I-ťing

Nakladatelství » Pragma / Posvátné spisy / Věštění / Moudrost staré Číny / Dostupnost: 1-6 dnů

cena:198,-
dostupnost: 1-6 dnů
Nový překlad starobylého textu

překlad z čínštiny: Kerson a Rosemary Huangovi
překlad z angličtiny: Jana Žlábková


I-ťing Této knize se věnovaly celé školy a generace čínských filosofů, myslitelů, básníků a vojevůdců. Jedna z nejstarších a zcela jistě nejstálejších lidských civilizací zakládala své jednání a své představy o světě právě na této knize. V ní hledali útěchu a poradu vladaři, synové nebes, stejně jako lidé nejprostší.

Legenda: "Na počátku nebylo nic. Páry, jež byly lehké, se spojily, a stejně tak se spojily i páry, jež byly těžké. Ty první se nazývají jang, ty druhé se nazývají jin. A tak vznikly tyto dva prvky.

Jeden dávný mudrc (prý to byl císař), Fu si, jehož osoba a doba se ztratily v hluboké minulosti, vytvořil trigramy složené ze tří elementů, v nichž je buď jin, nebo jang.

Těch trigramů je osm a symbolizují základní prvky známého vesmíru: nebe, zemi, hrom, vodu, horu, vítr, oheň a jezero. A tak vzniklo těchto osm prvků

Tisíciletí plynula. Legendární dynastie vznikaly a zanikaly. Někdy kolem roku 2200 př.n.l. zalila zemi velká potopa. Zkrotil ji Ju, jenž na tom usilovně pracoval po celých devět let. Byl tím tak zaneprázdněn, že "třikráte minul vlastní dům, aniž by na něj pohlédl". Odměnou za jeho snažení mu byl císařský trůn. To byl počátek první dědičné dynastie v Číně. O tisíc let později, ke konci dynastie Šang, složil král Wen z Čou trigramy vždy jeden na druhý a vytvořil tím šedesát čtyři hexagramy. A tak jich vzniklo šedesát čtyři."
Obsah

Předmluva
I-ťing: Kniha proměn
Cesta do historie s I-ťingem
Konfuciův odkaz
Význam I-ťingu
Kořeny I-ťingu
I-ťing a fyzika
Používání I-ťingu
Hexagramy
Dodatek
188 stran, vazba pevná, formát: 280x210 mm, vydáno 2003