisová

  Brenda Davisová je kanadská dietoložka a mezinárodně uznávaná odbornice na výživu. Podílí se na výzkumném projektu cukrovky v Majuru, hlavním městě Marshallových ostrovů. Se svým manželem Paulem žije ve městě Kelowna v Britské Kolumbii. Společně vychovali dvě dnes už dospělé děti.
 • Brenda Shoshanna

  Brenda Shoshanna, Ph.D., je americká autorka a psychoterapeutka se zaměřením na oblast mezilidských vztahů. Ve své praxi kombinuje prvky meditace a spirituality zenového buddhismu s moderní psychologií. Organizuje odborné přednášky a workshopy. Je častým hostem v rozhlasových a televizních pořadech.
 • Brendan Myers

  Brendan "Cathbad" Myers (*1974) je kanadský filozof a autor knih o keltské kultuře a mytologii, o pohanské spiritualitě, o ekologii a souvisejících tématech. Vystudoval filozofii na University of Guelph v Kanadě. Ve studiích pokračoval v Evropě na National University of Ireland. Hodně cestoval, nejvíce času strávil v Anglii a Německu.
 • Brian Fagan

  Brian Murray Fagan je archeolog a emeritní profesor antropologie na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Je autorem nebo editorem 46 knih, učebnic a více než stovky odborných studií. Často vystupuje s kritikou současné archeologie, prosazuje netradiční archeologické metody a víceoborovou spolupráci, zdůrazňuje, že na lidskou historii je třeba pohlížet komplexně. Zajímá se rovněž o problematiku klimatických změn a o jejich roli v dějinách. Toto téma zpracoval v knize Malá doba ledová, která byla poprvé vydána v USA v roce 2000.
 • Brian Tracy

  Brian Tracy (*1944) je americký autor, který píše knihy a přednáší o rozvoji lidského potenciálu, obchodní strategii, pracovní efektivitě, způsobech řízení, apod. Po nedokončených studiích pracoval několik let v dělnických profesích. Pak byl zaměstnán na parníku a během osmi let navštívil více než 80 států na pěti kontinentech. V následujícím období se živil jako obchodní zástupce. Rychle se prosadil a začal psát a přednášet o úspěšné obchodní strategii. Je autorem řady knižních bestsellerů a výukových audionahrávek. V současnosti je předsedou Brian Tracy International se sídlem v Solana Beach v Kalifornii. Společnost má pobočky po celých Spojených státech a v dalších 31 zemích světa. Se svou manželkou Barbarou má čtyři děti. V roce 2010 oznámil, že bojuje s vážným onemocněním - rakovinou hrtanu.
 • Brigitte Gillessen

  Brigitte Gillessen (*1947) je německá léčitelka a učitelka tréninku Pěti Tibeťanů. Zabývá se poznáváním možností využití "tibetské" zkušenosti v každodenním životě. Napsala populární knihy Cestování s Pěti Tibeťany (Erfahrungen mit den Fünf Tibetern, 1998) a Energetický program Pěti Tibeťanů (Das Energieprogramm der Fünf Tibeter, 1997). Je rovněž autorkou Cesty bohyně (Der Weg der Göttin, 2007).
 • Bruce Goldberg

  Dr. Bruce Goldberg je americký hypnoterapeut, autor více než dvaceti knih o hypnóze a o regresivní a progresivní terapii.

  Vystudoval biologii a chemii na Státní vysoké škole v Jižním Connecticutu a stomatologii na univerzitě v Marylandu. Má rovněž magisterský titul v oboru psychologického poradenství a přírodních věd. Žije v Baltimore, kde si od 70. let vybudoval zubařskou a hypnotizérskou praxi. Uskutečnil více než 35 tisíc regresí do minulých životů a progresí do budoucích životů.
 • Bruce Lipton

  Dr. Bruce H. Lipton (*1944) je americký biolog, profesor na New Zealand College of Chiropractic. Vystudoval biologii na Long Island University a evoluční biologii na University of Virgina. Přednášel o anatomii na University of Wisconsin a na George's University School of Medicine. V roce 1982 se začal zajímat o principy kvantové fyziky, což ovlivnilo jeho další směřování. V letech 1987 až 1992 se podílel na výzkumu v Pennsylvania State University a Stanford University Medical Center. Publikoval studie o výzkumu v oblasti svalových buněk a genetického inženýrství. Mimořádnou popularitu si získaly jeho knihy, ve kterých popisuje fungování buňky a buněčné membrány, vysvětluje vliv mysli a emocí na činnost buněk i DNA. Svůj pohled na biologii formuloval v knihách Biologie víry (2005) a Spontánní evoluce (2009).
 • Byron Katie

  Byron Kathleen Mitchellová (rozená Reidová), známá pod jménem Byron Katie (*1942) je americká autorka a učitelka metody sebedotazování zvané "Práce". Přednáší v USA a Evropě. Kolem 30 roku svého života byla podle svého vyprávění podnikatelkou žijící v malém kalifornském městě, trápila se depresemi, paranoidními představami, záchvaty vzteku a často se zabývala myšlenkami na sebevraždu. V únoru 1986 prošla hraničním zážitkem, který později označila za "probuzení do reality". Její život se rázem změnil, najednou byla plná radosti a štěstí. Své zkušenosti a vysvětlení toho, jak změnit prožívání reality, popsala ve svých pěti dosud vydaných knihách. Pořádá rovněž veřejné semináře a přednášky.
 • Bärbel Mohr

  Bärbel Mohr (1964-2010) byla německá autorka 25 knih o pozitivním myšlení, alternativních způsobech léčení a výchově dětí. V roce 1995 napsala svou první knihu Kosmické objednávky určenou pro malý okruh lidí z nejbližšího okolí. Brzy se však stala známou v celém Německu. Její nejúspěšnější kniha Vesmírný objednávkový servis byla přeložena do 14 jazyků a prodalo se ji více než 1,5 milionu výtisků. Celkem byly její knihy přeloženy do 21 jazyků a prodalo se jich přes 2 milióny výtisků. Bärbel pořádala přednášky a semináře o tom, jak být šťastný a realizovat své sny. Se svou rodinou žila nedaleko Mnichova. V roce 2009 se u ní projevil syndrom vyhoření a byla ji diagnostikována rakovina. Zemřela 29. října 2010. Zanechala po sobě dvě malé děti (dvojčata narozená v roce 2001) a manžela Manfreda, spoluautora některých knih.
 • Bülent Atalay

  Bülent Atalay, Ph.D., (*1940) je americký všestranný vědec a umělec původem z Turecka. Studoval na univerzitách v Georgetownu, Princetonu, Oxfordu a na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Profesně se věnuje zejména jaderné fyzice a v této oblasti publikoval velké množství odborných článků. Čtyřicet let byl profesorem fyziky na University of Mary Washington a mimořádným profesorem na University of Virginia. Přednáší nejen o jaderné fyzice, ale i o umění, litografii, archeologii a astrofyzice. Je členem Institute for Advanced Study v Princetonu.

  Kniha "Matematika a Mona Lisa" (Math and the Mona Lisa, 2004) byla přeložena do více než jedenácti jazyků. Úspěšné bylo i pokračování "Leonardův vesmír" (Leonardo's Universe, 2008).
 • Carl Johan Calleman

  Carl Johan Calleman (*1950) je švédský biolog, autor knih o mayském kalendáři. Vystudoval toxikologii na univerzitě ve Stockholmu. V roce 1979 navštívil Mexiko a Guatemalu. Od té doby se začal intenzivně zajímat o mayskou kulturu. Calleman tvrdí, že 28. října 2011 dojde k zásadnímu posunu lidského vědomí.
 • Carl Llewellyn Weschcke

  Carl Llewellyn Weschcke (*1930) je americký nakladatel a badatel v oblasti parapsychologie a ezoteriky. Mezi jeho sféry zájmu patří okultismus, magie, tantra, astrologie, kabala, taoismus, šamanismus nebo kvantová teorie. Jeho dědečkem byl Charles Weschcke, viceprezident americké Theosofické společnosti.
 • Carl Sagan

  Carl Edward Sagan (1934-1996) byl americký astronom, astrofyzik, kosmolog, scénárista, spisovatel, autor populárně-vědeckých knih. Podílel se na více než 600 vědeckých studiích, napsal přes 20 knih. Podporoval program SETI - hledání mimozemských civilizací, byl průkopníkem v oboru exobiologie. Podílel se na třináctidílném televizním seriálu Cosmos (1980), který uváděl a k němuž napsal scénář. Série vyšla i v knižní podobě. Napsal sci-fi román Kontakt, podle něhož byl natočen stejnojmenný film (1997). Přestože striktně hájil vědeckou metodu zkoumání, přijímal myšlenku kolektivního vědomí lidstva a odpovědnosti člověka jako druhu za důsledky svého jednání. Dlouhodobě užíval a propagoval marihuanu.
 • Carlos Barrios

  Carlos Barrios je nezávislý badatel, historik a antropolog. Narodil se ve španělské rodině v Guatemale. Dlouhodobě se zajímá o kulturu Mayů, říká o sobě, že je mayský kněz, člen guatemalské Rady starších a duchovní průvodce.

  Carlos Barrios odmítá názory, že by svět v roce 2012 skončil, jak tvrdí někteří lidé, kteří nesprávně nebo příliš povrchně interpretují význam mayského kalendáře a data 21.12.2012 (den zimního slunovratu v roce 2012). Podle Barriose se náš svět a lidstvo změní, nastupuje totiž éra Pátého slunce. Nyní je každý jednotlivec důležitý. Je třeba, aby na sobě duchovně pracoval, pomohl Zemi, chránil život a usiloval o jednotu a splynutí.
 • Carlos G. Vallés

  Carlos G. Vallés SJ (*1925) je španělský spisovatel, jezuita, autor zhruba 70 knih s duchovním obsahem. Byl dlouholetým přítelem a spolupracovníkem Anthonyho de Mella, spolu s ním působil v Indii. Vyučoval matematiku na gudžarátské univerzitě. V knize "Anthony de Mello, prorok pro naši dobu", vydané nedlouho po Mellově smrti, podává osobní svědectví o životě a odkazu tohoto charismatického kněze.
 • Carol Schaefer

  Carol Schaefer je spisovatelka, editorka, novinářka a fotografka, která působí ve vysílání Good Morning America, na CNN a MSNBC. Je autorkou knihy The Other Mother a v současnosti žije v New Yorku.
 • Carolina Hehenkamp

  Carolina Hehenkamp (*1947) je původem holandská léčitelka a poradkyně žijící v současné době v USA. V roce 1966 se přestěhovala z Nizozemí do Paříže, kde studovala módní návrhářství a design. Osmnáct let pracovala jako módní návrhářka, redaktorka a novinářka. Pobývala ve Španělsku, Francii a Německu. Hovoří pěti jazyky. Počátkem 90. let se začala věnovat poradenské činnosti a pořádání seminářů v různých zemích světa. Věnuje se fenoménu indigových dětí, šamanismu, spiritualitním technikám transformace světla, práci se světelným tělem, terapiím pomocí barev a krystalů, apod. V roce 1999 založila mezinárodní síť Světelný kruh indigových dětí. Je autorkou několika knih o indigových dětech. Žije na Havaji.
 • Caroline Cory

  Caroline Cory je americká autorka knih o nové spiritualitě, léčbě pomocí jemných energií a roku 2012. Prezentuje se jako duchovní učitelka a léčitelka. Pořádá semináře o duchovním vývoji, tarotu a výkladu snů.

  http://www.omniumfoundation.com/
 • Cassandra Loriusová

  Cassandra Loriusová je britská homeopatka a sexuoložka se specializací na párovou terapii a odborné poradenství. Napsala několik populárních knih o sexu. Velký zájem věnuje tantře a východní spiritualitě.
 • Cay Rademacher

  Cay Rademacher (*1965) je německý spisovatel a novinář. Vystudoval starověkou a angloamerickou historii a filozofii v Kolíně nad Rýnem a ve Washingtonu. V letech 1999 až 2006 byl redaktorem časopisu Geo. Se svou ženou a třemi dětmi žije v Hamburku.
 • Celine Steenová

  Celine Steenová se narodila a vyrostla ve Švýcarsku. V současnosti žije se svým manželem v Kalifornii. Od počátku 90. let byla vegetariánkou, v roce 2004 přešla na veganství. Věnuje se fotografování.
 • Chalíl Džibrán

  Chalíl Džibrán (1883-1931) byl libanonský básník, spisovatel, filozof, malíř a sochař. Narodil se do prostředí maronitských křesťanů, rodina o majetek přišla, když jeho otce odsoudili za podvody a daňové úniky. Rodina neměla prakticky žádný majetek, matka s dětmi proto emigrovala v roce 1894 do USA. Usadili se v Bostonu, kde byla silná libanonská komunita. Teprve v USA začal Chalil chodit do školy. V roce 1898 se vrátil do Libanonu kvůli studiu arabské literatury. Do USA znovu odcestoval v roce 1902, když se dozvěděl o vážných zdravotních problémech ostatních členů rodiny. Během 1,5 roku zemřela jeho čtrnáctiletá sestra Sultanela, jeho bratr Peter i matka Kamilah.

  V roce 1904 se uskutečnila první výstava jeho obrazů, v té době začal Chalíl psát své knihy anglicky. Jeho literární počiny vzbudily pozornost. Za vydání příběhů "Odbojní duchové" byl v roce 1908 vyloučen z katolické církve. V roce 1909 začal studovat výtvarné umění v Paříži, ve škole však dlouho nevydržel. Od roku 1910 žil trvale v USA a postupně se stával díky své umělecké tvorbě populárním. V roce 1920 založil literární spolek Al-Rabitah Al-Qalamiyyah (Svaz pera). Po roce 1927 podlehl závislosti na alkoholu, zemřel v roce 1931 v New Yorku na rakovinu jater.
 • Charles Poncé

  PhDr. Charles Poncé intenzivně psal a přednášel o Jungově psychologii, srovnávací náboženské vědě a příbuzných disciplinách. Vytudoval srovnávací náboženskou vědu, psychologii a psychologii náboženství na Newyorské univerzitě, Kolumbijské univerzitě a na Nové škole sociálního výzkumu. Působil jako mimořádný hostující pedagog na Uměleckém institutu v San Francisku (San Francisco Art Institute) a na Kalifornské škole umění a řemesel (California College of Arts and Crafts). Přednášel také na Pacifica Graduate Institute v Santa Barbaře. Je supervizorem terapeutického výcviku a má soukromou praxi v San Francisku.
 • Charly Cungi

  Charly Cungi (*1952) je francouzský psychiatr a terapeut, specializuje se na behaviorální a kognitivní terapii, pořádá kurzy se zaměřením na posilování sebedůvěry, zvládání stresu a deprese.
 • Cherry Gilchrist

  Cherry Gilchrist je britská spisovatelka a lektorka. Po ukončení studia na Cambridgské univerzitě, kde studovala angličtinu a antropologii, se věnovala rozmanitým aktivitám, počínaje literární tvorbou a vydáváním knih, přes pořádání přednášek, až po provozování galerie ruského umění. Hlavními oblastmi jejího zájmu jsou alchymie, kabala, astrologie a meditace. Často jezdí do Ruska i jiných zemí, ráda přechází z jedné kultury do druhé a zkoumá spojení mezi starověkými civilizacemi a esoterickou tradicí. Píše knihy pro dospělé i pro děti. Organizuje semináře a kurzy literární tvorby při univerzitě v Oxfordu. Má dvě dospělé děti. Žije ve městě Bath ve Velké Británii.
 • Chian Zettnersan

  Mistr Chian Zettnersan je německý učitel karate, čchi-kungu a feng-šuej. Od roku 1968 se intenzivně zabývá východní filozofií staročínské základní medicíny, jejími diagnostickými a terapeutickými postupy a asijskými bojovými uměními. Pod záštitou Sportovní vysoké školy v Kolíně nad Rýnem složil v roce 1974 zkoušky na odborného učitele karate. Jako několikanásobný mistr Německa, Evropy i mezinárodní mistr působil jako hlavní rozhodčí při národních a mezinárodních mistrovstvích a při mistrovstvích světa v letech 1970 až 1988. Od roku 1990 je prezidentem a jednatelem Německo-čínské akademie čchi-kung a feng-šuej staročínských diagnostických a terapeutických postupů. Jako učitel a zkoušející je zodpovědný za výchovu a vzdělávání v oblasti Osmi pilířů taoismu. Od roku 1993 je členem Světové organizace pro ortopedii, traumatologii a akupunkturu při univerzitě v Pekingu.
 • Choa Kok Sui

  Choa Kok Sui (1952-2007) byl filipínský léčitel využívající a propagující terapeutickou techniku léčení pránou. Je autorem 20 knih, které byly přeloženy celkem do 32 jazyků. Kromě duchovních způsobů léčby se intenzivně zabýval ezoterickými tradicemi světových náboženství.
 • Chris Conrad

  Chris Conrad (*1953) je americký publicista, autor knih, konzultant, kurátor muzea a mezinárodně uznávaný expert na konopí a jeho lékařské i průmyslové využití. Vystudoval výtvarné umění na Kalifornské státní univerzitě. Je zakladatelem Obchodní aliance pro obchod s konopím. Dosud vydal čtyři knihy.
 • Chris McNab

  Chris McNab je britský editor a autor knih s převážně vojenskou tématikou. Je specialistou na techniky přežití. Napsal více než 20 příruček o první pomoci a metodách výcviku vytrvalosti speciálních jednotek. Žije ve Walesu. Pořádá kurzy loveckých metod ve volné přírodě.

  Z vydaných knih: Historie vietnamské války, Největší katastrofy v dějinách lidstva, Velká encyklopedie Dinosaurů a dalších prehistorických plazů, Vojenská příručka přežití - Příručka přežití SAS a speciálních jednotek, Třetí říše 1923-1945 - Druhá světová válka v datech, Organizace a bojiště německého válečného námořnictva ve 2. světové válce, Organizace a bojiště německé Luftwaffe ve 2. světové válce
 • Chris Morton

  Chris Morton je britský režisér dokumentárních filmů a spisovatel. Pracuje pro BBC. Společně s Ceri L. Thomasovou natočil v roce 2008 film o křišťálové lebce a mayských proroctvích. Film vzbudil mimořádný zájem, který autory přiměl k napsání knihy, v níž veškerá zjištěná fakta zasadili do napínavého příběhu. Kniha 2012: Tajemství křišťálové lebky se stala mezinárodním bestsellerem, vyšla v 15 zemích.
 • Christelle Loigerot

  Christelle Loigerot je předsedkyní Francouzské asociace pro prevenci alergií, asociace alergiků a rodičů alergických dětí.
 • Christian Salvesen

  Christian Salvesen (*1951) je německý novinář, spisovatel, redaktor, hudební skladatel a producent. Narodil se v Celle, vystudoval filozofii a hudební vědy na univerzitě v Hamburku. Po studiích strávil několik let v Indii, byl žákem Osha a Barryho Longa. Dlouhodobě vedl sbory a kurzy školení hlasu. Je také autorem rozhlasových hudebních pořadů se zaměřením na meditaci a vědomé naslouchání. Tyto pořady byly vysílány v 80. letech stanicemi WDR a NDR. Více než 20 let působí jako redaktor a novinář. Vydal několik knih. Se svou rodinou (jeho manželka pochází z Kanady) žije nedaleko Mnichova.
 • Christine Jette

  Christine Jette je americká zdravotní sestra a terapeutka. Organizuje semináře, přednášky, nabízí konzultace. Tarot studuje už více než 25 let. Žije v Cincinnati.
 • Christine Li

  Christine Bodenschatz-Li je sinoložka, lékařka čínské medicíny a hypnoterapeutka.
 • Christine Page

  Christine Page, M.D. je americká lékařka a homeopatka. Diplom získala na Londýnské univerzitě v roce 1978. Ve své praxi používá od roku 1989 i homeopatii. Vede mezinárodní semináře na téma energetické medicíny a léčby jemnou energií. Vytvořila tříúrovňový výukový program pro zvýšení intuitivních schopností pro zdravotníky. Žije se svou rodinou na severu Kalifornie.
 • Christoph Fasching

  Christoph Fasching je rakouský autor knih o přechodu lidstva a celé Země na vyšší úroveň vědomí a život ve Zlatém věku. Narodil se do rodiny obchodníka v Salcburku. Stejně jako ostatní členové rodiny se i on profesně ubíral stejným směrem, úspěšně prodával auta a časem se propracoval až do top managementu. Stihl jej však osud mnoha lidí dnešní doby - pocit vyhoření, frustrace, deprese a dočasná ztráta smyslu života. Nejdříve zkusil změnit branži a zaměřil se na obchod s nemovitostmi. Brzy však zjistil, že peníze ani pracovní úspěchy vnitřní prázdnotu nenaplní. Během tří let zcela změnil svůj život a z ambiciózního obchodníka se stal duchovním člověkem, jedním z tlumočníků zpráv se světelného světa.
 • Christoph Markschies

  Christoph Markschies (*1962) je německý protestantský teolog a církevní historik. Studoval evangelickou teologii, klasickou filologii a filozofii v Marburgu, Jeruzalémě, Mnichově a Tübingenu. Promoval v roce 1991 prací o počátcích křesťanské gnóze, habilitoval se v roce 1994 v Tübingenu. V letech 1994 až 2004 působil jako profesor církevních dějin na univerzitě v Jeně a profesor historické teologie se zaměřením na antické křesťanství na univerzitě v Heidelberku. V letech 2006 až 2010 byl prezidentem (obdoba rektora) na Humboldtově univerzitě v Berlíně.
 • Christopher Knight

  Christopher Knight je autorem několika knih s historickou a archeologickou tématikou. Zabývá se záhadami kolem tajných společností, templářů, iluminátů, apod. Ve vědeckých kruzích nejsou jeho názory přijímány.
 • Christopher Vasey

  Christopher Vasey je švýcarský léčitel, naturopat. Po studiu přírodní medicíny zahájil v roce 1979 poradenskou činnost, od roku 1981 pořádá také kurzy. Žije v Chamby-Montreux ve Švýcarsku.
 • Chuang-po

  Chuang-po Si-jün (konec 8. stol. - 850) - jeden z nejvýznamějších čchanových mistrů v Číně. Podle tradice byl velmi vysokým a statným mužem s prostým a čistým charakterem. V mládí opustil rodinu a vstoupil do kláštera na hoře Chuang-po. Později žil v klášteře Ta-an v Chuang-čou. Jeho učení zaznamenal hodnostář Pchej Siou a vydal pod názvem Chuang-po šan Tuan-ťi čchan-š' čchuang-sin-fa-jao (Podstata učení o přenosu mysli čchanového mistra Tuan-ťiho z hory Chuang-po), zkráceně Chuang-po. Pchej Siou nechal pro svého mistra postavit velký klášter, který nazval podle hory, kde žil mistr v mládí. Název kláštera přešel v pozdější tradici na jeho osobu a stal se tak jeho jménem. Jedním z žáků Chuang-poa byl Lin-ťi (Rinzai).
 • Claude Levensonová

  Claude B. Levensonová je francouzská spisovatelka a překladatelka. Z jejich četných prací stojí za zmínku například Pán bílého lotosu: dalajlama (1987) či Symboly tibetského buddhismu (1998).
 • Claudia Dillaire

  Claudia R. Dillaire je americká autorka tří knih s ezoterickou tématikou. Hlavním předmětem jejího zájmu je magie a náboženství starověkého Egypta a dalších starověkých civilizací. Pracuje jako korektorka a editorka na volné noze. Žije ve městě v Mesa v Arizoně.
 • Clive Prince

  Clive Prince je anglický spisovatel, spoluautor knih o historických záhadách, tajemstvích a paranormálních jevech. Dlouhá léta pracoval pro charitu, velký životní přelom pro něho znamenalo setkání s Lynn Picknettovou v roce 1989, kdy se spolu s ní začal věnovat psaní knih. Mezinárodní ohlas měly např. tituly "Turínské plátno", "Tajemství templářů", "Odhalení Sionu" nebo "Spiknutí hvězdná brána".
 • D. Ž. Bor

  D. Ž. Bor byl pseudonym, který používal Vladislav Zadrobílek (1932-2010), český mystik a hermetik, spisovatel, básník, hudebník a malíř. Narodil se ve Stodůlkách, dětství prožil v Hradci Králové. Během života často měnil zasměstnání i místo pobytu, opakovaně žil i v Praze. Pracoval mj. jako dělník, strojník, zahradník, divadelní kulisák, svářeč, elektrikář, vychovatel, antikvář, restaurátor nebo knihař. Celý život se zabýval hermetismem, alchymií, mýtoetymologií. Od začátku 70. let do roku 1989 publikoval v samizdatu hermetickou literaturu, beletrii, práce o výtvarném umění, atd.
 • Dan Brown

  Dan Brown (*1964) je americký spisovatel románů postavených částečně na historických reáliích. Brown poměrně zdařile prolíná skutečnost s fikcí. Největší čtenářský ohlas vzbudila dnes už světoznámá kniha Šifra mistra Leonarda, podle níž byl natočený i celovečerní film. Brown při své tvorbě využívá znalostí kryptografie. Jeho matka se profesionálně věnovala hudbě, otec vyučoval matematiku na elitní internátní střední škole Phillips Exeter Academy. Tuto školu absolvoval i syn Dan, který po té vystudoval Amherst College a učil angličtinu na Phillips Exeter Academy.
 • Dan Millman

  Dan Millman (*1946) je bývalý mistr světa ve skocích na trampolíně (1964), univerzitní profesor a trenér, instruktor bojových umění, autor čtrnácti knih o rozvoji osobnosti.

  Knihy Dana Millmana byly přeloženy do 29 jazyků. Největší popular