Aleš Česal

Mgr. Aleš Česal (*1976) je český spisovatel a publicista, autor knih o historických záhadách Čech. Vystudoval archeologii se zaměřením na raný středověk v českém a středoevropském kontextu na Západočeské univerzitě v Plzni. Zajímá se o staré pověsti a legendy, historické události, tajemná místa a záhady. Mezi jeho další zájmy patří ezoterika a geomantie. Byl redaktorem a editorem několika záhadologických časopisů (Fantastická fakta, Vědma, Svět magie, Magazín záhad, Přírodní lékař). Po dokončení studií archeologie byl kurátorem a vedoucím oddělení historie a společenských věd v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Po té se stal pracovníkem Centra pro prezentaci kulturního dědictví Národního muzea v Praze a výkonným redaktorem časopisu Muzeum. Z odborného hlediska se zabývá vztahem mezi archeologií a muzeologií, popularizací vědy a prezentací kulturního dědictví.

Vydané knihy (autor i spoluautor): Tajemná síla země (2001), Utajené dějiny Čech 1 (2001), Utajené dějiny Čech 2 (2002), Magická řemesla (2002), Záhady staré Prahy (2002), Tajemná města - Praha (2003), Tajemná města - Plzeň (2004), Královský pitaval (2004), Toulky českým tajemnem (2004), Co v učebnicích dějepisu nebylo (2005), Plzeňské panoptikum (2005), Plzeňský pitaval (2005), Znamení zla (2006), Tajemné stezky - Před branou Šumavy a Českého lesa (2007), Tajemná magie středověku (2007), Utajené dějiny Čech 3 (2008), Tajemná místa Čech (2008), Největší archeologické záhady Čech, Moravy a Slezka (2010).

Odkazy: Národní muzeum - Mgr. Aleš Česal

Knihy autora:

 • Ukaž vše Str.: Autoři » Aleš Česal / Historické záhady
 • Labyrintem středověku

  Autoři » Aleš Česal / Historické záhady

  Aleš Česal - Labyrintem středověku Co si představíme pod kouzelným labyrintem starých cechů, co jsou to magická řemesla? Alchymie, magie, kabala či další hermetické disciplíny? Ne, ty v naší knize nenajdete, alespoň ne přímo. Zato se můžete potkat s myslivci, mlynáři, kameníky, sládky, pastýři, zvonaři, bylinkáři? a také třeba s profesemi, jejichž příslušníci se přímo do cechů nesdružovali, avšak do naší netradiční mozaiky rozhodně zapadají a zpestřují ji - máme na mysli katy, zloděje či prostitutky. Knihy o dějinách řemesel patřily vždy k oblíbeným titulům, které se na pultech knihkupectví dlouho neohřejí. Všechny tyto seriózně pojaté práce však magickou stránku řemesel opomíjejí. To byla pro nás výzva. Naším prvořadým cílem nebylo přinést odbornou historickou publikaci, nýbrž jsme se chtěli pokusit o sondu do života našich předků a představit ho trochu v jiném světle.

  194 stran, vazba vázaná, formát: 210x155 mm, vydáno 2007
  nedostupné
 • Ukaž vše Str.: Autoři » Aleš Česal / Historické záhady