Bylinková kuchařka

Bylinky / Kuchařky / Nakladatelství » Santal / Zdravá výživa / Zdraví / Autoři » Jaroslav Vašák

nedostupné
titul je vyprodaný
Jaroslav Vašák - Bylinková kuchařka Kniha zkušeného mistra kuchaře a autora mnoha gastronomických publikací seznamuje s použitím běžně dostupných bylin při vaření celé řady pokrmů a gastronomických specialit. Bylinky představuje jako přírodní zdroj vitaminů, minerálních i dalších zdraví prospěšných látek.

Slovo autora:

Dovolte mi, abych vám nabídl netradiční kuchařku, která se nezabývá masovými ani jinými jídly, ale vztahuje se hlavně na suroviny, které nás nic nestojí, jsou snadno přístupné a které si můžeme na jaře, v létě i na podzim natrhat na louce, v lese, ale i jinde a připravit si z nich výživné a vitaminově zajímavé jídlo. Pro někoho jsou obtížný plevel, pro druhého jedinečná kuchyňská surovina, ze které se dají připravit netradiční jídla. Některé z těchto rostlinek a bylinek se dají koupit i na našem trhu.

Na jaře pamatujeme i na nepatrný přídavek první zeleně k pokrmům již proto, že zpestří jejich vzhled i chuť a také proto, že obsahuje vitaminy a navíc i látky potřebné a prospěšné pro naše tělo. Víme ovšem, že se zelenými lístečky nenasytíme, a právě proto vaříme brambory, knedlíky nebo hrách a kroupy či jiné sytící pokrmy.

Tuto zeleň vítáme s příchodem jara tak, jako ji vítali naši předkové, kteří zjara sbírali první bylinky a zasyrova je pojídali, ne ovšem pro nasycení, či pro jejich osvěžující chuť, ale přímo k jejich léčící potřebě. Ze zkušenosti totiž vypozorovali, že tato jarní zeleň, ty první saláty, bylinky i natě, chrání před mnoha poruchami zdraví, před krvácením z dásní, před úpornou rýmou a kašlem i před jarní vysíleností.

Obsah:

Úvod
Recepty s použitím jednotlivých bylin
Bylinkové pokrmy
Úpravy bylinek
Přehled použitých bylinek
Slovník lidových názvů

172 stran, vazba brožovaná, formát: 210x150 mm, vydáno 2011